Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Američané pomáhají v Afghanistanu se včelařstvím

3. ledna 2009 v 8:51 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Mnoho Afghánců každý rok živoří na hranici podvýživy až hladovění.

V afghanské provincii Konar, jedné z nejnásilnějších provincii v zemi, pracuje rekonstrukční tým Američanů s afghánskou vládou na unikátním řešení, aby pomohl nakrmit místní lidi: se Včelami.
Specialisté z Konarského odboru zemědělství udržují počet malých úlů po celém Konarském údolí a pracuje na rozšíření a dostupnosti opylovatelů. Doufají že budou nejen chovat včely, ale také vytvoří více včelstev k distribuci mezi více farmářů, řekl úředník. S pomocí Konar PRT a Ministerstva zemědělství USA, afghánská vláda distribuovala cukr na existující včelstva ke zvýšení jejich množství.

Afghánská vláda zajistila více jak 150 kg cukru lokálním včelařům a farmářům. Vládní úřady vyjádřily naději, že s pomoci opylování včelami na jaře by výnosy plodin v nejbližší oblasti by mohly stoupnout minimálně o 10 procent.

Myšlenka není tak přitažená za vlasy jak to může znít. Včelařství je průmysl ve kterém se točí 9 miliard dolarů ve Spojených státech, podle webu University v Georgii. Včelí úly se kupují, prodávají a pronajímají po celé zemi.

V Kanadě, jestliže si farmář pěstující borůvky dělá naději na zvýšení zisku, údajně může získat 41 dolarů tržby na každý utracený dolar na pronájem včel k opylování, a farmář pěstující jablka může získat až 192 dolarů za dolar. Vláda Konaru doufá že získá podobnou návratnost investic.

Opylováním včely zvýší výnosy úrody až o 25 procent. Jiné rostliny, jako mandlovníky, musí mít opylovatele aby vůbec plodily.

Včely také produkují suroviny pro Afghánské lidi k obchodu a výměně. Med je samozřejmý produkt z dobrých úlů a je zvláště hodnotný v Afghanistanu protože je jeden z mála zemědělských produktů které nemusí být skladovány za nízkých teplot. Med může být snadno konzumován, prodáván nebo exportován do sousedních provincií.

Včelí vosk - primární složka svíček, kosmetiky, krémů a farmaceutiky - je také cenná komodita, poznamenal úředník.

KABUL, Afghanistan, Dec. 29, 2008 -
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama