Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Krátkodobá fumigace včelstev kyselinou

6. ledna 2009 v 18:26 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
mravenčí a octovou pro potlačení roztoče Varroa destructor.

Regulace populací roztočů varroa je zásadní pro přežití včelařského průmyslu. Existuje mnoho druhů ošetřování, a všechny jsou navrženy k hubení roztočů na dospělých včelách. Vzhledem k tomu, že většina roztočů se nachází pod zavíčkovaným plodem, většina ošetřování je navrženo, aby dodalo aktivní přísadu po delší dobu a tak hubila roztoče na dospělých včelách, jak se vyvíjející včely líhnou.

V této studii, 17-ti hodinová aplikace 50% kyseliny mravenčí účinně zabila roztoče v zavíčkovaném dělničím plodu a na dospělých včelách aniž poškodila matky nebo nezavíčkovaný plod. Ani kyselina octova ani kombinované ošetření mravenčí a octovou kyselinou aplikovanou do fumigátoru kys. mravenčí nebyla tak účinná jako samotná kyselina mravenčí při regulaci roztočů Varroa. Navíc žádné z ošetření testovaných v pozdním létě nemělo vliv na rozšíření viru deformovaných křídel. Krátkodobé ošetření kys. mravenčí zabilo více jak 60% roztočů varroa v zavíčkovaném plodu; a tedy je to slibný nástroj pro včelaře, zvláště když je potřeba takové ošetření během snůšky nektaru.

Short-term fumigation of honey bee (Hymenoptera: Apidae) colonies with formic and acetic acids for the control of Varroa destructor (Acari: Varroidae).


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama