Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Listina « Včela, Indikátor životního prostředí »

17. ledna 2009 v 9:59 | Eman |  Včelařské události v okresu a jinde ve světě
Vyzývá nás, veřejnost, podepsat program na podporu včel.

Já nemám problém tuto listinu
podepsat s jedinou výhradou k větě:
- neprodukování geneticky modifikovaných rostlin

Naopak si myslím, že vědecky kontrolovaný výzkum GMO je cesta správným směrem ke snižování přehnané chemizace zemědělství. Pyl z GMO rostlin včelám neškodí a lidem také ne. Jsem také pro šlechtění odolnějších druhů včel, aby se lépe a rychleji dokázaly přizpůsobit změnám prostředí a objevujícím se parazitům a nemocem. Zatím jsem nenarazil na jediný případ, kdy se skutečně potvrdila škodlivost GMO prostředí. Je to podle mě pouze politická záležitost, kdy EU vedená Německem a antiamerickou Francií se snaží bojovat proti výzkumu GMO přicházejím z USA pomocí včel a biomedu. Nemám tyto aktivity a jejich propagátory rád. Někdo se snaží co může na poli vědeckého výzkumu včel a jejich nemocí (USA) a jiný píše krasoslovné deklarace a výzvy. Je to kontrast tvrdé práce a nabubřelých keců. David Černý to na té plastice v Bruselu dobře vystihl: Francie = Stávka. Já bych k tomu ještě dodal červené víno a naparování (viz trpaslík Šarkézy).

Listina « Včela, Indikátor životního prostředí »

http://www.abeillesentinelle.net/

Včela se objevila na naší planetě spolu s kvetoucími rostlinami před asi 80 miliony let.
Dnes více než 80 % naší vegetace je opylováno včelami, které hrají hlavní roli v opylování rostlin.
Tímto způsobem asi 20,000 ohrožených botanických druhů je stále chráněno díky působení včel v opylovacím procesu. Tedy přibližně 40 % našich potravin (ovoce, zeleniny, olejnatých rostlin) závisí výlučně na opylování včelami. Navíc med, pyl, mateří kašička, propolis a včelí jed jsou přirozené produkty uznávané spotřebiteli a jsou objektem usilovného výzkumu po celém světě pro své dietetické a terapeutické kvality.

Avšak dnes po přežití různých klimatických změn, jsou včely v nebezpečí kvůli extenzivním změnám prostředí nevhodnými zemědělskými praktikami (přehnaným používání jedovatějších fytosanitárních výrobků, spojování polí, monokultury, silážování..).
Od 1995, ve Francii asi 30 % včelstev každoročně mizelo.
V uplynulých 10 letech, 15,000 včelařů muselo přestat se svou aktivitou.
Od 1995 do 2005, národní produkce spadla o 30 % a dovozy se ztrojnásobily.

Z tohoto důvodu v roce 2005, UNAF (Union Nationale de l'Apiculture Française/National Union of French Beekeeping - Národní jednota francouzského včelařství) spustila kampaň « Honeybee, Sentinel of the Environment » aby upoutala pozornost veřejnosti na tuto alarmující situaci a pokusila se zachránit včelu a také včelařství které na ní závisí.
Rostoucí počet institucí a soukromých firem se na nás obrací, vědomi si důležitosti zachování této fauny pro ochranu produkce plodin a biodiverzity.

Společně chceme, aby naše vláda a také vlády celého světa, věnovaly této věci velkou pozornost, protože situace, před kterou stojíme dnes ve Francii, je stejná na celém světě.
Požadujeme, aby se to odrazilo v akcích a v současné zemědělské politice, která nerespektuje naše životní prostředí, aby se investovalo do výzkumu prostředků ohleduplnějších ke zdravému prostředí.

V naší kampani různých skupin a firem, partnerů " The Bee, Sentinel of the Environment" se zavazujeme:

- podporovat akce UNAF s úřady k získání skutečné ochrany včel
- požadavek přísné aplikace direktivy 91/414 v ratifikaci phytosanitarních productů
- napomáhat skutečně zemědělství přátelskému k prostředí
- Nepoužívání jedovatých phytosanitárních produktů pro včely v parcích a zahradách nebo pozemcích patřící k naší komunitě
- neprodukování geneticky modifikovaných rostlin
- usnadnit pěstování pylodárných a nektarodárných rostlin
- napomáhat aktuální informovanosti farmářů
- Pomáhat v získátání nových včelstev a včelařů.
- podporovat znalosti o včelách a včelaření
- podporovat roli včely jako strážce našeho prostředí
- podporovat místní včelí produkty a veškerý výzkum k nim vázaný.
- napomáhat dialogu mezi včelaři na mezinárodním základě

Jako členové veřejnosti se cítíme znepokojeni a souhlasíme s podepsáním této listiny "Včela, indikátor životního prostředí".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 petr petr | 19. ledna 2009 v 8:50 | Reagovat

22.10.2001

Greenpeace dnes obžalovalo nadnárodní agrochemický koncern Monsanto ze snah o zmonopolizování jedné z hlavních světových potravinářských plodin sóji (divoké a šlechtěné odrůdy), která pochází z Číny. Čína je považována za centrum diverzity sóji s více než 6000 existujícími původními divokými odrůdami. Na zahájení konference OSN o biodiverzitě, která se koná tento týden v německém Bonnu, odhalilo Greenpeace žádost firmy Monsanto o patent, který by umožnil této společnosti vlastnit výhradní práva na sóju, její semena a progeny, které rostlině dodávají vlastnosti, jež se projevují vysokými výnosy.

Monsanto si nárokuje vlastnické právo na přírodní sekvenci genů objevenou v divokých rostlinách pocházejících z Číny. Tato sekvence má přímou souvislost s výší úrody sojových bobů. Žádost o patent (1) byla předložena současně ve více než 100 zemích včetně USA a zemí Evropy.

„Monsanto je bezohledný biopirát. Firma se snaží uzurpovat genetické zdroje významné potravinářské rostliny a zakládá své nároky na objevu sekvence genů, která se nalézá ve volné přírodě. Jakmile je tato sekvence genů objevena i v divoké rostlině, má Monsanto právo z něj profitovat,“ prohlásil Sze Ping Lo, vedoucí genetické kampaně Greenpeace v Číně. „Vzhledem k tomu, že 90 procent divoké sóji roste v Číně, mělo by udělení tohoto patentu významné hospodářské důsledky. Čínští vědci byli šokováni, když je Greenpeace o snaze Monsanta informovalo.“

Patent, který jak farmářům tak i výzkumníkům znemožňuje volný přístup k sóje s vysokými výnosy, dosud nebyl schválen. Evropský patentový úřad v Mnichově zapochyboval o patentu během prvního hodnocení. Avšak v Evropě i ve Spojených státech již byla udělena řada podobných patentů, které jsou Greenpeace považovány za biopirátství.

„Tento případ demonstruje, jak společnosti typu Monsanto plundrují přírodu,“ uvedl Christoph Then, expert Greenpeace na patenty. „Patentové právo privatizuje samé základy života na této planetě. Jakmile jsou geny identifikovány a popsány, mohou být společnostmi prohlášeny za „vynálezy“. Žádáme naléhavě delegáty konference OSN, aby vyslali jasný signál, že jsou proti monopolizování biodiverzity průmyslovými subjekty.“

Účastníci konference OSN chtějí dosáhnout dohody o systému rovného přístupu a podílu na přínosech pokud jde o využívání biologické diverzity. Delegáti představují více než 180 členských států Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti, jednoho z hlavních úspěchu tzv. Summitu Země, který proběhl v roce 1992 v Rio de Janeiru.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama