Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

“Asociace pro půdu“ žádá naléhavý zákaz nebezpečných pesticidů

15. listopadu 2008 v 8:15 | Eman |  Pesticidy a včely
spojovaných s úhyny včel. (Soil Association)

Skupina postřiků proti hmyzu známá jako neonicotinoidy [1], které se široce používají v zemědělských farmách Spojeného Království byly nyní zakázány ve čtyřech evropských zemích protože se myslí, že zabíjí včely [2]. Itálie se právě připojila k Německu, Slovinsku a Francii se zákazem postřiků [3]. Tento týden Italská vláda vydala okamžité pozastavení těchto sprejů potom co připustila že zabíjí včely. Asociace pro půdu napsala Hilary Benn, ministrovi životního prostředí, nalehajíc na něj, aby zakázal postřiky v SK s okamžitým účinkem [4].

Na celém světě jsou obay z rozšířených, nevysvětlených a devastujících úhynů včel za poslední dva roky. Včelaři hlásili potenciálně katastrofické ztráty včel z úlů v rozsahu 30-90 procent. Britští včelaři hlásili, že až jedno ze tří včelstvech padlo minulou zimu a jaro [5]. Tato "Nemoc hroucení včelstev ("Colony Collapse Disorder" (CCD)) není jen problém včelařů a farmářů, ale také konzumentů, protože opylování je důležité pro výrobu plodin. Ministerstvo zemědělství USA že jedno ze tří soust potravy je závislé na opylování včelami, a globálně až dvě třetiny hlavních plodin závisí na opylování, hlavně od včel.

Produkty zapletené do úmrtí včel, clothianidin, imidacloprid, fipronil a thiamethoxam, jsou schválené k zabíjení hmyzu v širokém rozsahu plodin v SK včetně rozšířeného pěstování řepky olejky, ječmene a řepy cukrovky. Také je povoleno používání v okrasných rostlinách a produkci chmele. [6]. Použití těchto chemikálií na řepku zvláště znepokojuje, protože žlutokvětá plodina svými květy velmi přitahuje včely, a tato plodina se stává populární u včelařů.

Peter Melchett, ředitel politiky Soil Association řekl, "Je to typicky laxní přístup k regulaci pesticidů v SK, který vypadá jako že jsme poslední z velkých zemědělských zemí EU co se probudí hrozbou našim včelám a zakáže tyto ošklivé spreje. Chceme aby vláda jednala dnes k odstranění této hrozby Britským včelám. Vláda SK je téměř samotná v EU v boji proti navrhovaným, přísnějším kontrolám zemědělských sprejů, a ve světle toho co se stalo včelám, žádáme na Hilary Benn vrátit se k Evropským návrhům k přísnějším kontrolám sprejů na farmách."
Od jejich zavedení firmou Bayer CropScience v USA v 2003, tyto neonicotinoidové postřiky byly spojovány s devastujícími ztrátami milionů včel v řadě zemí. Německo zakázalo pesticidy potom co včelaři v oblasti Baden-Wurttenberg hlásili dvě třetiny mrtvých včel v květnu po aplikaci clothianidinu. V roce 1995 včelaři v North Dakota dali Bayer k soudu když třetina jejich včel byla zabita imaclopridem. Ve Francii třetina včelí populace byla zabita rozšířeným používáním imidaclopridu [7].

Ekozemědělství spočívá na řadě technologií, aby se vyhnulo používání sprejů, které zabíjí hmyz, včetně nepěstování stejné nebo podobné plodiny každý rok, podpora přirozených nepřátel hmyzích škůdců (jako jsou divocí ptáci, sluníčka a vážky (lacewings)). Podle pravidel Soil Association pro ekologické zemědělství (organic), mohou být používány pouze čtyři spreje, ve srovnání s 300 dostupnými pro konvenční (nebio) farmáře.


Poznámky pro editora:


[1] Tyto pesticidy jsou schváleny pro použití v SK a jsou známé podle následujících názvů.:
clothianidin - Bayer UK 978, Deter, Modesto, Poncho, Poncho 250, Poncho Beta, Raxil Deter, Redigo Deter, (všechno vyráběné Bayer CropScience)
imidacloprid - Admire, Bayer uk 720, Baytan Secur, Bug free extra, Chinook, Chinook blue, Chinook colourless, Couraze, Gaucho, Imadasect, Intercept, Merit turf, Mido 70%, Neptune, Nuprid, Provado ultimate bug killer, Raxil secur, Tripod plus
fipronil - Regent 1GR, Vi-Nil
thiamethoxam - Actara, Bug attack granules/liquid/quicksticks, Centric, Cruiser sb
http://www.pesticides.gov.uk/

[2] Neonicotinoidové pesticidy jsou systemické chemikálie, které působí v celé rostlině a napadá nervový systém hmyzu, který s ním přijde do kontaktu. Substance se dostává do pylu a nektaru a to poškozuje užitečný hmyz jako včely.

[3] Italy followed Germany and Slovenia which banned sales of clothianidin and imidacloprid in May. In France imidacloprid has been banned for use on sunflowers and in 2003 the use of the spray on sweet corn was also banned. Bayer´s application for clothianidin was rejected by French authorities. www.CBGnetwork.org

[4] Dopis Association Hilary Benn:


[5] http://www.guardian.co.uk/environment/2008/may/23/wildlife.endangeredspecies http://environment.newscientist.com/channel/earth/endangered-species/dn14237-decline-in-bee-diversity-could-sting-crop-producers.html

[6] http://www.pesticides.gov.uk/

[7] Clothianidin a imidacloprid jsou vyráběny německou společností Bayer CropScience a vytvořila €800 millionů zisku v 2007. Imidacloprid je nejlepší pesticid prodávaný Bayer. V srpnu vznesla Německá koalice proti nebezpečí Bayer obvinění proti Werner Wenning, předseda Bayer Board of Management, pro marketing nebezpečných pesticidů a připuštění masové smrti včel po celém světě. Žaloba byla podána ve spolupráci s Německými včelaři, kteří ztratili tisíce včelstev po otravě pesticidem clothianidin v květnu tento rok.
www.CBGnetwork.org


Soil Association calls for urgent ban on dangerous pesticides linked to honey bee deaths PRESS RELEASE 06.10.2008 (version 1) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JIří JIří | E-mail | 8. května 2013 v 16:33 | Reagovat

Používám na své chmel farmě tyto přípravky přes 20let a řídím se doporučením jak výrobce tak nařízení,které nám ukládá zákon. Blízko našich ošetřovaných pozemků jsou včelstva a jsou v pořádku. Vše je v našich rukou.!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama