Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Konečně, úplný popis nemoci hroucení včelstev

31. prosince 2008 v 9:13 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
(Colony Collapse Disorder) napříč časem a místy.

Jerry Bromenshenk byl angažován v nemoci hroucení včelstev (CCD) od samotného začátku. On a jeho kolegové na University of Montana, U.S Army's Edgewood Chemical and Biological Center, jeho vlastní společnosti nazývané Bee Alert Technology, a BVS, Inc. vyslídili zajímavé množství informací o této nemoci a jsou blízko k pochopení otázek o tomto problému. Zásluhou jejich práce nyní včelařská komunita ví během času více o praxi ošetřování a o boji s běžnými škůdci a nemocemi, které včely mají, a tento rok by mandlové sady měly mít dostatek včel na opylování, zčásti zásluhou jejich úsilí, a samozřejmě díky práci mnoha výzkumníků a vědců. Ovšemže je pouze konec prosince a včely jsou vrtošivá a křehká zvířátka... a ve včelím čase je ještě dlouhá cesta k únoru.

Přes dva roky co byla CCD rozpoznaný problém, tato skupina pravděpodobně navštívila více včelnic trpících CCD, na více místech, a delší dobu než většina lidí zapojených do tohoto zkoumání. Jako výsledek v úplné zprávě, připravené tímto týmem k uvolnění v únorovém vydání Bee Culture magazine, Scott Debnam z Bee Alert a Jerry Bromenshenk z Missoula Montana, David Westerveld z Floridské inspekční kanceláře včelařství, a Randy Oliver, komerční včelař s významnými zkušenostmi z výzkumu včel z Grass Valley, Kalifornia zdůraznili symptomy CCD s ohledem na to kde udeří, a kdy je nezbytné udělat správná rozhodnutí. Doposud nejsou lepší pravidla diagnostiky této nemoci.

Pro přehled toho co je běžně známo:

Symptomy konečného stádia CCD byly často opakovány:

Ve zhroucených včelstvech

· Úplný nedostatek starších dospělých včel ve včelstvech, s minimem nebo žádnými mrtvými včelami v úlu, na dnu, před úlem nebo ve včelnici.
· Přítomnost zavíčkovaného plodu ve včelstvech během roku kdy by matka měla klást.
· Přítomnost zásob, jak medu tak pylu, pokud sucho nebo roční doba neomezuje dostupnost zdrojů pastvy.
· Nepřítomnost škůdců jako je zavíječ voskový a lesknáček úlový.
· Neexistence loupeží ostatními včelami.
· Loupeže a vstup škůdců je zpožděn o dny až týdny.

V hroutících se včelstvech

· Příliš málo dělnic k udržení přítomného plodu.
· Zbylá populace jsou převážně mladé včely.
· Matka je přítomna
· Matka může klást více vajíček než mohou udržet dělnice, nebo než je přiměřené pro dobu v roce.
· Chomáč včel odmítá konzumovat dodatečné krmivo jako je cukrový sirup a pylové doplňky.

Avšak toto jsou konečné symptomy. V době když včelstva dosáhnou tohoto bodu je dávno pozdě cokoli dělat než zahrabat mrtvé. Být schopni zpozorovat nemocí zasahovaná včelstva je skutečný přínos protože včelaři je mohou většinou zachránit a udržet je produktivní. A to přestože ještě neznají příčinu, řádné a odpovídající techniky ošetřování udělají mnoho a pomohou. Tady je to co tým zjistil:

Před jedním rokem:
Včelstva ne zrovna prospívají a mají málo jiných viditelných symptomů. Zdají se zdravá, ale mají mizernou produkci medu.

Před šesti měsíci:
Symptomy jsou mlhavé neurčité a snadno pominutelné. Jsou nutné měsiční inspekce a pečlivé srovnávání. Plodové hnízdo se pomalu rozšiřuje, většinou v jednom nástavku. Inspekce uprostřed dne ukazují včely rozptýlené ve včelstvu, ale toto je různé. Růst populace zpomaluje k zastavení během rostoucí sezony když se to srovná s ostatními včelstvy ve stejné včelnici. Zásoby medu zůstávají nedotčny, včely se krmí na nektaru nedávno přineseném. Tyto symptomy jsou těžko ke zpozorování a proto je potřeba pečlivé srovnávání.

Před třemi měsíci:
Včelstva CCD se zdají že pomalu rostou a předhoněny včelstvy bez CCD ve včelnici. Je pozorovatelné snížení populace z 3 na 2 nástavky, nebo z 2 na 1, a často jsou včely jenom na několika rámcích v dolním nástavku... a zadají se neklidné. Plod je mezerovitý protože se odstraňuje mrtvý plod, a medové zásoby se začínají zmenšovat pokud je pozdě v sezoně, ale když je to brzo, medové zásoby zůstávají nedotčeny.

Rutinní údržba se nedělá a je pozorováno žádné pečetění propolisem.

Před měsícem:
Obvykle zůstane 8 rámků včel nebo méně a rychle ubývají. Plod je produkován, ale nemůže být podporován, je pokus o výměnu matky a je běžné opuštění plodu. Uložený med závisí na sezoně... v létě může být všechen vyčerpán, v zimě nedotknutý.

Nakonec:
Zbývající včely nedokáží jíst dodanou potravu a léky, a většinou mladé včely zůstanou, a starší zmizí. Matky pokračují nadmíru klást, a včelstvo nemá vůbec žádnou agresivitu.

Vizuální symptomy CCD včelstva

 1. Právě několik dní před zhroucením se včelstvo zdá být silné a plně funkční
 2. Většinou mladé včely zůstávají v úlu.
 3. Včely nejsou agresivní
 4. Matka je přítomna
 5. Vajíčka jsou vidět
 6. Jsou přítomné rámky plné plodu
 7. Plod může vykazovat známky mezerovitosti ("vystřílený")
 8. Zavíčkovaný med a čerstvý nektar je často přítomen, ačkoli nikoli v letním zhroucení, což není běžné.
 9. Čerstvý pyl byl uložen nedávno v úlu, pokud jsou dostupné jeho zdroje
 10. Dodatečné krmení včely ignorují
 11. Nejsou žádné loupeže
 12. Nevyskytují se sekundární škůdci, zavíječ a úlový brouk
 13. Nejsou nalezeny mrtvé včely kolem vchodu úlu
 14. Včely nevykazují známky bezkřídlosti, paralýzy nebo jiných nemocí dospělých včel..

CCD má tendenci cestovat jako vlna skrz včelnici, a kombinace napadeného a nenapadeného včelstva dává 2 mrtvá včelstva. Přidání oddělku může pomoci, a nemusí. Je čas až se nastěhují sekundární škůdci.. používání vybavení před touto dobou pro další včely je riskantní a včelstvo v něm může uhynout znovu.

Příčina CCD zůstavá neznámá, ale diagnoza, a tudíž příležitost k nápravnému ošetření je celou dobu lepší.

Díky Scott-ovi, David-ovi, Jerry-mu a Randy-mu.


--------------------------------------------------------------------------------
http://home.ezezine.com/1636/1636-2008.12.30.21.09.archive.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama