Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Bezjadérkové mandarinky a včely

19. prosince 2008 v 10:56 | Eman |  Včelařské události v okresu a jinde ve světě
Nyní před vánoci jsou supermarkety plné cizokrajného ovoce. Hory pomerančů a mandarinek.

Co s tím mají společného včely? Přečtěte si zprávu ze setkání "Pracovní skupiny pro koexistenci bezjadérkových mandarinek a včel" v Sacramentu.

Novinky jsou pro některé americké včelaře skličující. Následuje výzva včelařům, aby protestovali proti novému opatření v USA.

Aaron Morris píše na BEE-L:
"Jestli máte čás se zapojit, tady to je! Prosím dejte CDFA vědět o vašem odporu k AB771 než skončí týden. Je to opravdu naléhavé! Slovo, řádek, dopis, cokoli co oznámí Státnímu tajemníku zemědělství, že máte námitky k neuvěřitelnému opatření velkých pěstitelů citrusů zakázat nebo snížit přístup do některých oblastí ve státu, které jsou nejdůležitější pro zdraví včel.

Zde je trocha informací o situaci:
Pěstitelé citrusů mohou mohou generovat mnohem větší finanční zisky pěstováním odrůd mandarinek, které mohou vytvářet bezjadérkové ovoce. Tyto pěstovali ve velkém množství v posledních letech. V tom není nic špatného, kromě toho že to dělali bez dodržování náležitých opatření k zajištění aby ovoce bylo bez jadérek (tyto jsou v podstatě v každé rostlinné odrůdě která může nenuceně vytvářet bezjadérkové ovoce nebo při zajištění přítomnosti nárazníkových zón kolem těchto sadů aby se zabránilo křížovému opylení kompatibilním pylem od jiných citrusových odrůd).

Když si uvědomili, že jejich ovoce obsahovalo semena protože včely létaly na jejich stromy, žádali státní legislativu aby zakázala přítomnost včel uvnitř radiusu 3.2 km okolo každých 6 akrových parcel jejich sadu. Toto znamená potenciálně zakázat včely na 8000 akrů země k ochraně 6 akrů sadu.

V době kdy včely trpí ztrátou biologických lokalit a vyplývající z toho nedostatečné výživy, mezi jiným i chorobami, toto je absolutně neuvěřitelné a nesvědomité! A to přispívá k tomu co hraničí s největšími environmentálními krizemi naší doby: ztrátami opylovatelů.

Kromě toho, jestli toto úřední rozhodnutí smí být schváleno, pěstitelé citrusů budou dávat břímě zajištění jejich většího finančního zisku z jejich plodin na všechny ostatní lidi, kteří žijí a pracují kolem jejich sadů.
Naši zákonodárci by měli chránit práva a svobodu jednotlivce. V tomto případu si myjí ruce z problému a předávají rozhodnutí na pracovní skupinu, která neukazuje známky nějakého kompromisu. Tak konečné rozhodnutí bude uděláno Ministrem zemědělství. To bude provedeno během několika dní.

Ovšem, pěstitelé citrusů mají právo pěstovat jakékoli odrůdy mandarinek jaké chtějí na svém pozemku. Ale jejich zisk musí být vytvářen odpovídajícím způsobem. Toto může být provedeno osíťováním stromů nebo strategickým umístěním sadů, například. Tohle by se mělo dělat na jejich náklady.
Práva a svoboda ostatních co žijí a pracují kolem jejich sadů by se neměla ovlivňovat. Neměli by se jim bránit mít včely na svém pozemku.

Opět prosím napište bez odkladu ministrovi zemědělství a řekněte mu že jste proti AB771. Včelařům by se mělo dovolit mít včely v těchto oblastech, které jsou zásadně důležité pro zdraví včel, jak to dělali tradičně po desetiletí.

Také, přepošlete tento email co nejvíce přátelům jak je možné, to je naléhavé, protože ministr zemědělství bude činit rozhodnutí v několika málo dnech.

Toto je důležité, jelikož funkce našeho ekosystému, včetně zásobování potravinami, závisí na včelách a ostatních opylovatelích

Adresa CDFA:

A. G. Kawamura, Secretary
California Department of Food and Agriculture
1220 N Street, Suite A-400
Sacramento, CA 95814


Děkuji

Serge Labesque

*******************************************************
* Search the BEE-L archives at: *
* http://listserv.albany.edu:8080/cgi-bin/wa?S1=bee-l *
*******************************************************
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama