Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Zimní slunovrat ve 13:04

21. prosince 2008 v 8:30 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Slunce se vrací - včely radujte se!

Dnes ve 13:04 hodiny našeho času to nastane. Zímní slunovrat - Solstice. Slunce přestává klesat a začíná se vracet nahoru nad světový rovník a blíží se jaro!

Můžete to pozorovat jako za starodávných dob v jeskyni Newgrange dnes v přímém přenosu od 9:30, tak jak to pozorovali při východu slunce. Solstice

K pozorování tohoto webcastu musíte mít funkční Windows Media Player.

Newgrange
(Irsky: Dún Fhearghusa) je jedna z chodbových hrobek v komplexu Brú na Bóinne v County Meath, na jednom z nejslavnějším prehistorickém místě světa a nejslavnějším ze všech Irských prehistorických míst. Newgrange byla vystavěna takovým způsobem, že svítání v nejkratším dnu roku, zimním slunovratu, úzkým paprskem slunečního světla na velmi krátkou dobu osvětlí podlahu komory na konci dlouhé chodby.
Newgrange byla postavena mezi lety 3300 a 2900 před naším letopočtem, to znamená že je přes 5000 let stará. Je více než 500 let starší než velká pyramida v Gize v Egyptu a o 1000 let předešla Stonehange trilithony.

Doporučuji k vyzkoušení program Google Earth 4.3, kde si jeskyni můžete najít na souřadnicích 53° 41′ 39.73″ N, 6° 28′ 30.11″ W
Google Earth je moje dnes nejoblíbenější hračka. Je to zatím jedinečný pohyb nad terénem, nad domy a v některých místech můžete do ulic. To jsem ještě nevyzkoušel výlet do starověkého Řecka na památky.
Novou funkci dobrou nejen pro včelaře, ovládané osvětlení krajiny sluncem během dne. Můžete to využít při výběru stanoviště a namodelovat si pohyb slunce a podle stínů v terénu určit výhodnou polohu včelnice.

Můžete se zde podívat na Langenfelde (souřadnice 53°18'23.66"N 9°25'57.87"E), kde včelaří pan
Georg Klindworth v košnicích ( video) (Korbimkerei). ........Končím a jdu se podívat na východ slunce v den slunovratu.

Bohužel mraky zastínily východ slunce. Kromě přímého přenosu byl také proto promítnut záznam z roku 2007. Nevadí, hlavně že se nám začíná slunce zdvihat a prodlužovat se den.

Záběr záznamu východu slunce v roce 2007


Přímý přenos z dnešního východu slunce - záběr na vchod do chodby Newgrange

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama