Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Byl to smutný den...

20. února 2009 v 17:01 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Na jednom diskuzním fóru o včelách se ozval pláč nad náhle ztracenými včelami nyní v zimě.

Předminulou sobotu, kdy byly u nás teploty kolem +12 C, a všechny včely vyletovaly ven na slunce, mě ani nenapadlo, že by se mohlo se včelami něco špatného stát. Bohužel, možné to je, jak je vidět ze smutné zprávy jedné včelařky.

---------------

Potvrdila jsem si právě to, co jsem podezírala.

Moje včely jsou mrtvé. Není tu ani jedna malá žijící dušička - jsou všechny mrtvé.

Byly tam v úlu dva malé chumáče mrtvých včel. Měly hodně medu a pylu, tak si nemyslím že by v tom bylo hladovění. Žádná larva, snad pád trubčích buněk.

Některé včely byly hlavou v buňkách - je to známka něčeho. Zdá se že mi to připomíná znamku hladovění. Byl krásná sobota před týdnem týdnem, viděl jsem je všechny létat. Chladný příliv minulý týdne je mohl dostat.

Úl byl velmi čistý - žádné moli, žádná známka roztočů nebo nosemy. Myslím že počty se zmenšily tolik, že nemohly udržet teplo když příchod zimy zasáhl.
Včelstvo bylo založeno v minulém květnu.

Má někdo nápad co způsobilo úhyn, prosím dejte vědět.

Jsem zničená.

Zpátky ke kreslícímu prknu.

Kdy je dobrý čas získat další oddělek?

Geni

Reakce jiného včelaře:
NMBeek Geni- Lituji ztráty tvých včel, ale neměla bys to prožívat příliš zle. Tohle byla vemi tvrdá zima pro včely. Bylo možná příliš teplo příliš brzy. Časné teplé období následované studeným s mrazivými nocemi stresují maximálně naše holky v nejhorším možném čase ročního populačního cyklu. Jsem si jist, že mnoho z nás budou vidět podobné krachy toto jaro. Co popisuješ, to nevypadaá jako nemoc nebo problém škůdců, to je zabití zimou, mlhavý termín pro včely co nezvládly zimu. Pravděpodobně je to nejšastěji způsobeno roztažením v teplejších dnech a stimulace včelstva k aktivitě a následovaly studené dny a noci. Někdy se jen ztratí dostatek dělnic a spadne jejich počet pod kritickou míru, aby se včelstvo udrželo naživu. Většinou matky nevytváření plod během zimních měsíců k náhradě umírajících dělnic a takové počasí co bylo tuto zimu, zabíjí dělnice rychleji než studené zimy.

Mimochodem některé typy krmítek sirupu v úlech kdy počasí se mění pod bod mrazu může vytvářet některé skutečné problémy s kondenzací vody na krmítku uvnitř úlu. Jestli budete krmit sirupem za počasí, kdy může v noci mrznut, je dobrý nápad používat krmítka, která nejsou uvnitř nebo připojená k úlu. To může vytvořit situaci kde máte včely z několika úlů na krmítku, ale v zimmě se pravděpodobně nespustí "lupičské bláznění". Pamatujte že musíte být opatrná při krmení sirupen na jaře nebo pozdě v zimě. Sirup napodobuje nektar a některé matky by mohly začít klást vajíčka příliž brzy. Jestliže není spolehlivý zdroj nektaru a pylu, včely rychle vyčerpají zimní zásoby v úlu a pak nastane hladovění. Nevypadá to že se to stalo ve vašem úlu, jelikož jste nenašla mrtvý plod ale rámky s nevyužitými zásobami.

Máte pravdu, včely s hlavou v buňkách mohou být známkou hladovění, ale ve vašem případě zbylo hodně zásob. Viděl jsem včely umírat hlavou v buňkách za stejných okolností jako u vás. .. chomáč se zmenšil a byl příliš malý na přežití a jednotlivé včely možná umíraly v buňkách při pokusu se napít. .

Jestli chceš, zkus to znovu. Získej nové včely a začni na jaře. Zachráníš med. Vytáhni ty rámky a dej do mrazáku, aby se zabili možní škůdci. Budeš potřebovat med ke krmení oddělku včel. Ale určitě je rozehřej několik dní než je dáš do úlu ke včelám. Také to mezitím zabrání mravencům a zavíječům aby na zásobách pracovali.

Je dobrá doba začít s oddělkem kdykoli po začátku spolehlivé snůšce nektaru v tvé části světa. Kolem Albuquerque to může být první část března do první části dubna, v závislosti kdy žiješ a na jarní snůšce rostlin v oblasti.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 NiKky  >3 NiKky >3 | Web | 20. února 2009 v 21:08 | Reagovat

Omg truchu divnej blog ..

2 CookClarice24 CookClarice24 | E-mail | Web | 21. září 2011 v 12:53 | Reagovat

A lot of specialists argue that <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/business-loans">business loans</a> help a lot of people to live the way they want, because they are able to feel free to buy needed things. Furthermore, a lot of banks give credit loan for different classes of people.

3 megaron megaron | Web | 9. září 2016 v 3:19 | Reagovat

online pujcka pred výplatou kaplice [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama