Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Bakterie Wolbachia mění geny včel

15. února 2009 v 20:04 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Kapská včela Apis mellifera capensis v Jižní Africe je zvláštní v tom, že ztratí-li se matka, dělnice kladou neoplodněná vajíčka, která se typicky vyvinou do diploidních samiček.

Ve všech ostatních poddruzích Apis mellifera se z neoplodněných vajíček nakladených dělnicemi vyvinou samečkové - trubci. Tato skutečnost umožňuje dělnicím Kapské včely, aby byly úspěšné parazity jiného včelího poddruhu, zejména sousední včele Apis mellifera scutellata. Vývoj samiček z neoplodněných vajíček se ukázal jako geneticky určený pomocí jedné ustupující allely. Bez ohledu na výsledky, zůstává možnost, že endosymbiotická bakterie jako je Wolbachie, by mohla být zapletena do parthenogenese (vývoj samičky z neoplodněného vajíčka) u Kapských včel.

Multiple Wolbachia strains in Apis mellifera capensis from South Africa. Apidologie (2009)www.apidologie.org

Poznámky:
Wolbachia je rod doprovodné bakterie, kterou má hmyzí arthropodní druhy, včetně velkého procenta hmyzu. Je to jedna z neběžnějších parazitických mikrobů na světě a je potenciálně nejběžnější reprodukční parazit v biosféře. Wolbachia je pozoruhodná pro významnou změnu reprodukčních schopností svého hostitele. Tyto bakterie mohou infikovat mnoho různých typů orgánů, ale nejpozoruhodnější je u infekcí varlat a vaječníků svých hostitelů. Někteří vědci se domnívali, že partenogeneze by mohla být vždy přisuzována účinkům Wolbachie.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama