21. prosince 2008 v 15:53 | Eman
|
RT-PCR analýza viru deformovaných křídel u včel (Apis mellifera) a roztočů (Varroa destructor)
Institute for Bee Research, Friedrich-Engels-Str. 32, D-16540 Hohen Neuendorf, Germany
ABSTRACT
Vir deformovaných křídel (Deformed wing virus (DWV)) je včelí virový patogen včely způsobující buď trvalou infekci bez klinických příznaků nebo projevující se deformací křídla. Výskyt deformace je spojen s přenosem DWV přes Varroa destructor během stádií kukly. Takové infekce s DWV zvyšují patologii V. destructor a hrají hlavní roli v nemoci hroucení včel během varroózy. Pomocí nedávno vyvinutého protokolu RT-PCR pro detekci DWV byly analyzovány jednotlivé včely a roztoči pocházející ze včelstev s různými úrovněmi napadení Varroa a výskytem znetvořených včel. Bylo zjištěno že 100 % jak znetvořených tak včel bez symptomů bylo pozitivní na DWV. Avšak mezi asymptomatickými a ochromenými včelami bylo možné demonstrovat významný rozdíl v prostorovém rozdělení DWV:
Když se analyzovala hlava hrudník a břicho znetvořených včel, všechny části těla byly vždy silně pozitivní na virové sekvence. Na rozdíl však u asymptomatických včel mohly být detekovány virové sekvence v RNA vytěžené z hrudníku a/nebo břicha, ale nikdy v RNA získané z hlavy. DWV replikace byly demonstrovány v téměř všech DWV pozitivních částech těla infikovaných včel. Analýzy jednotlivých roztočů na přítomnost DWV odhalily, že procento DWV pozitivních roztočů se lišilo mezi populacemi. Navíc se ukázalo, že DWV byl schopen se replikovat v některých, ale ne ve všech roztočích. Zajímavé je, že replikace viru v roztočích souvisela s deformitou křídel. DWV byl také detekován v potravě larev, z čehož vyplývá, že kromě přenosu pomocí V. destructor se DWV přenáší také krmením.
Animace ukazující jak se provádí RT-PCR (Reverse transcription polymerase chain reaction)
DWV byl také detekován v potravě larev, z čehož vyplývá, že kromě přenosu pomocí V. destructor se DWV přenáší také krmením.
..............
Z toho lze usuzovat. Krmička v případě kolapsu má stejné zavinění na kolapsu vedle roztoče, který je jakýmsi "startérem kolapsu". Krmička vyhledává totiž části potravy jako voda, pyl, sladina, med ke své činnosti a jestli není jakkákoli položka v případě kolapsu dostatečném množství přítomna v úlu, přechází situace k přirozenému kanibalismu. Bohužel jestli již propukla replikace virů na vyšší úrovni (viditelné symptomy - deformovaná křídla) je taková dělnice - krmička vlastně travičkou - roznašečem vysoko virulentní larvální potravy. To vysvětluje dále to, že u včelstev, která se podněcují nějakým krmivem, se může úplnný kolaps vyhnout. To proto, protože dojde ke snížení virulence krmiva pro larvy. Bude ale pravděpodobně také vyšší zimní spad mrtvolek. Může to také vysvětlit strmě padající křivku - stavu zavíčkovaného plodu místo postupného sestupu. Takže náhlá přestávka v plodování může být vedle jiných symptomů také předzvěstí kolapsu včelstva.