Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Může se medovina prodávat ze dvora?

13. ledna 2009 v 8:09 | Eman |  Medovina
Opět si připomínám moudrost z oblíbených Osudů dobrého vojáka Švejka, kterou se občas řídím:


Véna se zeptal právničky J. Machové a tady je odpověď:
"Dobrý den, medovinu nelze prodávat ze dvora. Není to živočišný produkt.
Medovina je alkoholický nápoj. Můžete si ji vyrobit pro svou potřebu
nebo svých blízkých, limit je stejný jako u malovinařů - 2000 litrů
ročně. Nesmíte lihovat. Pro prodej doporučuji se poradit s celníky,
kteří mají ve své působnosti spotřební daň, daňový sklad. Podrobně se
podmínkami zabývá VÚVč. Dol na svých kurzech vaření medoviny. Dozorovým
orgán je zde SZPI (nikoli SVS).
Ze dvora lze prodávat jen med - živočišný produkt z prvovýroby - viz
zákon č. 166/1999 Sb. o veterinární péči:
Oddíl 4
Prodej malých množství vlastních produktů z prvovýroby přímo konečnému
spotřebiteli
§ 27a
(1) Chovatel může v malých množstvích
d) prodávat med pocházející z vlastního chovu včel ve své domácnosti, ve
svém hospodářství, na stanovišti včel, v tržnici nebo na tržišti, anebo
jej dodávat do maloobchodní prodejny, která zásobuje přímo konečného
spotřebitele a je na území kraje, v němž se nachází stanoviště včel;
je-li med prodáván v tržnici nebo na tržišti, anebo dodáván do
maloobchodní prodejny, musí být označen jménem, příjmením a adresou
bydliště chovatele, jde-li o fyzickou osobu, nebo názvem a sídlem
chovatele, jde-li o právnickou osobu, druhem medu podle jeho původu a
údajem o jeho množství, a je-li dodáván do maloobchodní prodejny, také
datem minimální trvanlivosti,
Z uvedeného vyplývá, že kromě medu nic jiného ze dvora nelze prodávat.
Chcete-li realizovat výrobu a prodej medů s "něčím" a medovinu, musíte
mít u medu schválený provoz od státní veterinární správy, co se týče
medoviny ta je v působnosti Státní zemědělské a potravinářské inspekce a
Celní správy a k tomu všemu samozřejmě příslušná podnikatelská
oprávnění.
Zdraví Machová"
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 jirka jirka | E-mail | 14. ledna 2009 v 11:58 | Reagovat

Otázka by mohla také znít: Může se víno prodávat ze dvora? , protože medovina je víno a ne nějaká dolihovaná sladká šťáva. Já si myslím (pokud by nešlo prodávat víno ze dvora), že by potom polovina jižní Moravy zahltila celníky a SZPI.

2 Eman Eman | E-mail | 19. ledna 2009 v 19:19 | Reagovat

Medovina není víno, i když německy se řekne Honigwein. Je to alkoholický nápoj vyrobený podobnou technologií. Je to podobné jako s domácí výrobou piva. Nějaká spotřební daň se při obchodování bude platit, ale naštěstí si s tím nemusím dělat problémy, protože mě to neživí.

3 jirka jirka | E-mail | 26. ledna 2009 v 7:30 | Reagovat

Opak je pravdou. Medovina je víno, z hlediska zákona se na ni pohlíží jako na víno tiché a nesmí se dolihovávat - lze ji dělit podle obsahu cukru na suchou, polosuchou, polosladkou a sladkou.

4 Eman Eman | E-mail | Web | 26. ledna 2009 v 9:54 | Reagovat

Je to váš názor a máte na něj právo. Nechci se dál přít, a taky nejsem právní poradna. Doufejte tedy, že stejný názor jako vy budou mít celníci a právníci, pokud by řešili nějakou stížnost. Víno se ze dvora prodává (viz Web), ale medovina se ze dvora neprodává (viz vyjádření právničky ČSV).

5 Lojza Lojza | E-mail | 27. listopadu 2009 v 21:05 | Reagovat

Chtěl bych se zeptat jak musí vypadat taková varna medoviny, aby se v ní mohla vařit medovina legálně (tzn. na živnosťák) - jaké jsou hygienické požadavky.
Díky

6 hromada hromada | E-mail | 1. prosince 2011 v 11:52 | Reagovat

Nemáte pravdu. To by bylo značné znevýhodnění lidí, kteří zpracovávají kvalitní med od včelařů, proti těm, kteří kupují levný med z Číny.
Pokud prodáváte výrobek, který obsahuje med. Stačí na tento výrobek uvést, obsahuje med ............ původu, ......druhu a datum spotřeby. Zákon ej pak dodržen.

7 Eman Eman | 1. prosince 2011 v 12:44 | Reagovat

[6]: Toto je komentář typu "My o voze a on o koze". Medovina je výrobek z medu, ale med neobsahuje!

8 Ivet Ivet | 14. července 2012 v 13:58 | Reagovat

Může se ve stánku prodávat domácí medovina,nebo na to musí být speciální povolení?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama