Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

V divokém včelstvu v Hilo na Hawaii se našli další roztoči

19. listopadu 2008 v 16:49 | Eman |  Varoáza
Pokračování Hawaiského příběhu s roztoči ze srpna 2008....


Personál HDOA (Hawai`i Department of Agriculture) objevil velké divoké včelstvo a v něm našel asi 60 roztočů varroa ze vzorku 5400 včel z tohoto včelstva, jak oznámil místní odbor zemědělství.

Divoké včelstvo je v oblasti letiště ve starém dolu na Big Island. Minulý týden by zjištěn jeden roztoč ve středu a 14 roztočů ve čtvrtek v návnadových pastích asi sto metrů od nakaženého včelstva.
"Blízké sousedství divokých včestev ke zjištěným varroa roztočům ukazuje, že zdrojem roztočů bylo včelstvo" řekl Neil Reimer, manažer oboru kontroly škůdců "Pracovní čety pracují na ošetření včelstva."

Personál HDOA soustavně odchytával, monitoroval a testoval včely od okamžiku, kdy byly roztoči varroa poprvé objeveni letos v srpnu. V oblasti Hilo bylo rozmístěno čtyřicettři míst s lákadly a asi 200 rojových pastí k chytání divokých včelstev. Více než 100 divokých včelstev bylo dosud chyceno a zničeno. Od první detekce varroa roztočů na ostrovech Havaii v srpnu 2008 našel personál HDOA pět včelstev a dva roje s roztoči z celkově vzorkovaných 150 včelstev. Všechna zjištění byla uvnitř poloměru asi 1,6 km, což ukazuje, že varroa roztoči asi neodcestovali od místa první detekce.

Varroa roztoči nebyli zjištěni v žádném úle ošetřovaném včelaři na ostrově Hawaii.
HDOA žádá včelaře a veřejnost, aby nepřeváželi včely nebo včelařský inventář ven ani dovnitř 24 km poloměru kolem Hilo Bay.

článek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | 20. listopadu 2008 v 23:22 | Reagovat

Také metoda. Jen mít takové souostrovní podmínky. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama