Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Slovenský vědec "napodobil ementál"

2. ledna 2009 v 11:29 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Zkusme to taky a nástrojem udělejme díry do mezistěn.

Blíží se doba, kdy budu muset začít připravovat rámečky s novými mezistěnami. Následující nápad se chystám vyzkoušet:

Proč vyšťouchávat díry do nové mezistěny? To je dobré z různých důvodů a skutečně urychluje proces stavění plástu umožněním včelám komunikovat během počátečních stádií, když by byly normálně oddělené pevnou mezistěnou.

Apple Corer for making holes in foundation

Nástroj na vyřezávání jádřince z jablek bývá mezi kuchyňskými potřebami a může být upraven tak aby se vytvořil nástroj na vyřezávání děr ve voskové mezistěně pro dosažení rychlejší stavby plástu včelami a pro úspořu vosku. Tento nástroj je možné nabrousit jemným pilníčkem a bude snadno vyřezávat díry do čerstvé mezistěny. Nabroušené zuby na jedné straně trubky, naznačeným způsobem budou také vykonávat původní funkci rychleji a čistším řezem.Apple Corer tooth sharpening
Frames showing foundation with holes

Díry umožňují komunikaci včel jedné s druhou a to jim dává stabilnější pocit komunity (můj předpoklad, podepřený pozorováním), a umožní snadný přechod na několika místech plástu a cestovat z jedné strany rostoucího plástu na druhou.

Pět let po napsaní původní stránky, jsem narazil na článek reprodukovaný níže, který napsal Arthur Dines a publikoval Bee Craft, June 1971 edition. Prosím uvažte datum psaní když budete číst text, kdy cena na obálce magazinu byla £0.07 s poštovném 2 1/2 pence!

Cena děr

Kupte mezistěnu za £1 na libru (0,456 kg), vyřízněte díry v ploše a prodejte kousky, které vzniknou jako odřezky vosku. Zní to bláznivě! Tak dobrá, ať vám výrobce dodá děrovanou mezistěnu s více desek na libru. Dobrý nápad? Nevíme ale možná by mohl být. Před několika lety jeden slovenský vědec zjistil, že včely vystavěly velmi rychle mezistěny, ve kterých byly díry, a že když díry nebyly nad jistou velikost, prostor byl zaplněn dokonale dělničími buňkami. V jeho experimentech zjistil, že může být odstraněno až 30% nebo 40% celkové plochy. Někteří z nás vyzkouší nápad toto léto, jste ochotni se o to pokusit?

Ačkoli se zdá že kulaté díry nedávají maximální hospodárnost, je to daleko nejjednodušší způsob jak to udělat. Jistý druh naostřené kovové trubky, používaný jako vykrajovač cukroví, ten problém zvládne. Maximálně doporučovaný průměr je 30 mm. Taková věc jako hliníkové zásobníky na léky by mohly posloužit jako nástroj. Mr. Ashwin, of Robertsbridge, Sussex, našel ideální průbojník. Obyčejná spálená žárovka s odlomeným sklem, mosazný okraj kolem je ten správný rozměr.
Zcela vážně, B.B.K.A. Research Committee si myslí že masový experiment mezi obyčejnými včelaři kolem tohoto nápadu by se mohl prokázat jako užitečný. Chceme aby to tisíce lidí vyzkoušely, budete jeden z nich? Dejte nám vědět o výsledcích, řekněte nám jakou velikost díry jste použili, kolik na jednu desku, za jakých podmínek, plodové plásty nebo nástavky, a přidejte informaci o které si myslíte že by mohla být užitečná.

Zdroj článku (Dave Cusman)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 3. ledna 2009 v 9:04 | Reagovat

No na ten čas sa pamätám, keď  nám "vedec"- zlepšovateľ tento spôsob spôsob úpravy odporúčal v časopise Včelár. Nápad dierovať MS vznikol viacmenej z núdze. V časoch socializácie dediny, roľnícke družstvá začali budovať vo veľkom včelárske farmy, bolo treba rýchlo vybudovať včelnice a na voľnom trhu ja prejavil nedostatok Ms.

Podstatou bolo vyrobiť max. tenké MS a z tých ešte navyše získať nejaký vosk na ďalšie Ms. Včely sa snažili voľné miesta dostavať, čo sa aj niekedy podarilo, ale ak v tom čase nebola znáška, prípadne sa včelstvo dostalo do RN, kruhové otvory zastavali trúdimi bunkami, niekedy aj nedostavanými.

Preto včelári s tým rýchlo prestali a skončilo to trvalým zabudnutím.

Ale keď už niekto chce otvory na MS odskúšať, tak použite nie pílovitú kovovú rúrku, po obvode je zaostrite a čo je hlavné, nástroj nahrievajte na nad zdrojom tepla. Potom práca ide rýchlo a otvory sú súmerné a pevné.

2 Eman Eman | E-mail | 3. ledna 2009 v 9:43 | Reagovat

Díky Antone za komentář. Myslel jsem na tebe, když jsem psal (líčil) "Slovenský vědec" a nezklamal jsi mě :-).  To je ten druh blbůstek, kterými marní čas malovčelaři a které si vyzkouším. Kdybych nebyl takový nešika a nehrozilo mě pořezání a vykrvácení, tak si zkusím vyrobit i skleněné úly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama