Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Děti to vědí: Trocha špíny je pro nás dobrá

5. února 2009 v 19:04 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Zeptejte se matek proč děti stále sbírají věci z podlahy nebo ze země a strkají je do úst,

a asi vám řeknou, že je to instinktivní chování - že je to způsob jak děti zkoumají svět. Ale proč do úst, když zrak, sluch, hmat a dokonce čich jsou daleko lepší při identifikování věcí?

Když moji malí synové zkoumali ulice Brooklynu, divil jsem se jak dobrý je rozbitý kámen nebo suché psí hovínko, když skvělou bramborovou kaši pravidelně odmítali.

Jelikož instinktivní chování je vývoj užitečné, protože jinak by se neudrželo miliony let, je možné, že toto nám také pomáhalo přežít jako druh. A opravdu, shromážděné důkazy silně napovídají tomu, že jedení špíny je pro nás dobré.

Ve zprávách, kde se to nazývá hygienická hypotéza, výzkumníci docházejí k závěru, že organizmy jako jsou miliony bakterií, virů a zvláště červů vstupujících do našeho těla spolu se "špínou" podporují vývoj zdravého imunitního systému. Několik probíhajících studií naznačují, že červi mohou pomoci přesměrovat imunitní systém, který se pokřivil a vyústil do autoimunitních onemocnění, alergií a astma.

Tyto studie, spolu s epidemiologickými pozorováními, se zdá vysvětlují proč nemoci imunitního systému jako roztroušená skleróza, Diabet typu 1, zánětlivé onemocnění střev, astma a alergie se značně zvýšily jak ve Spojených státech tak i v dalších rozvinutých zemích

Trénování imunitního systému

Mary Ruebush, mikrobioložka a imunologická lektorka ve své nové knize "Proč je špína dobrá" píše "Když si dítě strká věci do úst, dává své imunitní reakci možnost zkoumat prostředí."

"Nejenom to umožní procvičit imunitní odezvu, která bude nezbytné pro ochranu, ale také to hraje kritickou roli v učení nezralé imunitní reakce, co je nejlépe ignorovat."

Jeden přední výzkumník, Dr. Joel V. Weinstock, ředitel gastroenterologie a hepatologie na Tufts Medical Center v Bostonu, řekl v rozhovoru že imunitní systém při narození je jako nenaprogramovaný počítač. Potřebuje instrukce."

Řekl, že veřejná zdravotní opatření jako čištění kontaminované vody a potravin zachránily životy mnoha dětí, ale také "vyloučily je vystavení mnoha organizmům, které jsou pravděpodobně pro nás dobré".

"Děti vyrůstají v ultračistém prostředí," dodal, "nejsou vystavovány organizmům, které pomáhají vyvinout přiměřená imunitní regulační schémata."

Studie, které prováděl s Dr. David Elliottem, gastroenterologem a imunologem na univerzitě v Iowa, ukazují, že střevní červi, které byly eliminovány ve vyvinutých zemích, jsou "pravděpodobně největší hráč" v regulování imunitního systému tak, aby odpovídal přiměřeně, řekl Dr. Elliott v interview. Dodal, že bakteriální a virové infekce asi ovlivňují imunitní systém stejným způsobem, ale ne tak energicky.

Většina červů je neškodná, zvláště u dobře živených lidí, řekl Dr. Weinstock.

"Je velmi málo nemocí, které lidé dostávají od červů," řekl. "Lidé se přizpůsobili k přítomnosti většiny z nich."

Červi pro zdraví

Ve studiích na myších, Dr. Weinstock a Dr. Elliott používali červi jak k zabránění tak obrácení autoimunitní nemoci. Dr. Elliott řekl, že v Argentině výzkumníci zjistili, že pacienti s roztroušenou sklerozou, kteří byli infikováni lidským bičíkovým červem, měli mírnější případy a méně záchvatů nemoci po dobu čtyř a půl roku. Na univerzitě Wisconsin, Madison, Dr. John Fleming, neurolog, testuje, zda prasečí bičíkový červ může zmírnit následky roztroušené sklerozy.

Vyhubení červů v některých vesnicích v Gambii vedlo k tomu, že děti měli zvýšenou reakci na alergeny, řekl Dr. Elliott. Červ pig whipworms, který sídlí jenom krátce v lidském trávícím traktu, měl "dobré účinky" při léčení zánětlivého onemocnění střev, Crohnovy nemoci vředového zánětu.

Jak mohou červi ovlivnit imunitní systém? Dr. Elliot vysvětloval, že imunitní regulace je nyní známá a že je složitější, než si vědci mysleli, když byla zavedena dříve hygienická hypotéza britským epidemiologem Davidem P. Strachanem v roce 1989. Dr. Strachan si všimnul spojitosti mezi velkou rodinou a nižší frekvencí astma a alergií. Imunologové nyní rozpoznají systém pětibodové odezvy pomocných T buněk: Th 1, Th 2, Th 17 a regulační T buňky. Th 1 blokuje Th 2 a Th 17; Th 2 blokuje Th 1 a Th 17; a regulační T buňky blokují všechny tři, řekl Dr. Elliott.

"Hodně zánětlivých onemocnění - roztroušená skleroza, Crohnova nemoc, vředový zánět a astma - jsou kvůli aktivitě Th 17," vysvětlil. "Jestliže infikujete myši červy, Th 17 spadne dramaticky, a aktivita regulačních T buněk je zvětšena."

V odpovědi na otázku, "Jste příliš čistí?" řekl Dr. Elliott: "Špinavost si žádá cenu. Ale Čistota si žádá cenu také. Nenavrhujeme návrat do prostředí plného zárodků v roce 1850. Ale až důkladně porozumíme tomu, jak nás organismy v prostředí chrání, možná můžeme dát vakcínu nebo napodobit její účinek nějakým očkovacím stimulem."

Mýt se umírněně

Dr. Ruebush, autorka "Why Dirt Is Good - Proč je špína dobrá", nenavrhuje návrat ke hnusu, vůbec ne. Ale správně zdůrazňuje že bakterie jsou všude: na nás, v nás a kolem nás všude. Většina těchto mikroorganismů nepůsobí problém, a mnoho jako ty co žijí normálně v trávícím traktu a produkují život udržující živiny, jsou zásadní pro dobré zdraví.

"Typický člověk pravděpodobně hostí asi 90 miliard mikrobů," napsala "Skutečný fakt je že máte tolik mikrobů tolika různých druhů že to vás udržuje zdravé většinu doby."

Dr. Ruebush lituje současné obliby stovek antibakteriálních produktů, které poskytují falešný pocit bezpečí a mohou ve skutečnosti pěstovat rezistentní bakterie proti antibiotikům, bakterie způsobující nemoci. Obyčejné mýdlo a voda jsou všechno co je potřeba abychom zůstali čistí.

"Jistě doporučuji mytí rukou po použití toalety, před jídlem, po výměně plenky, před a po přípravě jídla," a kdekoli jste viditelně zablácení. Když není k dispozici tekoucí voda a je důležité si vyčistit ruce, navrhuje alkoholovou dezinfekci rukou.

Dr. Weinstock jde dokonce dále. "Dětem by se mělo dovolit chodit bosy ve špíně, hrát si ve špíně, a nemýt si ruce když přijdou jíst," řekl. On a Dr. Elliott zdůraznili, že u dětí vyrůstající na farmách, které jsou často vystaveni červům a jiným organizmům z farmářských zvířat, se mnohem méně pravděpodobně vyvinou alergie a autoimunitní nemoci.

Také je prospěšné "nechat dětem dva psy a kočku," a to je vystaví trávícím červům, které mohou podporovat zdravý imunitní systém.

Babies Know: A Little Dirt Is Good for You - By JANE E. BRODY
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 5. února 2009 v 20:15 | Reagovat

Dr. Elliott řekl že v Argentině, výzkumníci zjistili že pacienti s roztroušenou sklerozou kteří byli infikováni lidským bičíkovým červem měli mírnější případy a méně záchvatů jejich nemoci po dobu čtyř a půl roku.

K týmto skúsenostiam pripájam svoju vlastnú skúsenosť, ako zlepšiť autoimunitný systém. Manželka už 24 rokov trpí roztrúsenou sklerózou a chvalabohu ešte stále chodí po svojich. Kto vie čo pre  chorého človeka obnáša skleróza multiplex, urobí pre seba aj nemožné.

V OVP som pred rokmi čítal článok preložený z ruštiny, kde sa pokúšali liečiť tuberkulózu pomocou liehového macerátu z našich úľových húseníc vijačka vosková a úľová (enzýmy mali rozpustiť voskový obal TBC baktérie, keď ešte neboli antibiotiká). Zaujala ma veta " enzýmy majú schopnosť podporovať obnovu odumretých telových buniek.

Pri SM taktiež dochádza postupne k zániku buniek a nové sa netvoria alebo len slabo nahrádzajú odumreté bunky.

Už 6-7 rokov podávam výťažok z húseníc. Manželkine pocity  sú subjektívne, ale vždy keď ich užila, jej aktivita sa zlepšila a npr. dokázala umyť okná. Aj teraz dostane svoju dávku, jej pohyblivosť je oslabená, ale stále chodí a nepotrebuje invalidný vozík a dokáže byť užitočná, robí už 12 rokov anketárku.

Na chov dostatku húseníc som vytvoril farmu húseníc, takže mám dostatok k výluhu do liehu. V lete húsenice uskladňujem  v mrazničke.

Samozrejme, že hodnotenie zdravotného stavu mojej manželky je subjektívne, ale aspoň mám pocit, že niečo pre manželku robím.

2 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 6. února 2009 v 0:37 | Reagovat

Pojídání housenek zavíječe voskového bylo  používáno v lidovém léčitelství někde na Sibiři při indikaci anginy pectoris. Zavíječ má enzym na metabolizování (rozpuštění) tuku. To byla ale cílená aplikace. Jinak my dostáváme do těla "nečistoty" v medu. Tyto nečistoty (např. pyl z místa pobytu, resp. místní med) náš organismus stimulují a připravují na běžný styk s těmito možnými alergeny. Říká se, že děti včelařů (protože se vše v domácnosti sladí medem) nemají tolik pylové alergie. Snad to není fáma, rád tím srgumetuji pro květové medy.

3 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 6. února 2009 v 7:38 | Reagovat

Že by si OVP vymýšľali? Rozhodne v tom článku (niekedy okolo r. 1990) sa písalo  (istotne to bolo v Rusku) o liečbe TBC a nie anginy pectoris!

Ohradzujem sa preto, aby nevznikol dojem, že si vymýšľam.

No k alergie, môj syn (24r.) celý život má k dispozícii med a predsa ešte aj teraz navštevuje  alergickú ambulanciu.

4 Madra Madra | E-mail | 5. března 2009 v 0:05 | Reagovat

Pánové myslím že to je jedno, hlavně když to pomáhá, ono moderní a nové neznamená automaticky to nejlepší. Jak občas pochytim nejakou informaci z farmacie tak 90% učinných latek v lecích jsou syntetické molekuly přírodních latek a prý zamestnanci farma. firem povinně litaji po světět a zbírají vše co jim padne pod ruku a vozí to do laboratoří na testy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama