Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Odborníci na včely se přou o souvislosti dovozů a nemocí

27. ledna 2009 v 18:12 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
'nepotřebujeme další včely, máme jich hodně,' říká včelař

By BEN LEACH Staff Writer, 609-272-7261(Published: Monday, January 26, 2009)

Zatímco zvuk včel je v zimní sezoně v New Jersey utlumen, včelaři v celém národě se baví o cizích včelách přicházejících do země. Ministerstvo zemědělstvi USA (The U.S. Department of Agriculture - USDA) dovezlo včely jako část obchodní dohody s Austrálií od roku 2005. Tyto zásilky se krátce zastavily minulý rok když australské úřady nemohly ověřit zda tyto zásilky neobsahuí agresivní druhy včel z Asie, které tam nepatřily.

Zásilky z Austrálie na začátku měsíce znovu pokračovaly. USA trpí nedostatkem včel, který byl spojován s CCD (colony collapse disorder), fenomenu působícího to, že včelí dělnice zmizí náhle z úlů. To se stávalo v USA s velmi často po několik minulých let.

Představa dovozu včel k náhradě jejich nedostatku vlivem CCD je to co nesedí včelařům z New Jersey. Marie Springer je jeden takový kritik dovozu včel do míst a klimatu, kde nejsou přirozeně chovány. Springer, včelař ze Sussex County, studoval včely po celé New Jersey na místech jako je Edwin B. Forsythe National Wildlife Refuge v okrsku Galloway.

Podle U.S. Forest Service, je více než 4,000 různých druhů včel ve Spojených státech.

"Nepotřebujeme další včely, máme jich hodně." řekl Springer.

Včely z různých částí světa mohou soutěžit s domácími včelami o úly. Springer také řekl, že tyto cizí včely nevynikají v početnosti a medu. "Na jejich cestě (do USA), přináší sebou nemoci a parazity," řekl Springer.

V New Jersey, někteří včelaři šlechtí vlastní včelstva, ačkoli produkce se zasatví během chladných měsíců. Jiní dováží včely z teplejších států jako je Florida k místnímu nastartování včel.

Nemoc které se včelaři zvláště obávali před několika lety byla způsobena Israeli acute paralysis virus (IAPV), který působí to, že včely hynou blízko úlů po rozvoji třesoucích včel a paralýzy. Vir byl nalezen ve včelách z Austrálie.

Mnozí viní IAPV z kolapsu včelstev po celém USA, s hlášením až 90 procent ztrát komerčních včelstev.

Avšak výzkum provádějící USDA se zdá že vyvrátil takové spojení. Podle Wayne Wehlinga, staršího entomologa u "Animal and Plant Health" entomologové z Inspection Service of the USDA našli IAPV ve včelích vzorcích ze Spojených států datované do 2002 - roky předtím než se včely z Austrálie dovážely.

Pokud se australských včel týká, Wehling řekl že jak USDA a Australské úřady přísně testují včely na nemoci a parazity. Mezi komerčními včelstvy se používají australské včely na opylování úrody, nebyl hlášeny větší problémy.

Wehling řekl, že ani důkaz toho, že nemoci jako je IAPV není spojována s CCD, nezastavil protesty včelařů proti australským dovozům. Podezřívá jejich argumenty, že nejsou zcela nezávislé a bez předsudků.

"Ve kterém táboře jste, závisí na tom, zda jste přestali vydělávat peníze nebo ne," řekl Wehling.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama