Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely na kokainu tančí víc,

25. prosince 2008 v 10:35 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
a mění představy o hmyzím mozku.

Ve studii, která vyvrací současné představy o hmyzím mozku, výzkumníci zjistili že včela na kokainu má sklon přehánět.
Normálně, včela létavka hlásí svým kamarádkám potenciální zdroje pastvy jenom když zjistí vysokou kvalitu nektaru nebo pylu, a jen když to včelstvo potřebuje. Dělají to pomocí tance, nazývaného "kruhový" nebo "kývavý" tanec, na zvláštním "tanečním parketu" v úlu. Tanec dává specifické instrukce pomáhají ostatním včelám nalézt potravu.

Včely pasoucí se na kokainu mnohem pravděpodobněji tancují bez ohledu na kvalitu potravy kterou našli nebo bez ohledu na stav včelstva, oznamují autoři studie.

Zjištění, podrobně uvedené tento měsíc v Journal of Experimental Biology, vrhlo nové světlo na slavný včelí tanec - komunikační jazyk, řekl professor Gene Robinson z University of Illinois entomology and neuroscience, který vedl studii. Výzkum také podporuje představu že za jistých okolností, včely, jako lidé, jsou motivovány pocitem odměny.

"Včelí tanec je neuvěřitelně složitá sestava aktivit," řekl Robinson. "Je to velmi integrovaný komunikační systém, velmi promyšlený a elegantní, jeden ze sedmi divů světa zvířecího chování."

Tanec je také důležitý nástroj pro pochopení sociálního chování u zvířat - zvláště altruismus, "společenské pojivo" ve všech společenstvích, včetně našeho vlastního.

Zájem Robinsona o kývavý tanec ho vedl studovat octopamine, jednu neurochemikálii známou jako důležitou pro chování hmyzu - zvláště vzhledem k pohybu a stravování.

"Mnoho samotářského hmyzu reaguje na ošetření octopaminem větší konzumací potravy," řekl. Včely nejedí více když jsou ošetřeny octopaminem, ale přijmou nižší kvalitu stravy. Tento fakt vedl Robinsona k zájmu zda octopamine také ovlivnil kývavý tanec, chování unikátní pro včely létavky. V dřívější studii, Robinson zjistil že létavky mají vyšší úroveň octopaminu v mozku než ostatní včely v úlu.

Ve studii publikované v 2007, Robinson a jeho kolegové informovali že ošetření octopaminem způsobilo že včely létavky tančily častěji. To ukázalo že octopamine hrál roli ve včelím tanci. To také naznačilo rámec pro pochopení vývoje altruistického chování, řekl Robinson.

"Myšlenka za touto studiií byla že možná tento mechanismus který strukturuje sobecké chování - krmení - byl přibrán během společenské evoluce strukturování společenského chování - to jest altruistického chování, ". "Tak jestliže jste sobečtí a jste povzbuzeni octopaminem, jíte více, ale jestliže jste altruističtí nejíte více, ale řeknete všem ostatním o tom aby mohly také jíst."

Ale to nebylo dokonce známo jestli hmyz měl poctivý systém odměňování. Otázka vedla výzkumníky ke studiu účinku kokainu na chování včel. Kokain - chemikálie používaná rostlinou coca k vlastní obraně před hmyzem žeroucím listy - brání přenosu octopaminu v mozcích hmyzu a má nesporné účinky na systém odměny u savců, včetně lidí. Dělá to pomocí ovlivnění chemicky příbuzného systému dopaminu.

Dopamin hraje roli ve schopnosti lidí předpovídat a reagovat na potěšení nebo odměnu. Je také důležitý pro motorickou fukci a moduluje mnoho dalších funkcí, včetně poznávání, spaní, nálady, pozornosti a učení.

Jedno hledisko odměny v lidském mozku zahrnuje altruistické chování, řekl Robinson. Zjistilo se, že přemýšlení o altruistickém jednání nebo jeho uskutečnění vzbudí centra potěšení v lidském mozku.

"Jsou různé směry myšlení ukazující že jeden způsob strukturování společnosti je mít altruistické chování za zdroj rozkoše."

Protože kokain působí na včely aby tančily více - altruistické chování - výzkumníci soudí že jejich výsledky podporují představu že je systém odměny v hmyzím mozku, něco na co se předtím neukázalo.

K určení zda kokain pouze působil aby se včely více pohybovaly nebo tančily v nevhodný čas nebo místech, včelaři provedli druhou sadu pokusů. Tyto testy ukázaly že nepřinášející včely netančí, dokonce i když byly vystaveny kokainu. Ukázali že včely létavky na kokainu se nepohybují více než ostatní včely (kromě tancování), a že netančí v nevhodných časech nebo na místech jiných než je "taneční parket".

Výzkumníci také zjistili že včely na kokainu netančí pokaždé když letí na výlet za snůškou. A nejdůležitější je že jejich tance nejsou zkreslené.

"To není jako že divoce krouží na tanečním parketu mimo kontrolu, " řek Robinson. "Toto je vzorová odezva. To dává informaci o vzdálenosti místu. Ta informace neporušená."

V závěrečném experimentu který také ukazuje paralely k lidskému chování, výzkumníci zjistili že včely na kokainu zažívají odvykací symptomy když je droga odebrána.

"Tato studie dává silnou podporu pro myšlenku že včely mají systém odměny, který byl převzatý a který našly., " řekl Robinson.

Závěry zkoumání také ukazují že včely budou dobré subjekty pro výzkum zneužívání drog.

Video s kývavým tancem je zde

Studie byla podporována National Institutes of Health Cutting Edge Biological Research Award.

ScienceDaily (Dec. 25, 2008) -
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jakoubse Jakoubse | Web | 26. prosince 2008 v 14:48 | Reagovat

Je to zajímavá stránka.Člověka poučí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama