Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Kakugo vir u včel

24. prosince 2008 v 12:16 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Nový virus byl identifikován v mozcích agresivních dělnic včel medonosné.

Včelí dělnice útočí proti svým přirozeným nepřátelům pomocí žihadel, aby chránily svoje včelstvo. Žihadlo je s háčkem a oddělí se od břicha po útoku, a to způsobí smrt útočnící včely. To je typické altruistické chování v zájmu příbuzenstva za cenu jejich životů, což je charakteristické u sociálních živočichů. Naším cílem je objasnit molekulární základ tohoto altruistického útočného chování.

Jedním z přirozených nepřátel včel v Japonsku je obří sršeň. Je zajímavé, že agresivita jednotlivých dělnic k sršním se liší i v rámci včelstva. Některé ze strážních včel (útočnice) se dokonce v útoku proti obrovskému sršni předloží jako návnada, zatímco některé z úlových dělnic před sršněm utečou. To nám umožňuje sbírat agresivní a neagresivní dělnice samostatně pomocí obřích sršňů jako návnady. S cílem identifikovat geny zapojené do agresivity dělnic, porovnávali jsme vyjádření genových vzorců v mozcích mezi útočnícemi a útěkářkami. Pomocí diferenciálního zobrazení a metod RT-PCR, jsme zjistili novou RNA, která byla zjištěna v specificky v mozcích útočnic, zvaný Kakugo RNA, což znamená japonštině,"být lačný po útoku a zemřít ". Sekvenční analýza a následné pokusy odhalily, že Kakugo RNA je genomová RNA nového hmyzího picorna - viru (Kakugo viru, KV), což naznačuje, že mozky byly útočníka nakažené tímto virem, KV (Fujiyuki et al, 2004).

Naše nedávné epidemiologické analýzy odhalily, že prevalence KV se liší mezi včelstvy. KV byl zjištěn pouze u útočnic ve dvou včelstvech, které byly zkoumány v našem výzkumu v raných fázích, kde byl zjištěn u různých populací dělnic ve třech dalších včelstvech, které byly silně nakaženy virem KV. Některé z KV-infikovaných včelstev byly parasitovány roztoči Varroa, které jsou považováni za přenašeče různých včelích patogenních virů, což naznačuje, že roztoči zprostředkovávají výskyt KV ve včelstvech (Fujiyuki et al, 2006). Podle našich znalostí je toto první zpráva o výskytu viru ve včelstvech.

Vztah mezi infekcí KV a včelí agresivitou je zajímavé téma, které je třeba nadále zkoumat. Vzhledem k tomu, že KV byl zjištěn zejména v mozcích útočnic v našem raném výzkumu, nejdřív jsme spekulovali, že KV infekce může souviset s agresivitou včel hlídaček, to jest KV infekce by mohla podporovat agresivitu u hlídaček nebo naopak agresivní hlídačky jsou vnímavé k infekci KV (Fujiyuki et al, 2004, 2005). Jelikož KV infekce někdy převažuje nad celým včelstvem je však nyní důležité, vyšetřit zda KV infekce se vztahuje k agresivitě jednotlivých dělnic na individuální úrovni. Jelikož jsme se často setkali s různými úrovněmi agrese mezi včelstvy, plánujeme prozkoumat možnou korelaci mezi infekcí KV a agresivitou včelstev jako celku, a izolovat infekční KV klon aby se zjistilo zda umělá infekce KV zvýší ageresivitu dělnic.

Vir deformovaného křídla (DWV - deformed wing virus) úzce souvisí s KV. DWV je patogenní virus považovaný za příčinu deformace křídla u včely v Evropě a USA. Jeho RNA genom je velmi podobný jako Kakugo RNA. Fylogenetická analýzy KV genomové RNA ukázala, že KV podkmeny v Japonsku jsou odlišné od jakéhokoli DWV kmenu detekováného v jiných zemích, což naznačuje, že KV a DWV jsou podobné ale odlišné podkmeny ze stejného viru s různou patogenitou a KV je specifický pro Japonsko, nebo Asijské oblasti (Fujiyuki et al, 2006). Jak se KV liší od DWV ve virologických vlastnostech vyžaduje další výzkum.

Mikrobové infekce někdy ovlivňují chování zvířete, vzhledem k tomu, že většina z nich má patogenní vliv. Zajímáme se o možnost že infekce KV způsobuje spíše fyziologické než patogenické změny chování včel, neboť infekce KV nemusí byly objasněny bez molekulárních biologických metod, a že KV se současně vyvinul se včelami aby změnil jejich vrozené agresivní chování. (25, Jan, 2007)

Originální dokumenty

1. Novel insect picorna-like virus identified in the brains of aggressive worker honeybees. Fujyiuki T, Takeuchi H, Ono M, Ohka S, Sasaki T, Nomoto A, and Kubo T (2004) Journal of Virology, 78(3), 1093-1100.Prevalence and phylogeny of Kakugo virus, a novel insect picorna-like virus that infects the honeybee (Apis mellifera L.), under various colony conditions.
Tomoko Fujiyuki, Seii Ohka, Hideaki Takeuchi, Masato Ono, Akio Nomoto, and Takeo Kubo. (2006) J Virol. 80, 11528-11538.

Novel insect picorna-like virus identified in the brains of aggressive worker honeybees.
Fujyiuki T, Takeuchi H, Ono M, Ohka S, Sasaki T, Nomoto A, and Kubo T (2004) J. Virol. 78(3), 1093-1100.

Recenze

Kakugo virus from brains of aggressive worker honeybees.
Tomoko Fujiyuki, Hideaki Takeuchi, Masato Ono, Seii Ohka, Tetsuhiko Sasaki, Akio Nomoto, and Takeo Kubo. (2005) Advances in Virus Research, 65, 1-27.

Zdroj článku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama