Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včelaři si myslí že ví, co způsobuje nemoc včel CCD

3. října 2008 v 19:08 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Maličké podezření č.1 ve velké záhadě

Pomalu roste shoda, každopádně u některých včelařů, že znají příčinu CCD. A čím více zjišťují o této potvoře - patogenu - tím více jsou přesvědčeni. Tedy každopádně většina z nich.
Je názor, že v srdci problému je nová nemoc způsobená patogenem Nosema cerane který zvedá svoji ošklivou hlavu a napadá naše včelstva.
Nosema je malá, maličká potvůrka, mikroskopický živočich jako protozoan, který jde od hostitele k hostiteli jako velmi odolná malá spora. Měli jsme jeden druh tohoto živočicha v USA po léta a nazývá se Nosema apis. Byl to problém, ale ne velký. Aby se dospělá včela infikovala zkonzumuje několik těchto spor, přijme ji od jiné infikované včely nebo ji nabere při čištění úlu. To může být běžné v pozdní zimě a časném jaru když je méně včel v úlu a jsou uzavřeny uvnitř kvůli počasí. Nosema je více problém pro včely na severu v zimě, než na jihu, které mohou snadno během té doby v roce ven.
Když jsou spory pozřeny nebo se dostanou do obsahu žaludku včely, kde se usadí a začnou se rozmnožovat. Napadají a konzumují buňky které tvoří tkáně žaludku a tyto buňky ničí, takže včely jsou stále méně a méně schopny trávit přijatou potravu. To je proč infikovaná včela umírá v mladém věku - asi o týden mladší... pět týdnů z normálních šesti. Pouze nemohou získat dost potravy. Očividné známky infekce jsou neznatelné, ačkoli někdy silně nakažené včelstvo vykazuje příznaky úplavice na jaře, ale toto onemocnění může být způsobeno jinými problémy, takže je těžké říci. Je jistý náznak, že rány způsobené když jsou tyto buňky zničeny jsou cestou pro viry, které vstoupí do zbytku těla včely, ale to se musí dokázat.
Tak hrozně jak to zní to není obvykle vážný problém. Je často přirovnáván k vyššímu tlaku krve, který oslabuje bez významných vnějších známek.
Nový bratranec to je ten zabiják.

Nejdříve se Nosema ceranae chová jako její poslušná příbuzná Nosema apis. Také cestuje jako spora a je spolknuta dospělými včelami. Jak je uvnitř, míří ke stejnému místu a jako Nosema apis, napadá obsah žaludku... ale potom pokračuje v napadání vnitřních orgánů a tkání. Stává se velmi destruktivní, a násobí se velkou rychlostí, šíří spory všude. Tyto spory se vylučují uvnitř i mimo úl a krmí se jimi jiné včely. Hrozná věc na tom je ta, že infikované včely nevykazují problémy jiné, než že nežijí tak dlouho jako by měly. Ale stále více a více včel je infikováno, počet dospělých včel co umírá se začíná rychle zvyšovat a brzy umírá více než se rodí a včelstvo se zhroutí, opustí matku, hodně plodu a několik mladých včel… není to povědomé?
Tato poranění jsou také podezřelá v průniku virů na scénu a ty dodělají špinavou práci. Některé z běžných včelích virů, když se pustí z uzdy ve zraněné včele, mohou udělat krátký proces. Tak si přidejte mizení včel z důvodů nové Nosema nemoci, a pak mizení kvůli virovým infekcím a pravděpodobnost úbytku včel je nevyhnutelná.

Někteří si myslí že je to začátek a konec CCD. Možná mají pravdu. Vážná nemoc, vnitřní zranění, oportunistický vir a prázdné včelstvo.
Další podpora tohoto názoru je to, že když včelař tlumí tuto nemoc - Nosema cerena - v úlech, syndrom kolapsu včelstva se zdá do značné míry ustoupí. Přeruší se cyklus a přeruší se návrat CCD.
Někteří si myslí, že je v tom víc vlivů, zatímco jiní chtějí větší podrobnosti: Jaký vir, například, to může udělat? Je to jeden z těch starých? Nebo nový?
Mezitím někteří v tom vidí roli zemědělských pesticidů, která by mohla hrát v tomto zmatku, a někdy to dokonce vypadá že není v rovnici CCD, ale stále je na začátku seznamu věcí co včelaři nemají rádi.
Pro tento případ je moudrá rada pro včelaře: kontrolovat novou hrozbu v domě, odpornou Nosema ceranae. A nezáleží na tom co opravdu způsobuje CCD, budete rádi že jste to udělali.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | 4. října 2008 v 6:33 | Reagovat

Kdyby se o NC nezačali zajímat naši mladíci (Danilík, Klíma), nikdo by si jí ani nevšim. Vzpomeňme si, jak se nám vnucovalo, že u nás jsme čistí a ti okolní bordeláři ji mají.

Je to asi i tím, že z výzkumu a opatření proti NC nic nekouká. TO je rozdíl proti V.d. a MVP. Z toho se dá udělat a také udělal spolehlivý penězovod. Nakonec proč ne. Je to podnikatelské. Jen včelám to jaksi moc neprospívá.

Také se ale přikláním k tomu, že CCD má více příčin a jednotlivé faktory  mohou mít v různé době i oblastech různou váhu.  Znovu dávám na vědomí, že v roce 2006 a v r. 2007 se mi podařilo zachránit včelstva kolabující na vir deformovaných křídel bez  doporučovaných jedů. Jejich medný výnos se pohyboval na průměru.  Je zcela evidentní, že existují včelstva, kteá jsou proti virům, NC, NA, V.d.  MVP odolnější. Souvisí to nejen s  geny, ale i provozní metodou.

2 Eman Eman | E-mail | 4. října 2008 v 7:48 | Reagovat

Bylo by zajímavé popsat postup záchrany včelstev na virovou chorobu. Je to složité to zde popsat?

3 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | 4. října 2008 v 8:26 | Reagovat

Už jsem to popsal v Optimal konferenci a v zápětí to ing. Veselý použil na své přednášce. Přítomní mi to ihned referovali. Jenže jak určit kdy to nasadit,že. To si samozřejmě nechám prozatím pro sebe. Někomu může stačit intuice, já ale vycházím z faktického stavu poškození. VMS je v tomto případě pouze mlhavá informace.  To odléčení spočívalo ve dvojím nasazení odpařovačů KM (po sobě). Včelstva sice zesábla, ale přežila období dlouhých nožů i zimu a dala průměrný výnos. Dnes však již taková včesltva netrápím. V tomto případě se asi potvrdilo, že původcem byl V.d., avšak tím provopůvodcem, a o tom jsem dnes skálopevně přesvědčen, kontaminovaný vosk léčivy,oslabená imunita plodu. Dnes se v mých plástech již nic takového nenachází, tak můžu mít celkem objektivní výsledky pozorování pro následnou selekci. Pro sebe jsem si udělal jednoduchou rovnici. Čím více léčiv, tím více léčiv a padlých včelstev v budoucnu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama