Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

EP žádá přijetí naléhavých opatření proti úbytku včel

21. listopadu 2008 v 7:42 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Evropský parlament upozorňuje, že je třeba bezodkladně jednat vzhledem k vážné krizi, jíž prochází včelařské odvětví. (tisková zpráva EP)

Poslanci v usnesení, které přijali na dnešním plenárním zasedání, žádají vypracování studií o možné souvislosti mezi úmrtností včel, používáním některých pesticidů a geneticky modifikovanými plodinami, vytvoření ochranných zón na podporu opylování a zavedení odpovídajících veterinárních opatření na boj proti chorobám, které decimují úly.

Prudké snížení zdrojů pylu a nektaru z důvodu rozšiřování zemědělských ploch a používání některých rostlinolékařských přípravků, menší odolnost vůči parazitům a nemocem jako je varroáza, tzv. "včelí AIDS", z důvodu potravinové nerovnováhy jsou některé z příčin drastického úbytku včel v Evropě, který ohrožuje evropské včelařství a nutné opylování řady druhů ovoce a zeleniny.


Poslanci prostřednictvím usnesení, které vypracovala poslankyně Astrid LULLING (EPP-ED, LU), žádají Evropskou komisi, aby přijala nezbytná opatření na omezení rizika nedostatečného opylení a vyčlenila finanční podporu pro evropské včelaře, kteří se nacházejí v obtížné situaci z důvodu redukce úlů. Parlament žádá také členské státy, aby včelařskému odvětví poskytly okamžitou finanční pomoc.

Budování ochranných zón na podporu opylování
Poslanci mimo jiné žádají, aby byla v rámci "kontroly stavu SZP" přijata opatření zaměřená na budování tzv. "oblastí ekologické kompenzace", jako jsou oblasti vynětí půdy z produkce v rámci včelařství, zejména v rozsáhlých oblastech s ornou půdou. Tyto oblasti by se mohly nacházet v místech, které se velmi těžko obdělávají a kde by bylo možné pěstovat takové rostliny, jako je svazenka, brutnák, hořčice polní nebo jetel bílý, což by umožnilo vytvořit bohaté zdroje pylu a nektaru.

Důsledky využívání pesticidů a geneticky modifikovaných plodin

Parlament vyzývá Komisi, aby zahájila výzkum souvislosti mezi úmrtností včel a používáním pesticidů, jako je například thiamethoxam, imidakloprid, klothianidin a fipronil, aby koordinovala všechny informace týkající se této situace, které jsou v členských státech v současné době k dispozici a v případě potřeby přijala vhodná opatření.


Poslanci žádají také Komisi a členské státy, aby při všech diskuzích týkajících se pěstování geneticky modifikovaných plodin v EU zvažovaly zdraví včel i možnosti prodeje včelích produktů a ekonomický dopad na včelařské odvětví.

Veterinární prostředky v boji proti nemocem včel

Poslanci dále žádají Komisi, aby co nejrychleji rozvinula další výzkum týkající se
parazitů, nemocí a jejich původu, které decimují včely, a dalších faktorů, jako jsou geneticky modifikované plodiny, a aby na tento účel poskytla dodatečné finanční prostředky.


Parlament v neposlední řadě také zdůrazňuje, že je nezbytné zavést povinnost uvádět zemi původu včelího medu na obalech a systematicky analyzovat dovážený med, aby v něm bylo možné zjistit případnou přítomnost bacilu způsobujícího mor včelího plodu.


17/11/2008
Návrh usnesení - Situace ve včelařském odvětví
Rozprava: 19. 11. 2008
Hlasování: 20. 11. 2008


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vít Marada Vít Marada | E-mail | 23. listopadu 2008 v 6:48 | Reagovat

U nás si jeden mladý inženýr nechal vyčlenit půdu ve velkých lánech patřících zemědělskému družstvu. Jednalo se asi o 5 až 10 m široké a několik stovek dlouhé pásy, které rozdělovali družstevní lány. Měl tam zaseto proso, pohanku a svazenku. Představitelé družstva neskrývají svůj vztek, že jim rozdělil jejich velké lány. Možná je to první vlaštovka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama