Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Thymolem proti Varroa (ve Švýcarsku)

22. prosince 2008 v 8:16 | Eman |  Varoáza
Řadu let jsou používány jako alternativní prostředek proti roztočům Varroa těkavé oleje.


Na švýcarské stránce o postupech v boji proti Varroa je odkaz na dokument, který obashuje chemické produkty ve švýcarském včelařství.

"THYMOVAR" for Varroa control

Od roku 1996 byl první registrovaný prostředek na švýcarském trhu Api-life-var, založený na těkavých olejích (thymol, eucalyptol, camphor, menthol). Aplikace krystalického thymolu samotného je také velmi účinná proti roztočům Varroa. Nebezpečí takové metody spočívá v akumulaci thymolu ve vosku a medu, protože často nejsou k dispozici podrobné instrukce k použití.
Rozumné léčení založené na thymolu by mělo být použito ihned po poslední medové sklizni v roce, mělo by být omezeno v době trvání a mělo by stále mít potřebnou účinnost.

THYMOVAR

Na výšeuvedených úvahách "Anermatt Biocontrol AG" vyvinul Thymovar. Thymovar se skládá z pórovité látky (5 x 14,5 cm), která tvoří prostředí pro léčivo - drogu thymol (15 g). Tento léčivý prostředek byl registrován ve Švýcarsku v červenci 1998.

Jednoduchá aplikace

K ošetření proti Varroa je destička Thymovaru umístěna přímo na plodové plásty, po krmení když je odebrán medovicový med (asi uprostřed srpna). Po 4 týdnech je tato destička odebrána a nahrazena čerstvou, která je také odebrána po 4 týdnech.
Protože prostředek se skládá z pevné nasákavé látky, destička není stahována včelami dolů, proto není potřeba používat oddělovací mřížka k ochraně Thymovaru během ošetřování.

Praktické pokusy s Thymovarem

První pokusy kolem účinnosti Thymovaru se konaly ve 4 včelnicích s 4 až 17 včelstvy ve Švýcarských úlech,od konce srpna do poloviny listopadu. Jedna polovina včelstev v každé včelnici byla ošetřena Api-Life-Var, ostatní Thymovarem. Tím se úspěch léčení Thymovarem mohl přímo srovnat s osvědčeným Api-Life-Var (Imdorf et al. 1995)
Zbytková populace,která přežila Thymovar, nebo Api-Life-Var, byla odhadnuta v bezplodých včelstvech v listopadu,pomocí kontrolní metody sprejování kyselinou šťavelovou. Pro hodnocení pokusu byl týdně počítán spad roztočů po dobu trvání studie, pomocí desek krytých mřížkou.

Přirozený spad roztočů během týdne před léčením byl vysoký ve většině včelstev ve 4 včelnicích a nebyl různý mezi 2 skupinami včelstev (Api-Life-Var a Thymovar) v různých včelnicích. Tím byly zaručeny stejné podmínky pro pokus.

Účinnost

Účinek Thymovaru byla absolutně srovnatelná s Api-Life-Var. S průměrnou účinností 85% až 97% v různých včelnicích, Varroa mohou být úspěšně potlačováni pomocí Thymovaru. Za optimálních podmínek, v některých případech úspěch ošetření lze očekávat až 99%. Celkem byl značný rozptyl mezi výsledky. Ve včelnici 2 byly destičky ponechány 2 týdny v každém včelstvu, což snížilo účinnost (66 až 95%).Jak ukázaly experimenty, nemůže být vždy očekáván dostatečný úspěch léčení. Z toho vyplývá nezbytnost kombinace Thymovaru s kyselinou šťavelovou (kapací nebo sprejovací metoda) v bezplodých včelstvech v listopadu. Tato kombinace metod zajistí úspěšná opatření ve formě počítání spadu roztočů, které byla podstatné u alternativních metod boje s varroa.
Tato kombinovaná metoda je také doporučována Swiss Bee Research Center, Liebefeld Switzerland.

Rezidua

Rezidua thymolu v medu a vosku lze očekávat ve stejně malém rozsahu jako u Api-Life-Var. Ačkoli rezidua thymolu lze nalézt ve vosku krátce po ošetření, tyto koncentrace se sníží kvůli prchavosti thymolu. V plástech nejsou žádné zvýšení obsahu thymolu.
V jarním medu, průměrná koncentrace thymolu 0.19 mg/kg a v lesním medu 0.02 mg/kg mají být očekávány po ošetření. Tato rezidua thymolu vůbec neovlivňují chuť (senzorický práh je 1.1 mg thymolu/kg medu), ani nejsou nebezpečné spotřebiteli (hodnota tolerance ve Švýcarsku je : 0.8 mg thymol/kg).

Praktické závěry

Varroa může být potlačován účinně a s efektivními náklady s registrovanou drogou založenou výlučně na thymolu.
Aplikace je úspěšná ve všech typech úlu když se použije v kombinaci s kyselinou šťavelovou (postřik nebo pokapání) v bezplodých včelstvech v listopadu.
APlikace Thymovaru je jednoduchá.
Vývoj pachu je udržen v mezích jelikož je v produktu obsažen pouze thymol.
Substance thymol se nehromadí v plástech, rezidua v medu jsou toxikologicky bezpečná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | Web | 22. prosince 2008 v 18:18 | Reagovat

Krásné a veselé Vánoční svátky prožité v pohodě se svými blízkými a přáteli přeje Milan

2 Kadel Kadel | E-mail | Web | 22. prosince 2008 v 20:45 | Reagovat

Web nasi tridy www.medovnici.estranky.cz = vtipy, videa, zabava, diskuze

3 sucubus sucubus | Web | 22. prosince 2008 v 23:59 | Reagovat

celkem dobrej blog

4 sara sara | E-mail | 23. prosince 2008 v 8:29 | Reagovat

dobrej  blog a prajem vesele vianoca

5 vetrak vetrak | 24. prosince 2008 v 23:01 | Reagovat

Děkuji za kompletní informace ohledně léčiva Tymovar (i když nechápu, proč není povolen pro náš stát) a přeji příjemné prožití Vánočních svátků. Do Nového roku hodně zajímavých příspěvků pro všechny včelaře.

6 Eman Eman | 25. prosince 2008 v 11:02 | Reagovat

K (5) V USA a jinde zase není povolen Amitraz (jako náš Varidol), nebo jinde možná zase fluvalinát. Veterinární správa je totalitní režim světa zvířat a chovatelů. Jelikož je zvíře právně věc, tak je mi to připadá, jako kdyby bylo nařízení jakou barvou a kdy si smíte například natřít kadibudku.  Nevím jestli se něco chystá, ale bude-li EU a LS míněna vážně, mělo by se to v rámci Evropy dát do pořádku. Z důvodů karantény nemocí tu totalitu chápu, ale u léčení je to diskutabilní a stejně ty zákazy nikde nefungují. Používání Kys. mravenčí např. místo Gabonu je v podstatě (kromě Formidolu) nezákonné.

7 vetrak vetrak | 25. prosince 2008 v 12:30 | Reagovat

Můj názor je, že VÚ Dol, který schvaluje nová léčiva pro naší republiku sem oficielně nechce pustit jiné léčivo, aby sami nepřišli o kšeft, vždyť všechny ostatní léčiva vyrábí a nepustí si sem přeci konkurenci. Stačí se podívat do časopisu Včelařství, kde byly dva články o Apiguardu v jednom čísle (jeden o něm píše jako o celkem bzproblémovém léčivu, druhý pak jako o zcela nevhodném léčivu, po kterém zůstávají zbytky léčiva ve vosku, zřejmě záleží na tom,  jak je který autor spřízněn s VÜ v Dole. Dále mě zarazilo, že na začátku roku byl ve vyhlášce Státní veterinární správy povolen k léčení varoázy Apilife Var, ale nikde se nenechal sehnat přez veterinární lékaře.

8 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | E-mail | 25. prosince 2008 v 13:16 | Reagovat

Používání KM k léčení u nás nezákonné rozhodně není, naopak je povoleno. To,že to musí být Formidolem, není nikde uvedeno. No a odpařovače, pokud jsou již schváleny k používání v EU, si můžete jako tzv. individuelní dovoz dovézt z kterékoli země EU. Sice vám může někdo vyhrožovat, ale to je tak si všechno, protože u soudu EU by to byl problém obhájit. Navíc by vyplavalo na povrch spoustu dalších věcí. Náš stát takto již prohrál daleko banálnější případy a nešlo v nich o peníze z EU, jejich státem organizované zneužívání.

Problém je ale v tom, že by jste měl dodržovat stávající metodiku léčení, tady léčit znovu. Prostě není oficielně povolena alternativa, resp. není to dotaženo do konce. Před nedávnem jsem mluvil s jedním veterinářem a ten mi řekl, že si jsou vědomi, že současné léky jsou problémem při nejmenším hygienickým.....

S VÚD v některých věcech nesouhlasím nebo mám trochu odlišné názory. U thymolu jim ale dávám za pravdu v tom, že na něj máme ještě spousty času. V EKO provozu si jej skutečně neumím představit i když někde v zahraničí je takto doporučován.

9 Eman Eman | 25. prosince 2008 v 14:13 | Reagovat

Nechci provokovat a vůbec nic proti KM nemám. Sám ji úspěšně používám. Jen z puntičkářské zvědavosti bych rád viděl oficiální dokument o registraci a schválenou aplikaci KM. Myslím si, že nestačí povolit jen substanci, ale musí být schválen postup, návod k použití, bezpečnostní směrnice atd. Nebo je to jinak a to se rád poučím.

10 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 26. prosince 2008 v 15:55 | Reagovat

Ať se dívám na postoj VÚD z pohledu odborného, podnikatelského, marketingového, lobbystického, politického či monopolního rozhodovače - nechápu. Připadá mi to jak cesta do nikam.

Pro podnikatelský subjekt tohoto postavení by tu byla s povolením dalších alternativ léčení varroózy další šance rozšíření vědeckých i podnikatelských aktivit a povýšení kreditu jak v očích českých tak evropských včelařů. Dá se logicky předpokládat, že 80% včelařů nezmění své zajeté postupy a dál budou ve svém pohodlí využívat Varidol, Gabon ... a zbytek včelařů v menším měřítku také. Proč ten strach. Stejně včel ubývá a chemický letokruh už je vyjma medobraní vyplněn. Prostor pro další rozvoj tvrdé chemie tu není. Navíc sílí odpor spotřebitelů k jakýmkoliv reziduím a těžce vydobytá známka ČESKÝ MED může degradovat na označení "chemický med".

Proč mi to není jedno? protože jako každý člen ČSV jsem také spolumajitel firmy.

11 Eman Eman | E-mail | 6. ledna 2009 v 8:57 | Reagovat

VYHLÁŠKA 288/2004 Sb. ze dne 29. dubna 2004,

kterou se stanoví podrobnosti o registraci léčivých přípravků, jejích změnách, prodloužení, klasifikaci léčivých přípravků pro výdej, převodu registrace, vydávání povolení pro souběžný dovoz, předkládání a navrhování specifických léčebných programů s využitím neregistrovaných humánních léčivých přípravků, o způsobu oznamování a vyhodnocování nežádoucích účinků léčivého přípravku, včetně náležitostí periodicky aktualizovaných zpráv o bezpečnosti, a způsob a rozsah oznámení o použití neregistrovaného léčivého přípravku (registrační vyhláška o léčivých přípravcích)

http://www.lekarnici.cz/download/povinne-info/B04.HTM

12 Radek Radek | E-mail | 3. března 2015 v 20:18 | Reagovat

Zdravim. Thymovar je jiz v CR a je dotovan z EU. Vice na www.ivcelarstvi.cz.

13 Tomáš J. Tomáš J. | E-mail | 23. března 2015 v 7:41 | Reagovat

Thymovar mám vyzkoušený a mohu doporučit.

14 Evan Trefný Evan Trefný | E-mail | 25. března 2015 v 8:49 | Reagovat

Léčivo, jako je Thymovar musí fungovat - kamarád by ho jinak nepoužíval...

15 Dan M. Dan M. | E-mail | 29. března 2015 v 19:47 | Reagovat

Díky za doporučení Thymovaru,určitě ho objednám. :-)

16 Jane1 Jane1 | E-mail | 13. dubna 2015 v 9:07 | Reagovat

Thymovar budu muset také koupit :( Ale mám dobré reference od kamaráda, takže se neobávám, že by to nefungovalo. :-)  :-)  :-)

17 Erik Erik | 11. května 2015 v 10:01 | Reagovat

I já se přidávám ke spokojeným včelařům, kteří použily thymovar.

18 Karel Volný Karel Volný | E-mail | 28. května 2015 v 13:56 | Reagovat

Thymovar sem kupoval na ivcelarstvi.cz a jsem moc spokojen. Supr rychlé vyřízení dotací.

19 Jiří Jiří | 29. května 2015 v 16:58 | Reagovat

O koupi Thymovaru uvažuji. Už jsem četl i hodnocení na vcely.org...vypadá fakt dobře.

20 Karel Volný Karel Volný | 12. června 2015 v 11:08 | Reagovat

[19]: Nebojte se vyzkoušet thymovar - navíc je doporučován i veterinou a jsou na něm ty dotace. No a hlavně je účinný. :-)

21 Olie Olie | 19. července 2015 v 19:49 | Reagovat

Já jsem jej vyzkoušel o něco dřív, než se o něm začalo mluvit v Česku. Žiju totiž v Německu a zde je to velice vyhlášené léčivo. Kvalita je výtečná. :-)

22 Ludvík Ret. Ludvík Ret. | E-mail | 27. srpna 2015 v 21:44 | Reagovat

Thymovar je pro mě výborné léčivo - včelstva zachráněná a já plně spokojen.

23 Saša Saša | 29. září 2015 v 18:36 | Reagovat

Děkuji za informace o thymovaru. sám už nevím, jak s varoa bojovat. Vyzkouším toto a poreferuju.

24 E854 E854 | 28. října 2015 v 12:32 | Reagovat

Aplikace thymovaru je jednoduchá - minulý rok jsem ho použil. Moc dobrý.

25 Oliš Oliš | 27. listopadu 2015 v 17:33 | Reagovat

Včelařím pár let a thymovar je konečně to pravé léčivo, se kterým jsem dostatečně spokojen. :-)

26 Ivan Ivan | 30. prosince 2015 v 20:57 | Reagovat

Thymovar mám taky ozkoušený jako kvalitní lék

27 Vekt858 Vekt858 | 28. ledna 2016 v 21:09 | Reagovat

Také dobrá zkušenost s Thymovarem

28 Denis Denis | 28. února 2016 v 10:43 | Reagovat

Tak i mě se varroáza nevyhnula. Tak jsem na zdejší rady zkusil thymovar a má fakt dobrý účinky.

29 ivva12 ivva12 | 16. prosince 2016 v 22:22 | Reagovat

Přítel též koupil Thymovar už jen proto že je dotované. A hle, ono fakt funguje. Alespoň něco.

30 Jovková Jovková | 30. března 2017 v 21:21 | Reagovat

Také jsme na doporučení koupili thymovar. Fakt funguje.

31 Lopata Lopata | E-mail | 29. července 2017 v 13:54 | Reagovat

připoju se ke kladným reakcím na thymovar.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama