Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Jeden vedlejší produkt setkání VMS

15. ledna 2009 v 8:14 | Eman |  Varoáza
Minulou neděli v nabité posluchárně Mendelovy univerzity

na prvním setkání účastníků Varroamonitoring systému se o přestávce ke mě prodral jeden včelař, jehož jméno jsem bohužel zapomněl (ať se přihlásí), a ptal se mě co říkám té novince z Norska. Koukal jsem jak puk a nevěděl o co jde. Pak mi dal vytištěnou stránku strojového překladu, ze které jsem byl ještě vyjevenější. Na základě této stránky jsem nakonec dohledal norský originál a pokoušel ho přeložit. Možná jsem špatně hledal na internetu, ale dostupné slovníky norštiny mi nepomohly. Klíčová slova opphakkede ospekvister a ospevirke zůstávala záhadou.


Nahodil jsem tedy udičku do konference BEE-L (samozřejmě v anglickém jazyce :-)).

"Ahoj, co soudíte o tomhle vynálezu? Mám problém s norskými slovy .... Díky za vysvětlení."

Současně jsem zaměstnal dceru, která má kolegyni norku. Od ní jsem se dověděl, že je to něco v souvislosti s topolem
osikovým, a větvičkami.(Populus tremula)


Moje interpretace toho norského článku:
Jestli je to pravda, může to zachránit produkci medu
Bývalý veterinář 80-letý Svein Atle Jacobsen zmiňuje problémy s roztoči Varroa, že se musí každoročně ošetřovat (kyselinou šťavelovou a j.) a pro včely a včelaře je to otravná práce.
Slibný pokus udělal ve spolupráci se včelařem Turid Laupstad a začal experiment 20. listopadu minulý rok (asi rok 2007). Dával do úlu 10-centimetrovou tlustou vrstvu 7.5 cm větviček osiky a ve srovnávacím úlu léčil kyselinou. Počítali roztoče na dnu každý měsíc po půl roku. Celkové výsledky ukázaly že v pokusném úl bylo 9 a ve srovnávacím 34 mrtvých roztočů. Pokus ovšem není konečný důkaz že osika drží úroveň roztočů na nízké úrovni, ale výsledek ukazuje, že osika je účinná, uzavírá Svein.
Povzbuzení:
V září začal Jacobsen a Laupstad s novými a intenzivnějšími experimenty, tentokrát v devíti včelstvech. Přidali větvičky osiky do šesti úlů. K tomu byli 3 úly jako kontrolní.
- Výsledky jsou rovněž povzbuzující, jako první jednoduchý experiment. Konečné počítání uděláme v roce 2009.
Nyní projevili zájem i profesionálové z jiných zemí. Nepochybuji, že jestli se ukáže vědecký výzkum, že výsledky jsou správné, nepochybuji že osika v úlu se stane světovou senzací. Uvidíme, říká Svein Atle Jacobsen.
V širší perspektivě nevylučuje důchod ani uvedené experimenty, že by to mohl být začátek boje s nemocí v humánní i veterinární medicíně.
----------------------------------------------------------------------
Reakce účastníků konference BEE-L:

Roger White, Cyprus, zareagoval první a slíbil poslat ještě dnes překlad.

______________________________

Mohli jsme článek přeložit, ale nemohli jsme přeložit materiál, který používali. Zná někdo jak se ospekvister překládá?

-----------------------
ospekvister = aspen branches /twigs (tedy větvičky topolu osiky)
Ari Seppälä
Finland

------------------------------------------------
Nejsem překladatel z norštiny, ale co jsem posbíral z článku:
Důchodce veteriář si myslí že včely s varroa by mohly být podobné jako zvířata s roztoči. Lidová medicína pro zvířata s roztoči používá osikovou kůru (větve, listy, nebo jinou část???) Hoch dostavá nápad vyzkoušet něco starého novým způsobem; použití nasekaných osikových větviček jako varroacid... zjišťuje že jeho včely přežily (ne, není včelař, držitel včel snad?). Nyní má hodně úlů:
"mohl by to být lék".
=)

Hmm... osiková kůra/větvičky jako možný Varroacid?
Já jsem přesvědčen že osiková kůr obsahuje velké množství Salicyl (podobný aspirinu ale není to stejné). Rád bych věděl jestli Salicylic alcohol nebo Salicylic
složky byly zkoušeny nějakým vědecky řízeným testem s Varroa?

(Nesouvisející zpráva o alergenech obsažených v osice)

"Salicyl alcohol nebo 2-methylolphenol ...salicyl alcohol v kůře osiky.
...salicyl alcohol, salicylaldehyde..., prach z osikového dřeva a extrakt připravený z kůry osiky (Populus tremula). ...kontaktní alergen"

- Mike (Ripe) (well over his head here)

------------------------------------------
Pozdravuji tě Mike a ostatní

Uvažte spojitost
Léčíme proti roztočům kyselinou mravenčí a šťavelovou. Mravenčí kys. je nejjednodušší Carboxylická kyselina je je to kapalina.
Jestli jdete po seznamu carboxylických kyselin, narazíte na salicylickou kyselinu. a procesem acetylace je transformována na ASA.

Možná si pamatujete jak máma stříkala krystalky kyseliny salicylové nahoru na marmeládu před uzavřením konzervy. Také se prodává v detergentech na nádobí jako antibakteriální prostředek.

Jestli si dokážete představit vztí molekuly kyseliny mravenčí a spojit je, potom se změní na prášek a nazývá se dicarboxylické kyseliny tudíž Oxalická kyselina je první v té třídě.

Walter (Zimmermann)

Ontario
___________________________

Když lidi berou salicylovou kyselinu obvykle nazývanou "aspirin".

Walter in Louisiana
.-.-.-.

Pouze malá oprava. Když lidé užívají salicylovou kyselinu (salicylic acid), se nazývá Sloučenina W (odstraňovač bradavic). Když lidé berou aspirin, nazývá se to kyselina acetylsalicylová (acetasalicylic acid).
Mike

.-.-.-

Jen tě opravím, bručoune
Salicylic acid není aspirin
Aspirin je Acetylsalycilic aspirin a tudíž ASA
To je když berou Salicylic acid jako jsem tvrdil v první zprávě a používají proces acetylace k vyrobení aspirinu.
Walter
______________________________________________________________________________

Prozatímní závěr:

Věc budu dále sledovat. Vypadá to zajímavě, čistě přírodní prostředek, listí a větvičky z osiky, a měl by účinkovat proti Varroa. Nemyslete si však, že vše co pochází z panenské přírody je automaticky to správné a neškodné. Stačí jen připomenout jedovatý Tis (listy i plody), nebo jedovatý med na Novém Zélandu, také čistě přírodní produkty. A našlo by se toho víc. Snad se v budoucnu toho chytne nějaký vědecký výzkum, napíše zprávu do vědeckého žurnálu a v budoucnu se o tom možná dovíme.

Poznámka:
Topolů a osik mám kolem místa, kde jsou moje úly, víc než dost. Zkoušel jsem kdysi dávno dělat odvar z kůry vrby jako náhražku za acylpirin a bylo mě z toho spíš nevolno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bernard Bernard | E-mail | Web | 15. ledna 2009 v 21:10 | Reagovat

Mockrát děkují za přeložený članek .Pavera

2 Eman Eman | E-mail | 15. ledna 2009 v 21:16 | Reagovat

To jste asi vy co mě dal ten článek. Dík za zajímavé téma.

3 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 15. ledna 2009 v 21:22 | Reagovat

Myslím si, že nejde nejde o nič také, žeby sa ho Vd "zľakol". Hľadal som po rôznych lekársky hodnotení tohoto stromu (istotne sa jedná o topoľ osiku)  a patrí do rodu vŕb, je hodnotená spolu s topoľom čiernym a kanadským a ponúka pre ľudské zdravie jedine salicín.

Ľudových výskumníkov je po celom svete dostatok a tak mi pripadá aj  Nór.

Je tomu 16 rokov čo ma chytila túžba nájsť niečo z prírody, po štúdiu rastlín som použil na zmiernenie tlaku Vd na včelstvá Vratič-pelyněk obyčajný, ktorý obsahuje prírodný toxín tujón. Najskôr som ho sušil a použil ako náplň do dymákov, ale nezbadal som aby sa prejavil kladne. Potom som zmenil taktiku a zbieral som úbory kvetov a vkladal som len jednotlivé kvietky v množstve až 400 ks, do podmetu pod trvalú sieťovinu. Vd v tom čase vyvíjal veľký tlak na včelstvá.  DO podmetov som neustále vkladal čerstvý vratič a zber som robil každé dva dni. Odpad Vd bol enormne vysoký (niekde to tisícky parazitov), bola to vyčerpávajúca práca. hotové som to odovzdal ing Kopernickému  z VÚVč. v L. Hrádku, no nedokázali to zúžitkovať.

Podstata účinkovania (bolo to evidentné) na Vd spočívala silným odparovaním toxického tujónu do priestoru úľa a myslím si, že toxín zabíjal Vd cez dýchacie trachey, kde pôsobil na nervové zakončenie.

Poznatok: niekoľko ráz som musel pripravovať kvietky z úborov v uzatvorenej miestnosti a po hodine práce som ostal veľmi malátny a odpar tujónu pôsobil silno na oči.

Bolo by sa zamerať práve ten moment (môj názor je laický) práve na pôsobenie tujónu cez dýchacie otvory-trachey.

Tú istú látku obsahujú i vetvičky Tuje západnej ale i v iných kroch.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama