Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

GM plodiny mají budoucnost

22. února 2009 v 10:13 | Eman |  Pesticidy a včely
Mezinárodní služba pro získávání biotechnologických aplikací v zemědělství vydala zprávu o stavu GM plodin ve světě.

Je zřejmé, že tyto plodiny budoucnosti jsou na postupu. Pro včely to má význam, protože pesticidy a GM plodiny jsou v nepřímém vztahu, čím více bude GM, tím méně bude potřeba pesticidů.

Cituji ze zprávy:
Biotechnologické plodiny přispívají k trvale udržitelnému rozvoji následujícím způsobem:
1) přispívají k zajištění potravin, krmiva a vláken, včetně dostupnějších potravin (nižší ceny);
2) podporují zachování biodiverzity;
3) přispívají ke zmírnění chudoby a hladu;
4) snižuji dopad zemědělství na životní prostředí;
5) napomáhají snížení dopadu klimatických změn a snížení emisí skleníkových plynů;
6) přispívají k efektivnější výrobě biopaliv z hlediska nákladů; a
7) vytvářejí dodatečné ekonomické přínosy, které za období 1996 až 2008 představovaly 44 miliard USD.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aleš Stejskal Aleš Stejskal | E-mail | 22. července 2010 v 13:31 | Reagovat

Osobně moc geneticky změněným rostlinám neholduji. zatím všehcno co jsme udělali, že to zlepší jakokoliv včelaření či zemědělství s sebou přineslo také potíže. Tím že jsme začali šlechtit včely začaly být méně odolné vůči škůdcům. Myslím, že je třeba brát v úvahu že změna genetiky rostlin pozměni i jejich pyl, který může být genetickou změnou okraden o cenné námi nezaznamenané látky, které jsou pro včely potřebné. Podle mého by bylo nejlepší nevrtat se tak do hloubky v přírodě a nechat na ní ať vytvoří fungující zdravý systém v přírodě. člověk dokázal svou existencí jen tento pořádek narušit a genetické změny mi přijdou jako velmi hluboký zásah do zásad přírody. :-|

2 Eman Eman | 24. července 2010 v 13:54 | Reagovat

GM plodiny jsou nejvíce testované plodiny ze všech. GM technologie nevznikla z nějaké obecné potřeby bádání, ale z čistě praktického hlediska, protože je tu velký problém se škůdci a prokazatelně škodlivými chemickými postřiky, které na škůdce jedině platí. Je jasné, že používání GM osiva dává konkurenční výhody a to právě odpůrcům GM nejvíc vadí. Oprávněně se bojí, že je to ekonomicky zlikviduje. Jenže pokrok nelze zastavit. Uznávám jen  vědecké důkazy o případné škodlivosti, důkazy o nevhodné změně pylu a vlivu na výživu včel atd. Všechno ostatní jsou jen fantazie, dohady a dojmy. Jistá forma technologií GM se tu prováděla od pravěku, ale značně pomalu.

3 Aleě Aleě | E-mail | 24. července 2010 v 15:07 | Reagovat

[2]: Určitě souhlasím s tím, že někteří je nechtějí z důvodu, že by byli zničeni. Co se týče té přeměny rostlin už od pravěku s tím souhlasím. Ovšem nikdy to nebyl přímý zásah do genetiky, do DNA rostlin. Dříve jsem napomáhali vnějšími zásahy ke genetické změně. Dnes mi to přijde příliš drastické, že příliš narušujeme přírodní řád. Nejvíce se právě obávám ztráty bohatství látek,k terérostliny obsahují. Troufám si říct že 95% všch vynálezů ,které nám měly ulehčit život, ve výsledku přinesly více negativního.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama