Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Proteomika přirozené rezistence Apis mellifera

26. října 2008 v 9:27 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Včely jsou rozhodující opylovatelé pro mnoho hlavních potravinových plodin, na kterých lidstvo závisí.

Avšak populace včel se zmenšují kvůli různým infekcím roztočů, virů a bakterií.

Proteomický přístup identifikuje žádoucí rezistentní rysy v přirozených včelích populacích a výzkumníci si budou pozorně všímat včelího genomu a tak zajišťovat význačné zdroje pro šlechtitele včel.

Včelaři na celém světě používají obrovské zdroje při úsilí o kontrolu infekcí aby udrželi včelí populace. Identifikace včelích populací přirozeně rezistentních k patogenům je zásadní k udržení počtu včel nezbytných k opylení všech potravinových plodin. Používání akaricidů na Varroa a antibiotik na infekce Paenibacillus larvae způsobuje rychlé zvětšení rezistence patogenů. Ale selektivní šlechtění včel na rezistentní vlastnosti je omezeno nedostatkem znalostí o biologii včely; proto účinné meotdy vybírání důležitých rezistentních rysů by mělo obrovskou výhodu pro šlechtitelské programy jako jsou ty co dohlíží BC Bee Breeders Association (BCBBA).

Více o vědě

Praktický přístup k udržení efektivního včelaření je selektivní šlechtění včel které jsou přirozeně odolné k infekcím patogenů. Toto šlechtění vyžadují mnoho času a zdrojů a je nedostatečné chápání molekulárního základu rezistence fenotypů. Tento projekt má za cíl zvýšit účinnost šlechtitelské praxe pomocí zlepšení podrobnějšího pochopení molekulární biologie včel. Výzkumníci budou používat včelí genom k identifikaci molekulárních markerů rezistence jak k infekcím Varroa a P. Larvae prováděním proteomických analýz různých včelích populací.
Pomocí lepšího pochopení přirozených charakteristik rezistence k patogenům u včel nebudou včelaři muset více používat akaricidy, fungicidy a antibiotika ke kontrole škály patogenů. Dále bude efektivita šlechtění zlepšena použitím proteinových markerů k mapování žádoucích rysů ve včelích rodinách skrze generace.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama