Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nač to vidět složitě?

11. prosince 2008 v 16:07 | Eman |  Varoáza
2 Komentáře k článku ze 17.7. 2008 by mohly uniknout pozornosti zvídavých včelařů.

U článku Australie je nabádána k chovu varroa-resistentních včel se objevily 2 zajímavé komentáře, které by nám mohly ušetřit spoustu zbytečných spekulací.

[23] V. Bernátek, E-mail, 30.11.2008 09:17

Včely mají mentální kapacitu evidentně mnohem menší než lidé, a dovedou 3 základní věci z kterých vycházím a řeším to po technické stránce.
1. Jejich složený zrak umožní rozpoznat okolní prostředí
2. Mají smysl pro osobní prostor, který jim umožňuje vyhnout se překážkám
3. Umí se rozhodnout pro správnou reakci na určitou informaci.
Včely v přírodě nebyly tak pracovně vytíženy jako je zatěžuje včelař svými výmysly, aby sobě zjednodušil práci, ale tím včely více zatěžuje, vyčerpává, snižuje jejich odolnost a zkracuje včelám život. Uvedu aspoň jeden příklad. Čím menší rámek, tím větší počet v koloběhu, a včely musí lepit doslova plochy. Nejvíce ploch má Hoffmannův rámek.To určitě v přírodě nemusely dělat. Tento problém je odstraněn bodovým zavěšováním rámků, a včely nemají v podstatě co lepit.Další takový materiál, který nemusí včely upravovat a dovedou využít je sklo.
Pokrok nelze zastavit , ale neschopnost jeho respektování je brzdou. Na řešení mám vlastní metodu, kterou si i financuji.Jedno včelstvo s úlem jsem věnoval ZŠ u Plzně, která má včelaření jako nepovinný předmět, protože jim původní včely žádné nezůstaly.Další chystám až za Ostravu do místa, kde v blízkém okolí nejsou žádné včely. Včely léčím jen podle nařízení a s kleštíkem problémy nemám.Když jsem o tom začal hovořit se zkušeným včelařem, který má 200 včelstev, tak mi řekl, že by mi svoje včely nesvěřil. Jsou odpůrci nových řešení, kteří je nakonec přeberou jako vlastní řešení. Příklady mám ze Včelaře….Jaká je pravda ukáží časem výsledky.

[24] R.Linhart, E-mail, 11.12.2008 13:10

Vážení včelaři, složitě tu diskutujete o odolnosti včelstev a jejich různých vlastnostech a očekáváte že jejich odolnost proti nenmocem je speciální vlastností některých z nich. Vůbec neřešíte to, že může jít o přirozený mechanismus vlastní všem včelstvům. A to, že původci chorob jsme my včelaři, kteří včelstvům bráníme ve využívání přirozených mechanismů. Teprve pokud bude lidský faktor vyloučen, má cenu se pídit po jiných řešeních. Ty z Vás kteří jste nestudovali stránku http://www.szes.chrudim.cz/vyzkumna-cinnost/ na ni odkazuji. Zde je komplexní pohled na věc a návod na včelaření bez moru a varroázy. Sami uvádíte, že jsou to právě volně žijící populace, které vykazují rezistenci. Tak proč se od nich nepoučit?! S pozdravem R.Linhart
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel S. Pavel S. | E-mail | 11. prosince 2008 v 22:36 | Reagovat

Pěkné téma na diskuzi za dloujých zimních večerů. Článek na adrese odstavce 24 je velice zajímavý, ale k jeho komentáři nejsem vědomostmi a zkušenostmi plně vybaven. Jen jsem si v tu chvíli uvědomil, že všechny ohniska moru v mém okolí, a není jich málo, vznikly u včelařů buď "přestárlých" (ve smyslu nemožnosti dostatečné péče o včely z fyzických důvodů - věku) nebo u "zlatokopů" pro něž byl důležitý medný výnos s minimální pracností -péčí o včely. Možná by stálo za to posoudit vznik ohnisek s ohledem na věk chovatele, příp. jeho "péčí" o včelstva (čistě v teoret rovině).

2 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | 19. prosince 2008 v 12:04 | Reagovat

Příspěvek pana Bernátka je tak toruchu mimo diskuzi k  uvedenému článku. Ale v jednom má pravdu, cituji. "Jsou odpůrci nových řešení, kteří je nakonec přeberou jako vlastní řešení".  Dávám mu plně za pravdu. Pěkným příkladem je můj prosklený nízkonástavkový úl. ve kterém regulérně včelařím a provádím různá pozorování od roku 1978. Mám k tomu tedy třicetileté záznamy. Články a fotografie o tom byly v Moderním včelaři a Včelařských novinách, několik let před tím, než se s podobným pochlubil pan Barnátek. Dík mu ale patří za to, že jej propaguje vehementně dál.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama