Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Ubývání opylovatelů zatím není vidět...

23. října 2008 v 18:47 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
V nedávných letech, světový pokles opylovatelů byl hlavní zprávou v zemědělství.

Kolaps včelí populace, jehož příčiny stále špatně chápeme, chytil nejvíc tisku, ale v širším měřítku je důkaz úbytku i mezi jinými opylovateli. Protože mnoho ovoce, semen a zeleniny závisí v různém rozsahu na opylování hmyzem nebo ptáky, zemědělští odborníci se obávali že úbytek opylovatelů může vést k snížení úrody plodin.

Pro tyto odborníky, jsou dobré zprávy i špatné zprávy ve studii, kterou napsal s kolegy Marcelo A. Aizen z Národní university v Comahe v Argentině.

V globálním měřítku, hlásí výzkumníci v Current Biology, nedostatek opylovačů neovlivňuje výnos plodin. Ale mohlo by to být v budoucnosti, protože jak výzkumníci říkají, velikost rozlohy, která se věnuje plodinám závislým na opylovatelích, se zvětšuje.

Výzkumníci analyzovali 45 letá data organizace pro potraviny a zemědělství (Food and Agricultural Organization) o plodinách závislých na opylování jako je ovoce, ořechy, semena a obylí kořenové zeleniny. Celkově od 1961, výnosy se zvyšovaly trvale asi 1.5 procenta za rok, a při pohledu na trendy v čase, výzkumníci našli malý rozdíl mezi plodinami závislými a nezávislými na opylovatelích jak ve vyinutém tak v rozvojovém světě.

Zjistili že podíl závislých plodin se značně zvýšil za desetiletí - na 23 procent celkové zemědělské produkce v roce 2006 ze 14 procent v roce 1961. Takže pokud opylovatelé budou ubývat, jejich nedostatek může mít dopady.

http://home.ezezine.com/1636/1636-2008.10.22.15.30.archive.html

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama