Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Vir by mohl vysvětlit jeden příznak

8. prosince 2008 v 19:17 | Eman
nemoci hroucení včelstev. Je to špatná zpráva pro zatvrzelce co stále tvrdí, že včely unesli vetřelci.


Zdravé versus zhroucené
Nahoře zdravé včelstvo má hodně dělnic pokrývajících plásty, ale včelám zasaženým CCD včely ulétly a nevrátily se.

Včelstva po celé Severní Americe stále ztrácí své dělnice z nepochopitelných důvodů, je to fenomén nazývaný nemoc zhroucení včelstev. Ale nové testy ukazují jak by mohl vir nazývaný IAPV obviněn ze záhadného mizení mnoha včel do neznáma.

V testech na včelstvech ve skleníku, včely infikované virem IAPV (zkratka pro Izraelský vir akutní paralýzy) zřídka umíraly v úlu. Nemocné včely zanikaly v celém skleníku, včetně blízkosti stěny skleníku, řekla Diana Cox-Foster z Pennsylvania State University v University Park v Reno, Nev., 18. listopadu na ročním setkání Entomologické společnosti Ameriky.

Ve volné přírodě by včely mohly být rozházeny po krajině, kde by je snadno mohli nalézt různí přírodní "uklízeči" (mravenci, vosy, ptáci, brouci...).

Zdánlivý únos včel vetřelci je však jeden z mnoha příznaků, které potřebují vysvětlení. Běžná hypotéza je že se v nemoci hroucení včel kombinuje mnoho vlivů, které způsobí nemoc, jako je vystavení včel pesticidům, parazitům a možná virům IAPV, řekla Cox-Foster.

Viry náležící do skupiny včetně IAPV se vyskytují v pylu. Cox-Foster řekla že ona a její kolegové izolovaly nejdříve včelí viry z pylových vzorků z venkovních úlů, přesto samotný IAPV nebyl nalezen. V jiné studii stejné virové kmeny se ukázaly v divokých včelách a sousedních zdomácnělých včelstvech. "Náš závěr je že kmeny cirkulují volně," řekla Cox-Foster.

A tak viry nepůsobí na savce a včelí produkty nejsou hrozbou pro lidi, infikované včely by mohly kontaminovat navštěvované květy, a pravděpodobně šířit symptomy únosu.

Jay Evans z USDA's Bee Research Lab v Beltsville, Md., studuje účinky patogenů na včely. USDA-ARS

Vědci zabývající se včelami zaznamenali divné ztráty včel v listopadu 2006 když včelař z Pensylvánie Dave Hackenberg hlásil značné ztráty včelstev z neznámých důvodů. Včely mají spoustů příčin uhynout během zimy, ale zkušený včelař by uměl diagnostikovat obvyklé důvody, a tak výzkumníci věnovali Hackenbergovi pozornost.

V polovině prosince 2006 tým specialistů popsal nový fenomen, nazývaný nemoc hroucení včelstev. Včelstva jinak zdravá během několika týdnů ztratí většinu dělnic. Med, matka a mnoho mladého plodu je opuštěno a bez včel, které by se o ně staraly. Během zimy, čtvrtina včelařů po celé zemi hlásila podobné mizení a 37 procent včelařskýc provozů v USA hlásilo kolapsy následující zimu.

Zhruba třetina výroby potravin na světě závisí na hmyzích opylovatelích jako jsou včely. Severoameričtí farmáři začali najímat včely v únoru pro zajištění oyplování úrody mandlí, a pokračují v najímání včel pro jiné plodiny po celou pěstitelskou sezonu. Ceny za nájem včel stoupají, zvláště kvůli kolapsům. Změny cen ovlivňují ekonomii od borůvek z New England po jablka ze stát Washington.

Dokonce malé, stabilní provozy byly zasaženy nemocí, řekla Cox-Foster. "Máme také hlášení kolapsů od ekologických chovatelů."

Analýzy včelařské praxe naznačily, že některé způsoby krmení nebo ošetřování proti škůdcům by mohly být na vině. Několik studií nedokázalo najít spojitost mezi nemocí a geneticky modifikovanými plodinami vytvářejícími Bt pesticid.

IAPV se vynořil jako podezřelý v září 2007. Výzkumníci z Columbia University a koncorcia jiných středisek a USDA hlásili že sekvencování DNA ze zhroucených a zdravých včelstev odhalilo vysoké procento neznámého viru mezi nemocnými včelstvy. V tu dobu vědci varovali že vir by mohl hrát hlavní roli nebo by mohl využívat příležitost, a být užitečný jako návěstidlo.

V dokonalém světě, Cox-Foster by provedla klasické experimenty založené na Kochových postulátech: dala by podezřelý patogen do organismu, dívala se jestli se symptomy nemoci podobají a pak by se pokusila nahradit stejný patogen z nové nemoci. Infikování volně létajících včel potenciální příčinou nemoci není možné, a tak tým experimentoval ve sklenících.

Tyto skleníky stresují včely, říká Dennis vanEngelsdorp, aktivní včelař z Pennsylvanie. Stres oslabuje včely a může přispívat jejich kolapsu, říká, a souhlasí že vir není jistě celá odpověď. Zdůrazňuje že IAPV se objevil ve včelstvech, která se nezhroutila jakoby by byla obyčejně dost zdravá a uměla si s tím poradit.

Vystavení konvenčním pesticidům by mohlo také ovlivnit zdraví včel. Rezidua 75 pesticidů se objevila v pylových vzorcích, podle pokračující práce Maryann Frazier z Penn State a jejích kolegů. Seznam pesticidů obsahuje chemikálie které se již dávno nepoužívají jako je DDT.

Cox-Foster řekla v Reno že byla překvapena rozsahem pesticidů, které se nalezly. Jeden vzorek obsahoval rezidua pesticidu aldicarb přesahující úrovně považované za jedovaté lidem, kdyby lidé jedly pyl. (Testy medu ukázaly že jsou bezpečné) Účinky takových kotejlů na včely však vyžadují stále objasnění.

Navzdory nového důkazu, kousky puzzle (hádanky) nezapadají do úhledného obrazce. "Nejsem spokojen s odpovědí, kterou vám dávám," říká vanEngelsdorp. Směsice problémů se zdá žene včely ke kolapsu, ale není to vždy stejná směsice.

"Je to jako srdeční onemocnění u lidí," říká. "Dva lidé mohou mít infarkt a nebudou mít stejné příčiny."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama