Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

IPM v praxi: Případová studie

24. ledna 2009 v 14:50 | Eman |  Varoáza
Jako nový externí specialista u Výzkumné stanice Rutgers Univerzity,

se podělím s některými zkušenostmi z 11 let v Ontariu v boji s parazitními roztoči ve včelstvech. Tracheální a Varroa roztoči byli nalezeni v Ontariu, v Kanadě před 12 lety. V roce 1994 Včelařská asociace Ontaria, s pomocí Rady přizpůsobování Zemědělství (Agriculture Adaptation Council - CanAdapt-program) a Ministerstvo zemědělství Ontaria, spustila program Integrovaného boje se škůdci (IPM) pro boj s roztoči ve včelstvech. Důraz byl na vývoj rezistentního kmene včel a vývoj alternativních metod boje. Ukážu jak se může úspěšně vyvinout a provádět podobný IPM program u našich včelařů.

Pro dosažení udržitelnosti by měl být IPM program založen na praktickém včelařském ošetřování a biologii včel a roztočů. Měl by být nenákladný a jednoduchý pro aplikaci. Jako první krok, zkoumám včelaře, abych se poznal běžné včelařské praktiky a preferované metody hubení roztoče (chemikálie, ošetřování, šlechtění atd.). Je jasné, že velký zájem je na dlouhodobém řešení, které používá geneticky rezistentních včelích kmenů a techniky ošetřování, které nespoléhají celou dobu na používání chemikálií.

Šlechtění rezistentních včel proti roztočům.

V roce 1993, včelaři Ontaria produkovali pouze kolem 2500 matek a nakupovali více než 75% matek z USA, Austrálie a Nového Zélandu. Ačkoli dovezené matky byly zdravé a dostupné v časném jaru, včelaři Ontaria hledali matky s vysokou produkcí medu a včelstva která by přežila dlouhou drsnou zimnu v Kanadě. Náš program využíval včelí kmen Ontaria ve šlechtitelském programu pro chov rezistentní včely proti tracheálnímu roztoči, který vyhovoval místním včelařským podmínkám.

Na začátku byla včelstva hodnocena podle produkce medu, jarní rozvoj, a dobrou schopnost přezimování. Nejlepší včelstva byla potom prohlédnuta a ohodnocena na rezistenci k roztočům. Vybraná plemena s vysokou rezistencí se použila k vytvoření další generace rezistentních včel. Každá generace byla každoročně testována a hodnocena na rezistenci k roztočům, aby se pokračovalo ve zlepšování kmenů včel a zvýšila rezistence. Chovná včelstva byla hodnocena na hygienické chování poslední 4 roky pro zlepšení schopnosti včel zvládat varoázu. V tomto šlechtitelském programu bylo hodnoceno a testováno 1250 včelstev na rezistenci k roztočům posledních 7 let. V současnosti je počet chovatelů matek a producentů se zvýšil na 22; produkují 85% matek (15,000 matek / rok) potřebných pro včelaře Ontaria (a nyní také exportují 2500-3000 matek ročně včelařům USA). Nejvíce povzbudivé je že včelaři Ontaria preferují používání matek z Ontaria a změnili svoji praxi s výměnou matek na pozdní jaro a léto, když jsou matky z Ontaria k dispozici. Také následují doporučení pro změny matek každé dva roky, aby se ve včelstvech udržely zdravé mladé a výkonné matky.

Vývoj nástrojů IPM pro potlačování roztočů.

Dodatečně ke známým chemikáliím Menthol a Apistan se program v Ontariu zaměřil na vývoj alternativ akaricidů použitých v hubení roztočů ve včelstvech. Provádělo se několik studií k hodnocení účinnosti, používání a bezpečnosti kyseliny mravenčí ve včelstvech a zpočátku bylo vyvinuto mnoho aplikačních metod využitím malých absorpčních destiček, pojmenovaných Mite-Wipe desky. Prokázalo se, že tři aplikace 35 ml 65% kyseliny mravenčí, 4-7 dní odděleně zabijí 95% roztočů.

Ačkoli tato metoda byla úspěšná v zvládání škodlivých roztočů, včelaři byli vystaveni kyselině 3 až 6 krát během aplikace. Tato vícenásobná expozice a zacházení s kyselinovými deskami zvýšila riziko nehody, vyžadovala vícenásobné návštěvy na včelnicích a byla také nákladná. Tudíž byla vyvinuta jedna aplikace kyseliny mravenčí Mite-away. Účinnost jedné aplikace kyseliny mravenčí Mite-away byla větší jak 90% pro tracheální i varroa roztoče.

Včelaři zjistili, že jedna aplikace Mite-away na jaře stačí pro kontrolu traechálních roztočů celý rok. Pro varroa je někdy potřeba další aplikace na podzim. Střídavé používání kyseliny mravenčí na jaře a Apistan na podzim snížil používání Apistanu ve včelstvech na 50%, snížil vývoj rezistence na Apistan a významně snížil akumulaci reziduí ve vosku a medu. Jiné akaricidy, Apiguard, Apilife Var a kyselina šťavelová byly také testovány ale potřebují další výzkum aby se našla bezpečnější a účinné metody pro aplikace ve včelstvech. Doposud ukazovala kyselina šťavelová vysoký potenciál používaná při ošetřování v pozdním podzimu v boji s varroa ve včelstvech.

IPM program byl přijat 80% včelařů v Ontariu. Účastí včelařů se dosáhlo následujících výhod:
1) redukce roční zimní úmrtnosti z 50% na 10% posledních 6 let,
2) zvýšení počtu ošetřovaných včelstev z 74,000 na 84,000
3) diverzifikaci příjmů vlivem produkce matek a oddělků
4) postačující počet včelstev k opylování plodin Ontaria
5) absence reziduí akaricidů v medu
6) nízká rezidua ve vosku včelařů Ontaria (20 krát nizší než dovolená úroveň) .

Vzdělávací program přenosu technologie a další aktivity od roku 1997-2000 zahrnovaly několik prezentací, pracovních skupin, a polních dní. Tyto vzdělávací aktivity se ukázaly jako vynikající nástroj pro vývoj vytvoření sítě, komunikace a diskuzí mezi včelaři. Partnerství mezi programem přenosu technologie, Asociace včelařů Ontaria a Provinčních včelařů je model pro náš včelařský průmysl k následování. Tento program nabídnul proaktivní přístup k řešení problémů, před kterými stojí včelařský průmysl v Ontariu. Program byl uznán a oceněn cenou za výzkum a vývoj technologie Ministerstvem životního prostředí v roce 1998 protože funguje dobře. Doufám, že se ze stejných důvodů dále rozšíří.

Srpen 2001
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 24. ledna 2009 v 19:36 | Reagovat

VMS? Nic nového! Akorát že v ČR o tom rozhodují důchodci v UV a výrobci léčiv.

2 Eman Eman | 24. ledna 2009 v 20:13 | Reagovat

Ach ty zkratky:

VMS + IPM = PROFI

SVS + VU + UV = 2007

3 Petr Texl Petr Texl | 27. ledna 2009 v 13:19 | Reagovat

(2) Ach ty zkratky.

(SVS + VU + UV) x VD = (2007 - 120 000 + 25mil.) x VD

pozn.

1) na pravé straně nejsou shodné jednotky

2) VD lze krátit ale tím nezanikne problém

4 emerson emerson | Web | 8. září 2016 v 6:41 | Reagovat

pujcky znojmo ihned :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama