Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

To jsou paradoxy... ale jen zdánlivě

28. října 2008 v 10:35 | Eman
Zase se potvrdila stará moudrost o jedech -

Paracelsus (1493 - 1541): Alle Dinge sind Gift und nichts ist ohne Gift; allein die Dosis macht, dass ein Ding kein Gift ist. (Všechny věci jsou jedovaté a nic není bez jedu; pouze její dávka činí věc nejedovatou.)

Oxid uhelnatý asi znáte (CO), obávaný plyn, který figuruje v černých kronikách, při špatně hořících kamnech, vadném komínu atd - zabíjí nebo mrzačí mozek celkem spolehlivě. Ale přesto se může ukázat jako prospěšný ve zdravotnictví Oxid uhelnatý - jedovatý plyn, nebo protizánětlivý lék?
Anebo odporně smrdící plyn sirovodík může příznivě ovlivnit vysoký tlak krve - Budeme se léčit sirovodíkem? Jedovatost alkoholu jsem tady zpochybnil na blogu několikrát a nebudu to ani připomínat.

Jakou to má souvislost se včelami? Pojem jedovatosti jakékoli látky je velmi relativní. Podstatná je dávka a účinky na organismus, krátkodobé a dlouhodobé, trvalé a vratné. Co se týká včel, tak na ně může působit zhoubně nedostatečná výživa, nebo špatné počasí s horšími následky, než jedy v podobě kyseliny šťavelové, mravenčí nebo některých účinných akaricidů.

Dříve tedy než začneme něco naslepo hlásat o nepřijatelnosti některých používaných chemických látek, protože jsou známy jako jedy, měli bychom se zajímat o množství a jejich skutečnou roli v biologických procesech. Bez významu nejsou i rezidua jedů ve voskovém díle, které působí dlouhodobě, ale také se mohou v čase rozkládat. Bez znalostí a citlivého měření jsme jenom v zajetí dohadů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama