Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Varroa Monitoring - pohled za horizont, část 1.

24. listopadu 2008 v 18:25 | Eman |  Varoáza
Úvodní část třídilného seriálu o metodách průzkumu stupně varroázy a jejich významu pro další postup včelaře.

Tento článek odpovídá na otázku Proč.
Druhá část bude o tom, jak a kdy nejlépe monitorovat? A třetí část bude shrnutí a o doporučení, to jest jaké závěry z výsledků monitoringu dělat?

Stará láska nerezaví a tak jsem se znovu zahleděl do Randyho návodů, které jsou psány stylem vyžadujícím minimum otázek. Podobný návod s obrázky je přesně to, co mě opravdu navede a přesvědčí. On asi má své zkušenosti s běžnými včelaři a ví, že povrchní a nenázorný výklad nějaké systematické činnosti je ztráta času jak pro učitele, tak žáka.

Komu se zdá, že vše o Varroamonitoringu bylo řečeno na VMS stránkách a je toho už dost, nemusí dál číst a ztrácet čas. U nás je zima, a stejně nemám do čeho "píchnout" a monitorovat včely budu nadále i příští rok a tak mě zajímá o monitoringu vše, co někdo vyzkoušel. O včelařově příští sezoně je nyní většinou rozhodnuto. Kdo něco zanedbal od července, ten to už těžko dožene, zimní dlouhověké včely už dávno sedí v chomáči a na plástech a baští zásoby a více jich nepřibude. Nyní snad můžeme ošetřením jen včelám více či méně ulehčit start do další sezony. Uznávám námitky, že v našich klimatických podmínkách může být na zkušenosti z USA řada různých názorů, ale principy chování roztočů jsou stejné a možná se něco podnětného ukáže v komentářích.

Předávám slovo Randymu Oliverovi:

Tři strategie, které vždy selhávají v boji s roztoči Varroa:

1. Popírání - "Neviděl jsem žádné roztoče, tak moje úrovně varroózy musí být nízké"
2. Přání otcem myšlenky - "Neviděl jsem mnoho roztočů, tak doufám a modlím se aby moje včely byly OK."
3. Slepá víra - "Použil jsem super - zázračný lék proti roztočům, a ten musí určitě zabrat!"

Pokaždé když jsem byl zaskočen roztočem, jednoduše jsem byl ve skutečnosti slepý. Buď jsem nemonitoroval úrovně roztočů, nebo jsem doufal, že to nebylo tak zlé jak to vypadalo, nebo jsem byl domýšlivý a myslel si, že nejnovější metoda kontroly funguje, a že si její účinnost nemusím ověřovat.
Dospěl jsem k zjištění že dnešní včelař nemůže být nikdy uspokojen co se týká varroa. Znovu jsem viděl jak sám a druzí praktikují ošetření a strategii boje, která výtečně funguje po dva nebo tři roky. Nafukujeme se pýchou jak jsme konečně zničili roztoče. Varuji vás před takovým naparováním co uráží Bohy roztočů a ti vás mohou další rok potrestat pomstou! Varroa je soupeř, ze kterého nesmíte nikdy spustit oči.
Každý generál by byl blázen, kdyby začal bitvu bez odhadu síly nepřítele. Včelař praktikující integrované ošetřování proti varroa není jiný. Problém s varroa je ten, že jakmile začnete vidět roztoče na včelách při normálním ošetřování včel, mohou být tak rozmnožené, že už to může být úroveň poškození včelstva. Tak to je, varroa je nenápadný protože je asi třetina z něj skryta v plodu, a foretičtí roztoči (jezdící na včelách) se skrývají pod včelami, kde je včelař nevidí. Musí se také dodat nevyřčený fakt, že Pepa včelař ve skutečnosti nechce vidět roztoče, protože když je nevidí, může se radovat z příjemných představ, že má vše pod kontrolou.

(poznámka FV - Podobně to zřejmě platí i se včelím morem, řadový včelař ho vidět ani nechce a často je raněný slepotou. Jinak si nemohu vysvětlit zážitek, kdy jsem přišel na prohlídku včel a včelař (>65) právě prohlížel včely, s tím že už končí. A já tam pak vytáhl druhý plást a byl tam typický mor - včelař ho prostě za normální situace při prohlídce neviděl. To platí i o nemocích lidí).

Vzhledem k obtížnému cejchování stupně zamoření varroa během normální prohlídky včelstva, bdělý včelař musí testovat vzorky včelstev na roztoče čas od času, aby zjistil jaké úsili bude muset vyvinout k tomu, aby udržel roztoče na snesitelné úrovni.

"Snesitelnou" myslím pod takovou úrovní, kdy mohou způsobit ekonomickou ztrátu včelstva - to jest pomalejší rozvoj, méně medu, virovou epidemii, špatné zimování, nebo co nejhoršího, kolaps včelstva. Tato úroveň se bude měnit velmi podle doby v sezoně, jak je zřejmé z předchozích článků o dynamice populace roztočů.

Pojem "práh" je často používán pro úroveň ekonomických škod. Včelařova strategie je snažit se zvládat populaci roztoče aby se udržela pod hodnotou příslušnou sezoně. Jestliže populace převýší práh, měl by nasadit nějaký druh léčení, aby se dostala pod snesitelnou úroveň.

Určení přesné úrovně zamoření ve včelstvu by vyžadovalo obětování včel a plodu ke spočítání všech roztočů. To je v praxi nereálné, a tak si musíme udělat odhad populace na základě vzorku. A tyto metody jsou podstata další části.

Pokračování příště:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 24. listopadu 2008 v 20:04 | Reagovat

Problém s varroa je ten, že jakmile začnete vidět roztoče na včelách při normálním ošetřování včel, mohou být tak rozmnožené, že už to může být úroveň poškození včelstva.

------------------------------------------------------------------------

Už niekoľko rokov zdôrazňujem včelárom tento zaujímavý poznatok, že vidieť v plnom lete v.d. na včele je signálom pre nás, aby sme si v tomto včelstve lepšie všímali a ak je to možné, proti nemu okamžite zasiahli,

Vidieť náhodne jedného v.d. v 7. mesiaci na včele, voľným okom, ešte neznamená, že vo včelstve je klieštik už premnožený, ak na dvoch - troch plástoch vidíme na každom po jednom v.d. musí včelár byť v "pozore".  Je isté, že pravdepodobnosť prítomnosti na plode, ktoré nevidíme, môžu v tej istej chvíle sa nachádzať na spodku bruška a hrude. Nuž a veľa o zamorenosti plodu v.d. môžu veľa napovedať  prirodzene odpadnuté klieštiky na podmetovej podložke, ale len vtedy, ak je dokonale krytá sieťovinou. Tu však môže zasiahnuť  vis major v podobe náhodného mravca, ktorý odnesie niekoľkých klieštikov a výsledok môže byť skreslený.

V týchto prípadoch sa môžem o prítomnosti v.d. vo včelstve presvedčiť aj otvorením asi 20 dňového trúdieho plodu, kde môžeme zamorenosť včelstva lepšie odhadnúť.

Tak to je, varroa je nenápadný protože je asi třetina z něj skryta v plodu, a foretičtí roztoči (jezdící na včelách) se skrývají pod včelami, kde je včelař nevidí.

-------------------------------------------------------------------------

Moja skúsenosť s počtom samičiek na plode a voľne na včelách je iná. Vyliahnuté samičky v rozvojovej fáze sa na včelách nachádzajú len v krátkej rozvojovej fáze, pokiaľ si nenájdu vhodnú bunku s larvou, ktorá je vo fáze zaviečkovania.

Preto pomer samičiek na plode a voľne na včelách je asi od 15- po 25 t.j. 15 až 25% a zbytok je v zaviečkovaných bunkách alebo ponorené v kŕmnej kašičke v neaktívnom stave, čakajúc na svoju chvíľu, kým včely bunku nezaviečkujú, aby sa mohol rozmnožiť.

2 Petr Texl Petr Texl | E-mail | 24. listopadu 2008 v 22:52 | Reagovat

Velice vítám seriál o monitoringu v.d. Většina včelařů u nás přibližně ví, co je to monitoring v.d.  Pojmy invaze, práh ekonomických škod apod. už je tak říkající španělskou vesnicí. Většina včelařů to ani nechce znát, chtějí lék, resp. dokonalou léčebnou terapii. Biologie roztoče, symbioza včela-roztoč to vše je moc náročné. Při schůzi (výplata dotací) jsem položil otázku: jaký jste měli spad po fumigaci? - nikdo nic nesleduje, všichni věří, že předepsaná léčiva během roku vše zařídila. Inu oficiální místa, kterým tak všichni věří (UV, Dol) na nic takového netlačí - vše je Ok, jenom vloni se nám to trochu nepovedlo.

3 Eman Eman | E-mail | Web | 25. listopadu 2008 v 13:01 | Reagovat

Myslím, že většina včelařů se na vládnoucí systém léčení dívá jako na povinné očkování proti neštovicím, obrně atd. pouze opakované každý rok.  O tom taky nikdo z obyčejných lidí nespekuluje. Může být, že někteří včelaři provčelaří v pohodě s pečlivým dodržováním vyhlášek SVS život a spokojeně předají včelstva svým potomkům i se svou moudrostí. Loňské události budou něco živelného jako povodně. Aspoň je na co vzpomínat. Námi budou strašit vnoučata (Nesmí ale čichat k Varidolu a Mavricku) a ukazovat na nás jako na vyšinuté kacíře, co byli sváděni zahraničním ďáblem k zpochybňování české víry a budou potrestáni.

Papež sedí v Dole, kde se přepisuje "bible" a kardinál je na MZe (SVS).

Na nějaká rezidua léčiv v úlu se dívá běžný včelař podobně jako já na biovčelaření podle EU. Oficiální postup proti Varroa je nařízený a tak je to OK. A navíc, máme to zadarmo! (skoro) Jen blázen by to nebral.

4 Ando Ando | 27. května 2016 v 11:31 | Reagovat

Monitoring bio plynů s biogas analyzerem:

http://www.biogasanalyzers.com/#top

5 Dorothymag Dorothymag | E-mail | 18. července 2017 v 21:30 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170718

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama