Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Ještě něco k práškování včel cukrem...

31. prosince 2008 v 11:15 | Eman |  Varoáza
Na BEE-L dává jeden účastník s jistým humorem praktický návod k práškování včel cukrem.

Protože se mi ten návod líbil a našel jsem tam několik nápadů, překládám ho a doufám, že si zájemci udělají o této technologii boje s varroázou lepší představu. Problém v našich českých podmínkách však vidím v nedostatečně jemném "cukru moučka" na našem trhu. Koupil jsem ze zvědavosti "Cukr moučka extra jemný" a kapesním mikroskopem (asi 10x) jsem zjistil, že zrna krystalků jsou různé velikosti a hodně jich je menších než 50 um (mikrometru). Pokud by se tento cukr přesál sítem, mohl by v této metodě fungovat.Mohu nabídnout několik ukazatelů (a odpovědí na vaše otázky). Reprodukoval jsem výsledky Dr. Fakhimzadeha, když byl jeho článek minulý rok publikován v ABJ.

1) Co to sakra vůbec je to "cukrové práškování"?

Je to technika, kterou Dr. Fakhimzadeh navrhl jako část své doktorské práce. Publikoval ji v časopisech. Já ji vyzkoušel. A mě funguje.
Vaše výsledky se mohou lišit, ale jako evidovaný vědec (lituji že nikoli entomolog, ale fyzik), mohu konstatovat, že jsem udělal to nejlepší abych reprodukoval jeho výsledky, a cítím že mohu potvrdit a podepsat jeho zjištění. (Opravdu bych ho nominoval na cenu, jestliže by včelařská komunita měla nějaké seriozní vyznamenání - ty výsledky jsou tak dobré.)

Myšlenka je jednoduchá. Když varroa spadne pod varroa mřížku, nevyšplhá se do úlu. Varroa má malé nožičky s přísavkami. Cukrové částice, které jsou kolem 5 mikronů v průměru zacpou jejich malé přísavné pohárky, a oni se nemohou udržet na věcech. Spadnou. Uhynou. Nežijí a nereprodukují se. Tudíž, prášení na záda včel srazí významné procento roztočů, a udrží populaci pod ekonomickým prahem.
Můžeme zjistit že cukrové práškování umožní někomu přestat používat (nebo alespoň vynechat rok používání) Apistanové pásky a další jedovaté látky. Nemám nic proti výrobcům chemikálií, ale chtěl bych mít víc než jednu zbraň když jednám s takovou potvorou jako varroa, a tohle je jak levné tak účinné netoxické ošetření.

2) Jaký práškový cukr použít?

Nemyslím si, že 2% - 5% kukuřičného škrobu (nalezený v Domino 10X a většině jiných druhů v obchodě) vadí. Moje uvažování je že včely se nepráškují dokud nejsou teplé dny, neměly by být problémy jako jsou s nečistotami v zimním krmení (úplavice). Pokud včely mohou létat, mohou se jistě vyhnout úplavici. Ale v tom případě najděte nejnižší procento škrobu jaké můžete.

Jsou pověsti o "čistém" práškovém cukru s nulou škrobu (je přidáván aby zabránil hrudkování). Musel jsem ještě nějaký najít, ale nedíval jsem se dále než do spižírny mé ženy. (Ano, další možnost jak dohnat svou dlouho trpící manželku zcela k šílenství, tuto dobu ji krást práškový cukr!)

3) Jak cukr připravit?

Jestliže jste četli články, zjistíte že přísavky na nožičkách varroa zacpou jen velmi malé částečky cukru. Ale jak zajistit, abyste prášili minimálním množstvím větších částeček, když optimální velikost částic je řádu 5 mikronů?

Tohle je to, co já s tím dělám. Má to daleko k dokonalosti, ale funguje to, a nevyžaduje to žádné zvláštní dovednosti nebo vybavení.:

3a) Nejdříve veškerý cukr přesijte kvalitním sítem na mouku. To odstraní velké hrudky. Můžete vysypat hrudovaný cukr zpátky do zásobníku cukru k použití na pečení.

3b) Přesijte cukr ZNOVU, tentokrát nechte cukr padat do kontejneru, který můžete pevně utěsnit proti vlhkosti.

3c) Přesívejte v suchu. Jakém suchu? Největším suchu jak je možné. Uprostřed zimy je vhodná doba, protože vytápěcí systémy vzduch uvnitř vysušují . Den kdy dostanete ránu od kliky (elektrostatická elektřina) je asi ten nejvíce suchý vzduch.

3d) Přidejte trochu rýže do kontejneru s cukrem aby se absorbovala vlhkost, a udržujte cukr v suchu (Děda to dělal se slánkou...)

3e) Uzavřete kontejner pevně (já používám zavařovací sklenice).

3f) Dávejte si pozor a prosívejte cukr v kuchyni. Jak sítko a kuchyň může být "společné vlastnictví" pod zákonem, ale moudrý včelař by měl prosívat nad dřezem, a určitě po prosívání ho vyčistěte. Měl jsem nešťastnou nehodu se sítkem, kupu cukru na kávovém stolku, velký pes, neočekávanou návštěvu, takže zůstaňte v kuchyni. Poslouchejte hru v rádiu.

4) Jak aplikovat cukr na včelstvo?

Jelikož je aplikace cukru jediná "technika" co se musí zvládnout, popletl jsem se několika různými "varroa pistolemi", od výmyslu podobného dudám až k monstru poháněnému nožní pumpou. Nejlevnější (a snad celkově nejlepší) přístup by byl použít dobře umytý a vysušený dětské pudrovadlo, s otáčecím víčkem k zakrytí malých dírek. Otevřete otáčecí víčko aby byly díry částečně otevřené, zmačknete prudce plastickou láhev, a výsledek (s menším cvikem) by měl být uspokojivý mrak jemných cukrových částeček.

S menším tréninkem můžete zdokonalit přesnost zásahu, a prášit včely aniž se toho moc dostane na plásty a rámky.

Jestli se maličké dírky zacpou, bouchněte prudce s lahví a vytlačte ucpání.

Nyní můžete vytáhnout rámky, jeden najednou, dát každé straně několik "fuků" cukru, a vrátit je do nástavku nebo do úlu. Jedna ruka drží rámek, a druhá drží pudrovadlo. Potřebujete dvě ruce k vytažení rámku?
Vezměte si tesařský pás a máte pouzdro na vaši varroa pistoli a na rozpěrák.

Jsou někteří včelaři co se zmínili o jednoduchém poprášení horních louček spíše než vytahování rámků, ale myšlenka je srazit co nejlépe dospělého varroa v úlu, tak já prášil každou stranu rámku (kromě těch s otevřenými buňkami, na základě toho že matka hledá "čisté" buňky , a tyto buňky obsahují nezavíčkovaný plod.)

Dr. Fakhimzadeh říká, že nemusíte být tak pečliví, a že cukr nemá negativní účinek na otevřený plod nebo vajíčka. (Allen Dick nedávno zdůraznil že OTC (antibiotikum oxytetracycline) s cukrem je fatální pro plod, a Dr.Fakhimzadeh tvrdí, že to je OTC co zabíjí plod a nikoli cukr.) Bez ohledu na to, já se stále snažím vyhnout otevřeným buňkám připraveným pro kladení, nechci zpomalovat matku.

5) Jsem nešika - spadne mi rámek, nebo rozmačkám včely!

Netrapte se tím. Několik včelařských dodavatelů prodávají šikovnou pomůcku nazvanou "závěs rámku" ("frame hanger"). Má dvě svorky které vklouznou přes kraj úlu, a dvě ramena, která podrží několik rámků současně, vyvěsí je kde je můžete popráškovat. Můžete si jedno koupit a použít obě ruce k zacházení s rámky po celou dobu.

Jestli jste nemotora, to bude dobrý způsob získat zručnost, styl, a grif ve strhnutí úlu, podívání na plást, nalezení matky, a jiné základy "práce se včelami". Zkuste to, zlepšíte se.

6) OK, poprášil jsem včelstva - a co teď?

Budu předpokládat, že máte varroadno, stlučené dno nebo alespoň lepkavou podložku pod krycí sítí. (Jestli ne, tak si ji pořiďte! Cukrové práškování nepomůže jestli roztoči mohou po pádu nalézt na jinou včelu. Je to dokonce lepší, když ještě nepráškujete cukrem, celkem dost roztočů spadne skrz varroa síť.)

Já používám obyčejný starý "papír na police", ustřihnutý na správnou velikost, s opěrným papírem odstraněným u úlu, a policový papír vklouzne do zadního otvoru pod varroa síť LEPKAVOU STRANOU NAHORU!!!

Jestli vložíte čerstvý arch právě před práškováním, můžete získat nejpřesnější "počítání těl". Je mnoho metod k počítání, a jsem si jist že někteří experti na statistiku mi utrhnou hlavu, ale nestarám se jak počítáte ("vyberte několik čtverečných centimetrů", spočítejte všechny varroa v pruhu napříč lepkavého papíru, jakékoli). Ale vyberte si metodu a trvejte na ní, tak jsou vaše data založeny na stejné "vzorkovací technice".

Když prášíte cukrem, měli byste získat více varroa na lepkavém papíru než jste kdy viděli předtím. Více než byste viděli po 48 hodinách s varroa pásky, více než s jakoukoli chemikálií. Co jsem viděl, jediná věc co by srazila více varroa by byl přímý nukleární úder na úl. :)

Odstraňte ten papír po jednom nebo dvou dnech, a nahraďte ho čerstvým archem k počítání "spadlých co přežili". Měli byste jich několik vidět na druhém archu, dokonce po týdnu nebo dvou.

Proč vůbec lepkavý papír? Jestli si uděláte válení v cukru jako detekci, nemusíte použít lepkavý papír, ale já rád vidím skutečné výsledky prášení cukrem. Nazývejte mě pomstychtivým, ale já se bláznivě směju když vidím lepkavý papír s mnoha roztoči varroa. Směju se ještě více když papír podpálím a hodím do kbelíku. Jestli pozorně posloucháte, můžete slyšet ty malé vampíry vřískat. :-)

Vážně, jakmile varroa spadne pod varroa síť, nevyleze zpátky do úlu na včelu. Nejsou tak šikovní. Varroa jednoduše leží a vyhladoví k smrtí, čeká na včelu až přijde blíž aby na ni vyšplhal. Někdo nepotřebuje lepkavý papír. Několik článků jednalo o účinnosti varroa sítí.

7) Kdy mám prášit včelstva?

Když vidíte "dost vysoký" počet varroa jako výsledek válení v cukru nebo na lepkavém papíru umístěném pod varroa sítí. (Jak se dělá varroa test válením, viz stránku.... ODKAZ)

Ale co je to "dost vysoký"? Musíte si vést záznamy a vyvinout si úsudek o takových věcech. Já vám jednoduše nemohu dát číslo, jelikož není jedno číslo které by fungovalo pro všechna včelstva, a žádní dva včelaři nebudou cukrovat včely stejným způsobem.

Tady je kompromis. Někdo by mohl prášit včelstvo každý týden, ale myslete na vliv na produktivitu včel. Úplné rozebrání úlu je velmi rozkladné. Lepší tolerovat menší varroa populaci nějakou dobu než rušit včelstvo tak často. Já bych neprášil více než jednou za měsíc. (Ale může se udělat detekci válením v cukru, nebo válení v etheru tak často jak si přejete.)

Pravděpodobně nikdo neuvidí nulu varroa během léta, takže pokud nevidíte roztoče varroa, prověřte testovací metodu.

Z toho co jsem četl, varroa populace, je-li nekontrolována, začíná se vymykat z rukou v červnu, červenci, srpnu a září. Ovšem jestliže někdo práší cukrem brzy, mohl by tvrdit že by zastavil růst populace předtím než začne. Vojenský stratég by se přel že se musí udělat druhé poprášení cukrem právě včas aby se dostali roztoči, co byli zavíčkováni v buňkách plodu když se provádělo první práškování,. Já nevím, já jsem šťastný že mám nějaký přirozený způsob zabití většiny roztočů který nevyžaduje odstavení včelstva ze sezónní produkce medu.

8) Chci fotografie! Chci video! Chci více instrukcí!

Mějte rozum. Nemám čas režírovat fotografie, a jsem asi tak fotogenický jako prase bradavičnaté. Pokud jsem někde nesrozumitelný, pošlete mi otázku. Čtu BEE-L každý týden a odpovím, nebo ještě lépe někdo chytřejší odpoví.

9) Mám rozprašovač na hmyz - mohu to použít k prášení na včely?

Můžete použít stejný typ pomůcky, ale já bych koupil nový a označil ho "Pouze cukr", ze zřejmých důvodů.

10) Kde bychom mohli sdílet naše data?

Dobrá poznámka. Měli bychom. Roztoči a nemoci nutí včelařství se stát mnohem více "vědou" než "uměním". "Věda" znamená přesné záznamy, archivovány v ústředním skladu, a nechat je dostupné všem. Jsem otevřený návrhům, jak bychom mohli standardizovat naše "počty roztočů" abychom učinili takovou sbírku dat užitečnou.

11) Odkud roztoči Varroa přichází? Jak se dostanou do mých včelstev?
Kéž bych to věděl. Kéž bych znal někoho kdo to ví. Kdybyste zjistili odkud varroa přichází, zavolejte mě, a mohli bychom to místo v nějakou sobotní noc vypálit. :-)

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Cheap Jordan Shoes Cheap Jordan Shoes | E-mail | Web | 17. prosince 2010 v 7:30 | Reagovat

*The more you learn, the more you know.

2 anna anna | E-mail | 4. dubna 2013 v 18:47 | Reagovat

ajo ujde to ale jiné jsou tak o 100   procent lepší ale jo jinak je to dobré [  :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama