Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Registr včel v USA vyvolává obavy

2. října 2008 v 18:06 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Plánovaný registr včel v USA vyvolává obavy z poplatků, a zlodějů včel

Je to více jak rok od doby kdy zemědělské úřady New Yorku začali přebudovávat svůj inspekční program poté co zjistili, že je prolezlý konflikty zájmů, a potom co byl zasažen podvodem s pojištěním v nezaměstnanosti.

Ale jak další medová a opylovací sezona končí, tato snaha přitahuje kritiku od některých včelařů, kteří vidí stoupající úsilí státu dozorovat je, jako velkou byrokratickou "pakárnu".
Dosud bylo zaplněno pouze 9 z 38 nově vytvořených inspekčních míst.
A co navíc, včelaři se obávají že státní plán sestavit registr včelstev by mohl být předehrou k novým poplatkům, nebo dokonce sloužit jako cestovní mapa pro zloděje.

Zatímco se mluví o etických konfliktech, zlodějích včel a byrokracii, může znít divně pro nezasvěcené, stárnoucí a zmenšující se včelařskou populaci, že bojuje se státem po mnoho let.
"Je nešťastné když se politika a biologie míchá dohromady -- a vy máte asi největší míchanici politiky a biologie ve státě New York ze všech států co vím," řekl Kim Flottum, vydavatel Bee Culture, publikaci založenou v Ohio která sleduje včelařský průmysl po celé zemi.

Rozruch kolem včelařských inspekcí začal více jak před rokem, potom co státní ministerstvo zemědělství a trhu - dodržujíce rady státní etické komise - došlo k závěru, že inspektoři by neměli vlastnit včelstva.

Včelaři si dlouho stěžovali, že někteří inspektoři využívali svoje postavení pro nefér výhody objednáváním ničení konkurenčních včelstev a obsazováním nejlepších míst pro postavení úlů.

Aby se vyhnul těmto konfliktům, stát se pokouší najmout inspektory kteří nemají včelstva ve vlastnictví - jenom takové objevit, jiné než včelaře, je jen pár lidí ochotných vzít sezonní práci, která zahrnuje cestování po lesích a polích na farmy a snášet žihadla a těžkou fyzickou práci - vše za $16.45 až $20.53 na hodinu.

"Mluvíme o velmi malé uzavřené skupině lidí," řekla Jessica Chittenden, mluvčí pro Ministerstvo Zemědělství a trhů. Chittenden řekla že tento rok by se zaplnila mezera pouze tuctem inspektorů.
Množina inspektorů se dokonce minulý rok scvrkla, když někteří byli chycení kontrolami nezaměstnanosti když pracovali mimo sezonu.

Navíc však k nedávnému zmatku, se včelaři dověděli o nové registraci.

"Nebyla zde skutečná konzultace s průmyslem, vůbec žádná," řekl Bob Brachmann, včelař ze západu New Yorku.

Ačkoli má zákon doložku o důvěrnosti, také žádá aby byly značky s ID číslem majitele nalepeny na úlech. Včelaři jako Brachmann obávají že tato místa mohou dostat na veřejnost.

"O krádežích včel je dlouhá historie," řekla May Berenbaum, profesorka entomologie University of Illinois, a vysvětluje že včelstva jsou ceněna jak pro med tak pro opylování plodin. "Je to další důvod že včelaři nejsou rádi "na očích"

Další obava je z toho, že nezkušení inspektoři se mohou mýlit při identifikaci nemocí jako jsou roztoči nebo mor včelího plodu, spory které působily zkázu od 1930.
"Jsem zahrádkář, ale nikdo nepříjde od vlády a neříká, 'Jo, to je sněť na vašich rajčatech,' " řekl Harry Whitehead, komerční včelař v okresu Allegany. "Celá věc z mého pohledu, je přehnaná kontrola, která není produktivní," dodal.

Ne všichni včelaři kritizují nový zákon. Státní "Kancelář pro farmy" (Farm Bureau) ho podporuje, doufá že by mohl pomoci zpomalit úbytek produkce včel v New Yorku.
"Viděli jsem hodně poklesu včelstev," řekl mluvčí kanceláře Peter Gregg.

Státní úřady odhadují, že je ve státu asi 1,600 včelařů rychle ubývajících již desetiletí. Asi 80 procent jsou zájmoví hobby - včelaři.

V celých Spojených státech spadl počet ošetřovaných včelstev z 5 milionů v roce 1940 na 2.5 milionu dnes, podle U.S. Department of Agriculture.

New York není jediný stát, kde byly inspekce kontroverzní. Včelaři v Ohio vzali případ k Nejvyššímu soudu US před třemi desítkami let, řekl Flottum, a Arizona zrušila inspekce před několika lety na základě protestů.

V Kalifornii, byly inspekce předány na okresy ze stejných důvodů. Ale situace v New Yorku je zvláště svárlivá. "Je tu jakási nedůvěra vůbec," řekl Brachmann.

(Times Union (Albany, NY) Via Acquire Media NewsEdge) Sep. 22--ALBANY -
Odkaz na článek
http://www.tmcnet.com/usubmit/2008/09/22/3662740.htm

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama