Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Přirozený spad roztočů kontra spad vyvolaný akaricidem

12. ledna 2009 v 19:30 | Eman |  Varoáza
Colleen Granger, stipendista University of Delaware Science and Engineering, a Maryann Li, student University of Delaware,

(s podporou dotací od včelařů Delaware) sbíraly data o roztočích Varroa a jejich účincích na včely. Colleen bude představovat výsledky na nadcházejícím březnovém setkání DSBA.
Jedna ze studií, která Colleen navrhl bylo srovnání přirozeného spadu se spadem ve včelstvech s páskem Apistanu. Roztoči byli sbíráni na lepkavých dnech (vyrobených u Olson Industries, dotovaných od USDA Beltsville, MD) umístěných pod síťovanými rámy na dnech včelstev ve včelnici University of Delaware. Tato studie se pokusila určit, jestli použití Apistanu by bylo spolehlivější indikátor úrovní populace roztočů ve včelstvu nebo zda by mohl být přirozený spad mrtvých roztočů použit pro spolehlivý monitoring úrovní roztočů.

Experiment byl prováděn od 28. července do 1. srpna 1998, a potom opakován během prvních dvou týdnů v září. Na podzim je nalezeno vyšší počet roztočů a přirozený spad byl používán k odhadu populace roztočů ve včelstvu. Ale počet roztočů sbíraný na lepkavých dnech je mnohem vyšší, když včelstva dostanou pásek Apistanu. Otázka, kterou chtěl Colleen odpovědět byla, když letní počty roztočů jsou obecně poměrně nízké, zda by bylo statisticky lepší monitorovat včelstva s Apistanem v červenci, spíše než jednoduše použít přirozený spad roztočů.

Výsledky:
Analýza přirozeného a Apistanem vyvolaného spadu roztočů odhalil, že dvě techniky dávají velmi podobné proporční počty roztočů. Data ukázaná ve dvou diagramech dole dokazují, že průměrný spad roztočů jak v červenci tak v srpnových pokusech byl mezi 18-19% spadu roztočů vyvolaného Apistanem.
varroamites.jpg (43952 bytes)
Přirozený spad roztočů ve včelstvech testovaný v červenci se pohyboval od 10-29% spadu Apistan, a zářijový spad se pohyboval od 9-24% spadu s Apistanem. Jak je vidět v grafech, Colleen získal poměrně proporční výsledky pomocí každé metody. V červenci byly počty roztočů nižší, zvláště v počtech přrozeného spadu. Tato studie ukazuje že i když jsou počty přirozených spadů nižší, čísla jsou úměrná těm zjištěným po vložení Apistanu do úlů. Na závěr je přirozený spad bez chemie a ekonomičtější než vkládání Apistanových pásků, je to také spolehlivý způsob testování včelstev na úrovně roztočů Varroa. Tyto výsledky pomohou k dalšímu rozvoji technik IPM proti roztočům.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 renftnqzhh renftnqzhh | E-mail | Web | 21. dubna 2009 v 1:53 | Reagovat

oAOKkC  <a href="http://kznmipyjilbw.com/">kznmipyjilbw</a>, [url=http://psivpwcjwowk.com/]psivpwcjwowk[/url], [link=http://ybejwoqaixbf.com/]ybejwoqaixbf[/link], http://mrpnyawynwxu.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama