Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Novinka v americkém včelařství - pojištění úrody

27. prosince 2008 v 15:37 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
V tyto dny to ve včelařském průmyslu bzučí o pojištění úrody - které je nyní poprvé k dispozici pro včelaře.

Někteří říkají, že nový program je nákladný a skrývá sázku na počasí. Jiní říkají, že je to lepší než nemít vůbec žádnou ochranu.

"Všeobecně si myslíme že je to vynikající," řekl Troy Fore, výkonný ředitel Americké Včelařské Federace. "Pokoušeli jsme se to získat už léta." Experimentální včelařský program Federální agentury řízení rizik (The federal Risk Management Agency - RMA) používá buď srážkový nebo vegetační index, v závislosti na zvláštní oblasti země. Zda včelaři získají peníze by záviselo na množství srážek nebo množství zeleni.

"My nepojišťujeme včely. Nepojišťujeme med. Nepojišťujeme zdraví včel," řekla Shirley Pugh, mluvčí Agentury řízení rizik, která je částí ministerstva zemědělství USA. "Pojišťujeme podmínky, které by včely mohly požadovat pro očekávanou produkci medu. "

Včelař Severní Dakoty Will Nissen je skeptický. Byl by raději, kdyby vláda našla způsob k pojištění skutečné produkce, jak to dělá u jiných plodin.

"Je to jako jít do Vegas, " řekl o experimentálním programu. "Je to jako sázení na to, že bude nebo nebude pršet. Nemá to nic společného s úrodou medu, a to je to o co nám jde - med. "

Texaský včelař Daniel Weaver, který léta pracoval aby získal program pojištění pro včelaře, řekl že program založený na historii produkce by byl téměř nemožný vzhledem ke kočovné povaze včelstev.

Například, včelaři v Severní Dakotě, státu s největší produkcí medu, typicky přesunou své včely během zimy do Kalifornie, kde včely opylují plodiny - mandle.

Řekl, že kdyby farmáři měli dokumentovat data o úrodě která by se mohla používat pro pojišťovací účely, to by zaplavilo RMA a pojišťovací společnosti.

"Měli jsme pocit, že pilotní program byl koncepčně velmi jednoduchý, " řekl. "V podstatě dostanete platbu jestliže jsou odchylky v dešťových srážkách. Minimálně to dovolí včelařům dostat nějakou ochranu před rizikem pro jeden z hlavních vlivů na produkci medu.

Nový program je dostupný v Severní Dakotě a 20 dalších státech. Není dostupný v Kalifornii, což dráždí Boba Millera, včelaře ze střední Kalifornie, druhého státu v produkci medu.

"Zoufale potřebujeme něco takového jako tohle," "Pro mě to nedává smysl, že vyloučili Kalifornii. Možná si myslí, že potenciální ztráty jsou větší v Kalifornii."

Pugh řekla, že testování včelařského programu je podobné tomu jako je program pastvy a rozsáhlé pastviny populární mezi rančery.

"Je dostupný pouze ve vybraných státech a okresech k testování každého indexu v různých podnebích, půdách a podmínkách počaí," řekla. "Dáme ho k dispozici v šesti regionech po celé zemi: teplém a vlhkém Jihovýchodě, chladném a vlhkém Severovýchodě, Severních Velkých pláních, Jižních Velkých pláních, polovyprahlého Jihozápadu a mezihorského regionu Severozápadu."

Pugh řekla, že pravděpodobně bude ještě několik vegetačních sezon než úřady rozhodnou zda změnit pojišťovací program na trvalý. Jestli se to stane, mohlo by být nabízeno krytí i v Kalifornii.

Nissen, včelař ze Severní Dakoty, by rád věděl, zda si to producenti mohou dovolit. I s vládní subvencí na polovinu náhrady, stálo by ho to desitky tisíc dolarů za rok, řekl.

Program také nepojišťuje proti Colony Collapse Disorder, záhadnému jevu zabíjejícímu včelstva na celém světě. Včelaři říkají že chápou že vláda nemůže nabízet pojištění proti hrozbě kdy věeci nejsou schopni určit její příčinu.

Termín již utekl pro včelaře, aby se přihlásili k pojišťovacímu programu na úrodu roku 2009.

"Neočekávám že bude hodně účastníků první rok," bez ohledu co si myslí jednotliví včelaři o konceptu, Weaver řekl, zaznamenávaje že mnoho se urychlí ve vývoji průmyslu na ročním setkání Americké Federace Včelařů, plánované na leden.

Přesto si Weaver myslí, že program pojištění se ukáže jako přijatelný pro většinu včelařů a případně uspěje.
"Je to lepší než nic, " řekl. "V minulosti jsme nedostali nic."

BLAKE NICHOLSON - BISMARCK, N.D. (AP)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 29. prosince 2008 v 11:14 | Reagovat

Anketa. Na čom závisí najviac na výnos medu?

1. Na bohatstve okolitej flóre medonosných rastlín a stromov.

2. A je k tomu vhodné počasie pre prínos nektáru

3. Na šikovnosti včelára, musí vybudovať schopnú včelnicu na správnom mieste a vedieť pripraviť včelstvá do znášky.

4,5,6. Všetky včely od nepamäti majú svoj gén správanie sa obsiahnutý v sebe, ak ho nevie uplatniť, je chyba v prvých troch bodoch ankety. Včely dokážu priniesť med do každého úľového systému a zavčelenie istotne hrá významnú rolu, ale nie až takú, akú často prikladáme. Ak je dostatok zdrojov nektáru v okruhu 5 km, dokáže každé včelstvo pri dodržaní predošlých medníky zaplniť, takže je ťažké určiť, koľko včelstiev na jednom stanovišti je relatívne "veľa"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama