Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Revitalizace včelnice

6. prosince 2008 v 16:25 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Jak rychle vytvořit mnoho nových včelstev s perspektivními matkami (pokud jsou zdroje).

S menšími překladatelskými problémy (Yard trashing = recyklace? revitalizace? brakování včelnice?, a termíny pro speciální vybavení na chov matek) přináším třetí závěrečné téma v cyklu "monitoring", "varroatolerantní včely", revitalizace.
Článek je příklad toho, že jednorázová výměna matek v celé včelnici není až takový nebetyčný problém. Zkušený chovatel matek je schopen vytvořit a dodat velké množství matečníků. Připomínám pro ilustraci dřívější článek o primitivním způsobu vytvoření mnoha matečníků bez přelarvování a bez speciální výbavy chovatele .. Nejjednodušší metoda chovu včelích matek na světě.

Tento článek, který se právě možná chystáte číst, není vyčerpávající návod na tvoření oddělků, ale spíše povrchní reportáž z jedné události. Návod na tvoření oddělků můžete najít například v českém časopise "Moderní Včelař" - jedno číslo letos se tomu věnovalo (2008 - 2 - JARO).

Spojenými silami šlechtitelů a včelařů je možné rychle obnovit genový potenciál s žádoucími vlastnostmi včel na větším území. Věřím, že pro chovatele matek bude text srozumitelný a dokáže si místy neohrabaně přeložený text převést na své podmínky a zkušenosti.

Text vlastního článku "Yard Trashing", který napsal Jack Griffes, Ottawa Lake, Michigan:

Vytvořili jsme 154 oddělků v jedné včelnici za dvě a půl hodiny.

Ať žijete na jihu nebo severu, ať kočujete nebo zůstáváte na místě, ať počítáte včelstva na desítky nebo na desítky tisíc, můžete potřebovat rychle vytvořit mnoho oddělků, tolik jak je jen možné.

Jsem si jist, že metoda o které se chystám psát není nová. Nemám tušení jak je tato metoda stará, ani kdo s ní původně přišel, nebo kde byla poprvé použita. Poprvé mi o ni řekl Mel Disselkoen. Od té doby jsem měl příležitost ji sám vyzkoušet a pomáhat ostatním, kdo tu metodu znal přede mnou. Hodně jsem se naučil v průběhu práce. Netvrdím že jsem na metodu expert, ale mohu se podělit o základy vytváření oddělků technikou, kterou Mel nazýval "revitalizace včelnice" (Yard trasching). Je to nejrychlejší, nejekonomičtější způsob vytváření oddělků, který jsem doposud použil.

Projděme si tedy způsob jak vytvořit čtyřrámkové oddělky pomocí metody "revitalizace". Počet plodových rámků, které použijete se mění v závislosti na účelu oddělků a doby, která zbývá do doby, než včelstva musí být v plné síle.

Nejdříve nasaďte larvičky do misek devět dní před plánovanými oddělky. Nasazujeme v podstatě všechny naše matky od plemenného včelstva, nebo šlechtitele, které jsme vybrali pro vysokou produkci, hygienické chování, zakusování roztočů a prosperující přežívající včely bez léčení.

Radím vám vybírat plemenná včelstva z vlastního kmene, která mají takové vlastnosti, které považujete za užitečné. Tím můžete zlepšit kmen takovým způsobem, který pro vás má největší smysl. Jestliže nechcete zakládat misky s larvičkami, můžete si objednat mateří buňky od spolehlivých chovatelů matek. Obecně musíte vybrat matečníky a tak najít dodavatele, který je v dosahu několika hodin jízdy. Vždy byste měli dodavateli poskytnout požadovaný úvodní čas.

Když jsme přenášeli larvičky, používali jsme čínské lžičky. Stojí asi 3 dolary každá. Mají pružné plastové jazýčky, které sledují stěnu buňky a pak se zkroutí pod mateří kašičku na dně. To umožní vyjmout nejen larvičku, ale také většinu mateří kašičky. Také má stahovadlo, které pomůže jemně mladou larvičku stáhnout z pružného jazýčku. Tento nástroj podporuje efektivitu, protože nevyžaduje "nastřikování" buněk - přesouvá i mateří kašičku a šetří čas a peníze. Také používáme JZ BZ mateří misky pro jejich vysoké přijímání včelami přímo z balíku a tím šetříme čas - a tak není potřeba, aby je včely kroužkovaly voskem před vložením larviček.

Začali jsme používat zasunovatelné typy misek a současně používáme oba druhy se stejnými výsledky. Budeme asi přecházet zcela na široké misky se širokou základnou. Bodce JZ a BZ se širokou základnou přijdou velmi blízko těsně k upevnění v rýhovaných dolních lištách, které používáme. To znamená, že nic není komplikovanější než řezání lišt na potřebnou délku, která je potřeba k vyrobení lišt pro buňky ve srovnání s voskování dolních lišt k upevnění trnů misek. To také šetří čas. Misky se širokou základnou jsou také udělány k zavěšení mezi horní loučky - další šetřič času protože nemusíte tahat jeden rámek k osazení misky. Také používáme JZ BZ chránič buněk horní lišty, když sázíme buňky, protože nám umožní přemístit rychleji bez poškození cenných panenských matek, které se z nich chystají vylíhnout.

Počet devítidenních buněk v inkubátoru vám řekne kolik oddělků musíte vytvořit ten den. V každé včelnici, kterou se chystáte rozdělit, odhadnete počet plodových rámků k dispozici spočítáním plodových rámků na včelstvo nebo dvě. Dělíte odhadovaný počet plodových rámků k dispozici čtyřmi a tak určíte kolik čtyřrámkových odděků můžete ve včelnici udělat. Přivezte potřebné zvláštní vybavení (palety nebo dna, plodiště, rámky se zavíčkovaným medem, atd.) k vytvoření čtyřrámkového oddělku. Připravte všechny zvláštní plodové nástavky k přijmutí čtyř plodových rámků. Dejte jim dostatek medu v zásobách. Nyní byste měli mít řadu nástavků se zásobami, ale s chybějícícmi čtyřmi rámky uprostřed - jestli to tak vypadá, jste připraveni k pokračování.

Rychle vezměte všechny plodové rámky nad čtyři rámky, které jste oddělili dolů do každého dárcovského včelstva. Rychle přehlédněte, ale neprodlužujte hledání starých matek, a zabijte každou co najdete nebo pouze přeskočte hledání matek - také tento způsob šetří hodně času. Rychle vyplňte všechny nástavky co můžete, vložením čtyř rámků plodu do každého. Když vyplníte nástavek, přikryjte ho. Když jsou vytvořeny všechny oddělky v té včelnici, přemístěte všechny palety (jestli jsou na dnech přesuňte včelnici do kruhu s každým výletem z úlu mířícího ven) pro zmatení denního světla z pozemku a zajistí to také více rozdělení létavek. To je správné, nepřesouváte oddělky na jinou včelnici; což šetří značně čas.

Další den se vrátíte a nasadíte 10-denní buňku (v JZ BZ chrániči buněk) mezi loučky středních plodových rámků každého oddělku. Kombinujte několik které jsou slabé s těmi s průměrnou silou. Také, nastavte několik prázdných nástavků nahoru těm zvláště plným. Zvláště plné jsou pravděpodobně ty co mají staré matky, které jste přehlídli, když jste je ve zmatku nezabili. Tyto staré matky jsou často zabity (pravděpodobně panuškou) a tak je zpravidla nehledáme.

Přijďte zpátky za dva až tři týdny a spojte ty co si nedokázali oplodnit matku s těmi co to dokázali. Udělejte i další úpravy co je potřeba v ten čas.

Abych dal představu jak rychle můžete oddělky tímto způsobem udělat: Steve a Joseph Cantu ze Včelařství Cantu, a tři Stevovy kamarádi (dva z nich nevčelaři) udělali přes 154 oddělků v jedné včelnici za asi dvě a půl hodiny minulé jaro (v únoru a březnu na Floridě). Další den večer Joseph a já vložili buňky do 154 oddělků které trvaly, stejně tak se udělalo pár malých potřebných úprav za 35 minut od doby příjezdu. Já jsem zapálil kuřačku a shodil víka před Josephem. On nasazoval buňky. Když jsem se dostal příliš daleko dopředu, šel jsem zpátky a překouřil paletu předtím než ji osadil. Oba jsme nasadili víká, v závislosti na tom kdo byl nejschopnější, zatímco pokračovala snůška nektaru. Když Joseph nasadil poslední buňku rychle jsme nasadili asi 40 vík a skončili to. Strávili jsme více času cestováním mezi včelnicemi než nasazováním buněk.

Je možné správně nasadit chráněné buňky zatímco děláte oddělky a tak ušetřit dokonce více času, ale to vás zbaví rychlých malých úprav, které můžete udělat jestliže nasazujete buňky další den. Budete muset vážit cestu proti ušetření času. Pamatujte také na to, že jestli nasazujete buňky stejný den bez zvláštního výjezdu, to by znamenalo, že buňky by byly mimo inkubátor déle. To není skutečný problém s 10-denními buňkami pokud zabráníte jejich uvaření.

Tedy to jsou základy revitalizace včelnice vytvářením oddělků. Jestli máte rychlejší způsob ekonomického udělání mnoha oddělků (nebo nějaké rady k urychlení této metody) Já i mnoho dalších čtenářů by o tom jistě rádi uslyšeli. Všichni můžeme využít rady, které nám pomáhají pracovat efektivně. Já doufám, že tato metoda vám může pomoci získat více času stráveného s rodinou a dělat něco co vás všechny baví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama