Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Med a léčení v historii lidstva

25. února 2009 v 5:58 | Eman |  Apiterapie
Med spolu s dalšími produkty včel, se znovu přijímá jako uznávaný a účinný léčebný prostředek (Okhiria et al, 2009).

A to nejen mezi obecnou veřejností, ale také v praktické konvenční medicíně. Toto rozšířené přijímání a zvýšený zájem o terapeutické schopnosti medu je jistě pro zvýšené povědomí o velmi pozitivních a povzbuzujících výsledcích, které byly získány v klinických zkouškách. Mezi jinými jsou některé nejpozoruhodnější práce, které vykonali profesor Peter Molan na Novém Zélandu a v Cardiffu profesor Rose Cooper.

Je známo z důkazu včel zachycených v jantaru, že včela tu je po přibližně 50 milionů let. Lidstvo, v prozkoumané formě tu bylo asi o 2 miliony let méně, ale od samotného počátku není těžké si odvodit, že med měl postavení v jeho výživě.

Malby z doby kamené v několika různých místech ukazují sběr medu a tyto jsou datovány 6000 let před Kristem nebo dříve. Tudíž jsou mezinárodní důkazy 8 až 10 tisíc let, že lidská rasa poznala med jako výborný produkt. V jižní Anglii je důkaz že med byl skladován v hliněných nádobách kolem 2500 let př. Kr. (Crane, 1999).

Je těžké zjistit, kdy se med stal uznáván jako více než vítaný potravinový doplněk, lék nebo něco používaného pro zvláštní náboženské obřady. Nejstarší zápis je předpis napsaný na hliněnou tabulku z Nippur, náboženské centru Sumerů v údolí Eufratu, asi 2000 let př. Kr. Tento předpis uvádí:

"Rozemel na prášek říční prach a ...(slova chybějí)... potom hníst ve vodě a medu a natřít na to obyčejný olej a horký olej z cedru" (Kramer a Levey, 1954)

Má se za to, že by to mohla být kůra pro nějakou kožní infekci nebo vřed. Je jistý důkaz z přibližně stejného období podobného léku použitého k léčení oční a ušní nemoci. Med a máslová pasta byla často používána v chirurgii, nebo pomáhla léčit propíchnuté uši. Někdy, v závislosti na účelu, byla pasta obohacena dalšími ingrediencemi jako ječmen nebo bylinky.

V Asii, kde jsou jiné zdroje sladkostí, med byl vždy uznáván jako primární léčebná hodnota. Je to zmíněno v Čínské literatuře datované od přibližně 2000 let př. Kr.

Véda, svaté knihy lidí obývajících údolí Indu a Gangy asi 1000 let př. Kr, zaznamenává: "Ať bere med...aby zkrášlil vzhled, vyvinul duševní schopnost a posílil tělo" (Mullick, 1944)…

zdroj článku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tereesek (Terýsek) Tereesek (Terýsek) | E-mail | Web | 25. února 2009 v 18:29 | Reagovat

Dobrý den,

máte zajímavý blog,

tento článek je také zajímavý,

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama