Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Výzkum včelařství - Infobanka výzkumu Ministerstva zemědělství

20. prosince 2008 v 15:33 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Podpora zdravého chovu včel a kvalitní produkce s využitím přírodních látek s antimikrobiálním a probiotickým účinkem.

QH72144

Účelem tohoto projektu je připravit metodiky pro využití včel a dalších opylovačů při rozvoji živé přírody v krajině. Funkci včel v kulturní krajině České republiky v současných podmínkách nemohou zajistit pouze volně žijící společenství ale zejména včely chované člověkem. Za těchto podmínek je potřeba vytvářet takové podmínky v člověkem podporovaných chovech včel a čmeláků, aby jejich ekologická úloha byla splněna a přitom aby byl obor podpořen dobrými a konkurenceschopnými ekonomickými výsledky realizace svých produktů. Konkurenceschopnosti našeho včelařství lze dosáhnout jen přechodem na moderní kombinaci zájmového a profesionálního včelařství. Tento plánovaný projekt navazuje svým poslání na předcházející projekt 1G46032 jehož poslání stále platí a dále rozvíjí ty směry, které se průběžně ukázaly při výzkumu. Použitím moderních technologií se zdravými a silnými společenstvy včel a čmeláků bude možno dosáhnout: - zabránění poklesu počtu včelařů a jimi chovaných včelstev, - dostatečné abundance opylovačů nutných k opylení kulturních i planě rostoucích rostlin, - odpovídajícího výnosu včelích produktů co nejvyšší kvality. Použití moderních instrumentálních analytických metod pro zjištění obsahu environmentálních kontaminantů potenciálně přítomných v medech a rovněž vliv složení těkavých látek medu pro prokázání botanického a/nebo geografického původu.
......................................

"moderní kombinaci zájmového a profesionálního včelařství"
Tak nevím co si pod tím představit. Nemyslí se tím snad symbióza? A proč moderní? Z mého pohledu zájmového včelaře má komerční a zájmové včelařství společnou jen biologii a patologii včely. Technologie a metody komerčního včelařství jdou jaksi mimo mě. Taky nemusím všemu rozumět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 21. prosince 2008 v 16:12 | Reagovat

Ten projekt je tak široce pojat, že v podstatě zaujímá celé včelařství, včetně čmeláků, samotářek, hobby a profíků, léčení a reziduí, sociální problematiku stability počtu včelařů atd. Takže jak by se to dříve vyjádřilo: pro blaho včel a včelařů.  

Je to možná také vyjádření pro vrchnost, že jiný tu službu (záchranu) tady není schopen vykonat.

To ovšem neznamená, že někdo jiný si nemůže vzít menší část problému a vyřešit, doložit a aplikovat.

Inu člověk by se měl ke konci roku umět také bavit.

2 Eman Eman | E-mail | 21. prosince 2008 v 17:21 | Reagovat

Já nevím co si pod tím výzkumem představit. Rád bych si někdy přečetl výsledky takového projektu. Napsané aspoň tak srozumitelně jako je to na stránkách MZE USA.

3 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | 22. prosince 2008 v 0:49 | Reagovat

Je to zajímavé. Zatím je ta databáze na http://www.mze-vyzkum-infobanka.cz postupně plněna daty. Otázkou je, jestli se rozhýbou příjemci peněz každého projektu, přihlásí se do systému a doplní oficiální výsledky a data, která jsou vlastně hrazeny z peněz nás všech. Určitě si můžu představit, že u nějaké vydané publice z VÚDol bude jako příloha nebo soubor i jedna kopie brožury nebo alespoň audiozáznam z přednášky kupř. o komerčním včelaření. (k dnešnímu datu na heslo "včel" je výsledek 19 položek.) Jde o zpětné data za poslední léta do kterých MZe nalilo nějaké peníze. Pro úplný obrázek zaco MZe dalo vlatně peníze bych ty výsledky v  v nějaké vizuální podobě očekával.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama