Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Chov včel bez chemikálií, druhá část (šlechtění)

7. února 2009 v 17:23 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Poslední léto v American Bee Journal jsem řekl, že kdybych si myslel, že existuje způsob jak chovat včely bez chemikálií, dělal bych to.

Dostal jsem hodně pozitivních ohlasů na ten článek včetně pozvání mluvit ve Vermontu. Když jsem tam byl, dostal jsem příležitost strávit noc u mého přítele Kirk(a) Webster(a). Po diskuzi jsem se ho ptal co si myslí. Odpověděl že jsem nestrávil mnoho času šlechtěním včel. "Dobrá", odpověděl jsem, "To je víc tvoje téma než moje."
Ale jak jsem řekl minulé léto, jsou tři hlavní oblasti kde mohu pracovat na vývoji včelařského systém spoléhajícího se na málo nebo žádné pesticidy. Číslo jedna je šlechtění. Tak tento článek bude pojednávat o tomto komplikovaném problému. Zahrnul jsem zde některé myšlenky, které nejsou zcela dokázány a také stejně tak jak jsou uctívány praxí. Nepokoušel jsem se plýtvat papírem s mnoha odkazy, ale klíčové zdroje jsem uvedl na konci článku. Zvláštní a podivuhodná kolekce žijících tvorů bloudících po zemi posledních několik miliard let byla produktem procesu nazývaného "přirozený výběr".
Aby to fungovalo, musí žijící tvor vlastnit dvě protichůdné charakteristiky: kreativitu a konzervatismus.
Pro adaptaci na změny v prostředí, živí tvorové se mění mírně každou novou generací a tímto způsobem vytváření nové variace, některé z nich jim poskytují výhodu. Současně reprodukce musí být velmi věrná; jinak by se jakékoli prospěšné zlepšení brzy ztratilo.
Včela je pro to dobrý příklad. Základní struktura včelstva se změnila velmi málo od doby kdy se poprvé objevila v tropech.
Po tisíciletí, včely v Evropě si vyvinuly schopnost odolat drsným zimám trvajícím až šest měsíců.
Ve skutečnosti během období ledovců byly včely izolovány tak dlouho že vytvořily minimálně tři oddělené otužilé typy: Italky, Balkánského typu (Kraňky), a černé včely na britských ostrovech. Mezitím se vyvinuly jiné místní typy jako je Tellianská včela (Tellian Bee) ze Severní Afriky. Tak můžeme vidět, včely se případně adaptují na různé regiony a produkují zcela různé typy. Šlechtění zvířat je jednoduše pokus využít tento přirozený proces: urychlit ho a nasměrovat ho k našim cílům. Ale je tady potíž! Jestli se jedna vlastnost šlechtí, můžete ji získat a ztratit ostatní, jako je energičnost. Nedali jsme příliš důrazu na vlastnosti včel jako je produkce medu, nerojení, a snadné ošetřování a zapoměli na zdraví a energii včel? Možná. Je silný důkaz to, že šlechtění včel mohlo zmenšit diverzitu včel, které se používají ve Spojených státech a Evropě.

Nový výzkum, který jsem popisoval v mém nedávném článku "Armáda červené královny", ukazuje na potřebu diverzity jak v populaci včel ve velkém, a také uvnitř každého včelstva. Když se matka oplodní od trubců z mnoha různých linií, je to zřejmě velmi prospěšné pro robustnost včelstva.

Julia Jones nedávno referovala: "Nahodilé geneticky determinované rozdíly v prahu pro úlohy může zlepšit stabilitu samoorganizovaného biologického systému. Myslíme že většina hledisek života včelstva by také byla zlepšena rozdíly v prahu pro úlohy mezi populací dělnic"

Ale jak můžeme získat tuto diverzitu zpátky? Můj návrh je začít vytvářet izolované včelnice. Nyní to asi není pro všechny včelaře možné. V mnoha částech země, včelí populace jsou značně hustě a dosáhnout izolace je nemožné. Ale předpokládejte že máte malé údolí skryté v horách nebo najakou vzdálené pusté místo že nikdo o něm neví, co potom? Myšlenka je začít sbírat slibné kmeny. Tyto mohou být ty co přežijí z vaší války s varroa, kmenů jiných včelařů, nebo komerčně dostupné "rezistentní na nemoci" včely.
V podstatě, potřebujete kolekci slibných kmenů z různých zdrojů. Co nepotřebujete je pokoušet se selektovat jednu nebo dvě linie, protože to je evoluční mrtvý konec. Životaschopná populace včel sestává z tuctu nebo stovek linií, abychom se vyhnuly příbuzenské plemenitbě, ale budou se konzistentně vylučovat vnímaví jednotlivci. Pomocí neléčení na různé nemoci, dovolíte vnímavými linií vymřít, tak jako v přírodě. Jenom silné přežijí, to musí být vaše motto.

Jestliže se setkáte s Kirkem Websterem, dříve nebo později padne jméno Charlie Mraz, legendární včelař z Vermontu (narozen v červenci 26, 1905 a zemřel v Srpnu 13, 1999). Byl to ideál velkého včelaře: měl znalosti, byl odvážný, a umíněný.
Charlie napsal něco o včelách a hodně toho šlo proti konvenčním moudrostem. Pár břitkých citátů:
"V naší selekci pro reprodukci matky, nezáleží na barvě nebo vyrovnanosti. Nevyměňujeme matky normálním včelstvům, ale necháme každé včelstvo aby si vyměnilo matku samo."

Popisuje svou metodu chovu matek jako rozdělování silných včelstev v časném jaru.

"Ponecháním každého oddělku aby si vychovalo svou matku, reprodukujeme pouze jednu dceru z každé matky. To velice pomáhá bránit příbuzenské plemenitbě. Po rocích se náš základní kmen adaptoval na naše podmínky a prostředí ".

Tato metoda chovu matek je téměř příliš jednoduchá na popisování. Dobré silné včelstvo ve dvou nebo více bednách je rozděleno a polovina úlu se umístí nahoru nad jiné pomocí dělící desky (v zásadě vnitřní kryt s dírou uzavřený a se škvírou vzadu pro možnost vyletování a vracení včel).
Zkontrolovat za měsíc a jestli oddělek nezabere, pak jenom vytáhnete rozdělovací desku a zpátky se spojí. Nové oddělky mohou být zorganizovány s jejich vlastním víkem a dnem a převezeny na jinou včelnici nebo umístněno do prázdných míst kde byla včelstva zničena.
Nyní, na téma chemikálií musí být řečeno, že v některých oblastech včelaři zjistili, že je možné přestat používat chemikálie a někteří to nezjistili. To je velmi důležité k pochopení toho, že včelaření je lokální. Co funguje na jednom místě nemusí jednoduše fungovat na jiném.
Na příklad, mnoho včelařů v subtropických regionech zjišťují že varroa nevybuduje velkou populaci ani nezabíjí včelstva. V severních klimatech, může být pravda opak.
Počet Varroa raketově stoupá v pozdním létě a včelstva podlehnou, často na příbuzné infekce. Dokonce jestli tato problémová včelstva nepadnou na podzim, nejsou ve skutečnosti v kondici v přechodu do zimy a mohou uhynout potom.
Tak musím varovat že možná budete muset pokračovat v léčení některých včelstev abyste zabránili úplnému vyhlazení. Avšak musí se mít na paměti že tato nejsou ta včelstva ze kterých šlechtit. Možná jedna třetina nebo tak vašich včel by mohla být věnována na šlechtitelský experiment a zbytek udržovat v pořádku aby byl med na prodej nebo včely na opylování. Jestli uspějete ve vývoji rezistentního kmene, můžete nahradit vaše produkční včelstva těmito včelami. Kromě toho můžete najít připravený trh pro kmen co přežije.
Tohle není daleko od pravdy nebo myšlenka mimo hlavní proud. Lilia de Guzman nedávno napsala:
"Ošetřování proti varora obecně vyžaduje použití akaricidů. Avšak nerozvážné používání akaricidů může vytvořit problémy s rezidui, zvláště ve vosku a medu. Může to taky vést k vývoji roztočů rezistentních k akaricidům. Ve Spojených Státech byla hlášena rezistence na amitraz, fluvalinát a coumaphos u varroa roztočů. Tudíž implementace zdravého programu integrovaného boje se škůdci (Integrated Pest Management (IPM)) zahrnuje používání včel rezistentních na roztoče a bezchemické technologie může být klíč k zvládnutí populací parazitických roztočů ".

Co navrhuji je systém vývoje především lepších včel. To není jednoduše věc postavení je do lesa někde a nechat je na pospas. Včely budou vyžadovat ošetřování, ale různé schema které jsme v minulosti nedělali. Můžeme si vzít některé podněty z přírody. Včely normálně nevytváří tak velké kolonie jak mají včelaři rádi. Když je necháte jejich vlastním plánům, včely se každoročně budou rojit, což má hodně výhod pro samotné včely. V procesu je to přerušení plodování pro roj a rodičovské včelstvo, které může přerušit cyklus nějaké infekce co může být přítomná. Roj získá přidanou výhodu stavby celé sady čistých plástů; rodičovské včelstvo se zbaví většiny starších včel, které mohou být nakaženy různými patogeny.
Přirozeně, nechtěl bych aby se moje včely každoročně rojily, zvláště jestli jsou v nějaké vzdálené dutině kde bych nechtěl sbírat roje! Za starých dobrý dní někteří včelaři najímali pomoc aby tábořila ve včelnici a chytali roje když vylétaly. Obecný efekt rojení může být kopírován pomocí rozdělení. Ve skutečnosti, stará technika "třesení rojení" obhajovaná Richardem Taylorem je dobrý model k použití.
Pomocí této metody, se setřese matka a kupa včel z úlu na nové rámky s novými mezistěnami. Jeho cíl byl získat kupu plástů s medem, ale vy to můžete použít k oddělení včel od plodu, a získat nové standardní plásty vystavěné ve stejný čas.
Toto funguje nejlépe během velké snůšky medu, ve vyrovnaném teplém počasí.
Možná si myslíte že rozdělení vašich včelstev během snůšky získáte méně medu.
Jak jsem psal v předchozím článku, možná nezískáte tolik medu z každého včelstva jak jste zvyklí. Ale pamatujte, to není průměr na čem záleží, je to celkový výsledek.
Ve skutečnosti, malá nebo středně velká včelstva budou chovat mnohem více včel než včelstva velká, fakt známý včelařům, kteří chovají včely na prodej.
Toto bylo potvrzeno Johnem Harbo v roce 1986 když napsal "Během letního nedostatku, včelstva s 9000 včelami produkují většinu plodu na včelu. Celkově, optimální velikost (pro produkci plodu) byla 9000 včel."

Kromě toho, Jennifer Finley a Diana Sammataro nedávno referovaly, že středně velká včelstva s 8 až 10 hlubokých rámky včel produkovaly přibližně 50% vajíček než buď větší nebo menší včelstva.

Ale je realistické předpokládat, že můžeme vypěstovat rezistentní včely na roztoče v několika letech? Konec konců evoluce normálně funguje ve velkém časovém měřítku. Avšak nynější příklad tohoto procesu byl popsán Mikem Allsoppem v jeho Mistrovských Tezích. Tvrdil: "V divokých i ošetřovaných včelích populacích varroa se zdá, že byl redukován na status nahodilého škůdce. Vývoj tolerance na roztoče trval 3-5 let u Kapské včely (Apis mellifera capensis) a 6-7 let u Savanna včely (Apis
mellifera scutellata). U Kapské i Savana včel, nepřítomnost varroacidních aplikací a přístup "žít a nechat zemřít" k divokým a komerčním včelím populacím byl zásadní pro vývoj rozšířené varroa tolerance v široké populaci, na rozdíl k selektivnímu šlechtění a mlýnku pesticidů praktikovanému ve většině částí světa ve snaze zbavit se roztoče varroa."

Jak by mohla tato práce prospět nám, bez Afrických včel? Komunikoval jsem s Dr. Ericksonem téměř před deseti lety o tomto tématu. Řekl "prováděli jsme naše první pokusy s velikostí buněk a Varroa v letech 1993-1996. Tato studie nám ukázala, že jsou, zdá se, větší rozdíly kvůli genetice než velikost buňky a tak se naše práce obrátila na Varroa-toleranci." Mimochodem používání různých typů mezistěn a jiných vynálezů mají být tématem dalšího článku, třetí části.

Zůstaňte naladění …. (Pokračování příště.)

ZDROJE:

Allsopp, Mike Herbert (2006) Analysis of Varroa destructor infestation of southern
African honeybee populations. Master's Dissertation, University of Pretoria
Erickson, E.H., et al (1998) Can we produce Varroa-tolerant honey bees in the United
States? American Bee Journal 138: 828-32
Finley, Jennifer and Diana Sammataro (2008) Single-Frame Method to Obtain
Several Age-Specific Immature Worker or Drone Honey Bee Cohorts. Apiacta 43: 1-111
Guzman, L. et al (2008) Comparative reproduction of Varroa destructor in different
types of Russian and Italian honey bee combs. Experimental and Applied Acarology
Online (DOI 10.1007/s10493-008-9142-1)
Harbo, John (1986) Effect of population size on brood production, worker survival and
honey gain in colonies of honeybees. Journal of Apicultural Research 25 (1): 22-29
Jones, Julia C., et al (2004) Honey Bee Nest Thermoregulation: Diversity Promotes
Stability. Science 305 (5682): 402-404
Mraz, Charles (1966) Commercial Honey Production. Apiacta. #1
Webster, Kirk. American Bee Journal. Read all his stuff!


Email: peterlborst (v) gmail.com
Phone: 607 277 1285
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 andrea andrea | E-mail | 15. října 2010 v 19:23 | Reagovat

dobry den chcela bych se zeptat na včely druh Italian. Daji se u vas kupit alebo niekde sehnat? Dekuji za pomoc a odpoved. Andrea

2 Eman Eman | Web | 15. října 2010 v 19:38 | Reagovat

Jedná se asi o včelu italskou Apis mellifica ligustica. Pokud vím, tak u nás je povolena pouze včela kraňská.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama