Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Účinky pesticidů na chování včel

20. ledna 2009 v 19:30 | Eman |  Pesticidy a včely

Prováděly se laboratorní pokusy ke zjištění účinků nesmrtících trvalejších dávek insekticidů na chování včel.

Líhnoucí včely dostávaly denní dávky insekticidů od jedné pětiny do 1.5 střední smrtelné dávky (LD50) během 11 dní.

Po vystavení fipronilu (0.1 a 0.01 ng/včelu), acetamipridu (1 a 0.1 μg/včelu), nebo thiamethoxamu (1 a 0.1 ng/včelu), byly testovány funkce chování včel 12. den. Fipronil, použitý v dávce 0.1 ng/včelu vyvolal smrt včel po jednom týdnu ošetřování. Jako výsledek kontaktního ošetření při 0.01 ng/včelu, včely strávily významně více času nehybné v otevřeném přístroji a spotřebovaly mnohem více vody. V čichově podmíněném přístupu selhávaly včely ošetřené fipronilem v rozlišování mezi známým a neznámým pachem. Thiamethoxam kontaktem vyvolal buď významné snížení čichové paměti 24 h po učení při 0.1 ng/včelu anebo významné zhoršení schopností se učit s žádným účinkem na paměť při 1 ng/včelu. Citlivost k cukrové stimulaci tykadel byla významně snížena pro vysoké koncentrace cukru ve včelách ošetřovaných ústně (1 ng/včelu). Jediný významný účinek acetamipridu (podávaného ústně, 0.1 μg/včelu) bylo zvýšení citlivosti na vodu. Neonicotinoidy acetamiprid a thiamethoxam testované v nejvyšší dávce (jedna desetina a jedna pětina jejich ústních LD50, v pořadí) a fipronil při jedně pětisetině LD50 má omezené účinky na motoriku, smysly, a poznávací funkce včely. Naše data o skutečné toxicitě sloučenin po chronickém vystavení byla vzata do úvahy pro hodnocení rizika pro včely v polních podmínkách.

Keywords: Pesticides, Chronic, Sublethal, Honeybee, Behavior

Received: 7 March 2008; Accepted: 7 July 2008


____________________________________________________________
Poznámka FV:
Pro představu o dávkách různých pesticidů:
Včela dokáže nasát až 50 mg sirupu(10-3 g) (to jest 50,000,000 ng (10-9 g - nanogram)

Dávku 1 ng/včelu vytvoříme naředěním 1 litru pesticidu v 50,000,000 litrech vody, neboli 0,5 ml (mililitru, "náprstek") ve více jak 1 nákladní cisterně to je ve 25 tunách vody.

(0.1 μg je 100 x více jak 1 ng)

Jedovatost pesticidů pro včely

Pesticidy mají různé účinky na včely. Kontaktní insekticidy, to jsou ty co zabíjí dotykem organismu, působí na včely dělnice přímým postřikem. Systemické insekticidy, ty co jsou zabudovány do ošetřených rostlin, mohou kontaminovat nektar nebo pyl, a zabíjí včely v úlu.
Prach a zvlhčené prášky mají tendenci být rizikovější včelám než roztoky nebo emulsivní koncentráty.
Skutečné poškození včelí populace je funkce stupně toxicity sloučeniny, v kombinaci se způsobem aplikace; vysoce potentní insekticid aplikovaný pouze na půdu, například, by se očekávalo, že zabije hlavně hmyz v půdě, jako jsou červi nebo krtonožky a nikoli včely.

Klasifikace toxicity pesticidů

Toxicity insekticidů je obecně měřena pomocí LD50 - úroveň expozice, která způsobuje 50% úmrtí exponované populace. Práh toxicity je obecně nastaven na
• Vysoce toxické (aktuní LD50 menší než 2μg/včelu)
• Mírně toxické (akutní LD50 2ug/včelu až 10.99μg/včelu)
• Nepatrně jedovaté (acute LD50 11ug/včelu až 100μg/včelu)
• nejedovaté (akutní LD50 více než 100μg/včelu) pro dospělé včely.

LD50 je neúplné měření toxicity pro včely (Apis mellifera) a jiný sociální hmyz protože je to měření individuální toxicity, nikoli toxicity pro včelstvo. Nezapočítává to způsoby ve kterých chování včely může zmírnit nebo zhoršit účinky pesticidu na včelstvo. Například mírná nebo malá toxicita pesticidu (podle měření LD50) který se používá ve formě granulí a je sbírán a koncentrován s pylem, může být vysoce smrtelný včelstvu. Na druhou stranu pesticid, který je tak jedovatý že včely jemu vystavené umírají v poli, může být méně nebezepečný včelstvu než méně jedovatý pesticid, který dovolí zasaženým včelám se vrátit do úlu a kontaminovat ostatní včely. Podobně vysoce toxický pestice (podle LD50) je "bezpečný" pro včely, když se aplikuje na travnatý palouk nebo jiné místo bez kvetoucích rostlin, které by přitahovaly včely. Navíc LD50 studie jsou prováděny s dospělými včelami a neměří se účinky na larvy,… atd.

Rychlost usmrcování včel v úlu.

Stupeň zabíjení včel v jednom úlu může být klasifikován jako:
< 100 včel na den - rychlost normálního vymírání
200-400 včel na den - nízké usmrcování
500-900 včel na den - mírné usmrcování
> 1000 včel na den - vysoké usmrcování

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama