Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Veterináři použili med k záchraně zraněné želvy

4. prosince 2008 v 6:48 | Eman |  Apiterapie
Chráněná želva Duffy - kajmanka dravá - se těžce zranila o lodní šroub.

JEKYLL ISLAND, ostrov ve státu Georgia. - Měsíce potom co Dffy utrpěla ošklivé zranění od lodního šroubu kroužila ve své nádrži a veterináři zahlídli její hlubokou ránu, kterou ji zacpali záhadnou masou. Lepkavá látka, kterou veterináři v Želvím mořském centru Georgia použili k ucpání rány možná zachránila její život. Je to nový lék pro zraněné mořské želvy, který má kořeny ve starověkém Římě - a je to to nejjednodušší co medicina má. Záhadná směs je ve skutečnosti včelí vosk z rozmačkaného medového plástu, bohatě pokrytého medem.

Med který hustě zakryl ránu pomohl zabít bakterie způsobující infekcí a také podpořil želví imunitní systém. Včelí vosk vytlačil vodu, která pomáhá bakteriím a plísním růst. Léčivé vlastnosti medu byly známy lékařům tisíce let. Byly na okraji jako léky pro rány a vředy v roce 1940 když se poprvé zaváděla antibiotika do masové výroby.

Želvy kajmanky byly federálně chráněny jako ohrožené druhy po 30 let, přesto jejich populace zůstává nízká, takže vláda uvažuje o její překvalifikování na ohrožený druh. Želvy váží až 150 kg a stráví většinu života v moři. Dospělé samice vychází na břeh naklást vajíčka každé léto na pláže od Floridy do Severní Karoliny a jsou zraňovány rybářskými sítěmi a lodními šrouby člunů.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama