Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Bude šlechtění hygienických včel jednodušší?

17. prosince 2008 v 19:55 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Hygienické chování včely je ekonomicky důležitý mechanismus rezistence proti nemocem plodu.

Včelstva vybíraná na hygienické chování detekují, odvíčkují a odstraní nemocný plod ze včelstva předtím, než patogen dosáhne infekčního stádia, a tím omezí přenos nemoci.

Hygienické včely mají větší čichovou citlivost na pach nemocného plodu ve srovnání s ne-hygienickými včelami, ale prchavé sloučeniny, které vyvolávají toto chování nebyly ještě určeny. Cíle této studie bylo určit které sloučeniny spojené s nemocným plodem včely detekují a vyzkoušet zda aplikace těchto sloučenin na zdravý prod vyvolá sled úkolů sloužící k odvíčkování a odstranění plodu. Prchavé sloučeniny byly sebrány ze zdravé včelí larvy a z larvy infikované zvápenatěním plodu Ascosphaera apis. Prchavé látky byly analyzovány hmotovou spektrometrií a chemické profily srovnány k určení toho, které sloučeniny byly unikátní pro larvu infikovanou zvápenatěním. Plynová chromatografie spojená s elektroantenografickou detekcí (GC-EAD) určila, že dospělé včely detekovaly tři sloučeniny jedinečné pro nemocnou larvu: benzyl alkohol, phenyl alkohol a phenethyl acetat.

Studie reakce vytažení sosáku ukázaly, že včely z hygienických a nehygienických včelstev mohly podmíněně reagovat stejně dobře na všechny tři sloučeniny a směs třech sloučenin ve dvou koncentracích. Avšak terénní biovzorky ukázaly, že pouze jedna sloučenina, phenethyl acetát, a směs tří sloučenin vyvolaly hygienické chování. V této zkoušce byl použita pikostříkačka k aplikování individuálních sloučenin na zdravý pátý instar larvy ve včelstvu. Odstranění ošetřené larvy včelami z 12 včelstev se měnil v úrovních hygienického chování založeného na zmrazeném vzorku plodu byl monitorován na 4 a 24 hodinách. Phenethyl acetát a směs ukázala významný vztah mezi úrovní hygienického chování včelstva a poměre ošetřených larev které byly odstraněny. V budoucnosti mohou včelaři použít biovzorek k selekci jejich nejvíce hygienických včelstev pro šlechtění.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama