Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Přenos moru mezi včelstvy - studie

12. října 2008 v 8:25 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
V Apidologii se objevila studie o přenosu moru mezi včelstvy.

Překvapivě málo je známo o mírách přenosu Paenibacillus larvae, původce moru včelího plodu, mezi včelstvy. Studie se zabývala horizontálním přenosem P. larvae spores mezi včelstvy jako funkce fyzické vzdálenosti mezi včelstvy pomocí kultivace spor z postupných vzorků dospělých včel.

Výsledky ukazují přímý vliv vzdálenosti ke klinicky nemocným včelstvům na pravděpodobnosti stahování vysokých úrovní spor, stejně jako na pravděpodobnodnosti vývoje klinicky viditelných symptomů nemoci. Výsledky také ukazují, že včelstva mohou vytvořit velké hustoty spor na dospělých včelách bez projevu viditelných symptomů nemoci. Kromě toho data napovídají, že přenos moru mezi včelnicemi se objevuje uvnitř 1 km vzdálenosti z klinicky nemocných včeltev, ale je významně nižší při vzdálenosti 2 km nebo dále, pokud tam jsou mrtvá včelstva (vlivem moru) ponechána k vyloupení.


Celou studii je možné získat cestou placené služby. Jelikož jsem se včelami v ochranném pásmu moru a poslední ohnisko bylo objeveno 1.4 km od mého stanoviště (na základě pozitivního nálezu v dobrovolně předaném vzorku medu k vyšetření), trošku jsem se výsledky studie uklidnil.

Množství nových případů výskytu moru v okolních organizacích včelařů je alarmující a připomíná epidemii. Na základě nedávných praktických zkušeností z prohlídek podezřelých stanovišť si myslím, že všechny případy moru nejsou čerstvé, ale je za tím často dlouhodobá lidská nepozornost, nedbalost a hlavně neznalost klinických projevů nemoci ve včelách. Všechny v minulosti zanedbané případy nelze spálit a nyní se nemusí projevit ani při opakovaných bakteriologických rozborech.

Možná myšlenka ustanovení včelařských inspektorů by nemusela být špatná, protože jak je vidět, tak osvěta pomocí časopisů a přednášek nemá valný efekt. Bakteriologický screening je dobrý, ale stojí a padá s poctivostí odebraných vzorků (99% je to samoodběr), která je právě u některých včelařů pochybná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 12. října 2008 v 14:42 | Reagovat

Užitečná práce. Stejní autoři publikovali podonou práci "Vertical transmission of American foulbrood..." studující přenos nemoci z mateřského včelstva rojem a vývoj nemoci v obou poté. Obě práce jsou velmi užitečné, dokreslující poznatky o etiologii moru plodu.

Fascinovaný včelař v komentáři přesně pojmenovává obecný problém s morem plodu v terénu - včelaři jsou velmi různé úrovně a mnozí, spíš velká většina, mor nepoznají a vlastně ani nemohou spatřit (špatný zrak, tmavé včelíny, sporadické prohlídky včelstev). Přitom by stačilo s objevením se prvních klinických příznaků pozitivní včelstvo celé spálit a nemoc by se tak dále téměř nemohla šířit. Nemusela by se určitě pálit všechna včelstva na stanovišti - z hlediska toho co se o moru už ví, je to nesmyslné... Doplněk k tomu "téměř" odpovídá výskytu k P.l. velmi citlivých genotypů včel - v takových mor propukne klinicky, ostatní včelstva ho naopak dovedou eliminovat tak, že se zárodky postupně zředí a docela vymiznoou (strávením infikované potravy, obměnou díla, desinfekcí úlů). Problematice moru se chceme i nadále věnovat v Moderním včelaři...

2 Eman Eman | E-mail | 12. října 2008 v 15:44 | Reagovat

"Přitom by stačilo s objevením se prvních klinických příznaků pozitivní včelstvo celé spálit a nemoc by se tak dále téměř nemohla šířit."

To si myslím taky, ale je tu praktický problém:

Ta nákaza už může být skrytě rozšířená do zásob na další úly a ta včelnice by se musela v kontrolovat. Na včelaře se nedá spolehnout. Kdo posoudí a rozhodne, komu spálit a na koho se spolehnout?

3 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 12. října 2008 v 19:01 | Reagovat

Souhlasím - nemyslel jsem to tak, že pouze toto opatření a že jen jednorázově, ale jako to nejdůležitější, a hledat v celém okolí několika km, nejen papírově formou nařízení, ale skutečně v terénu a opakovaně... Na to musí navazovat další opatření, jež umožňují další napadená včelstva včas najít.

Poslední věta v (2) - to je slabé místo našeho systému boje s morem. Nic není dokonalé, ale lepší systém opatření by se dal připravit a realizovat, a musela by  být napřed ochota seznámit se s novými poznatky o moru a jeho šíření, a brát je na zřetel... Myšlenka včelařských inspektorů v této souvislosti je dobrá!

4 Gustimilián Pazderka Gustimilián Pazderka | E-mail | Web | 12. října 2008 v 19:39 | Reagovat

http://www.helsinki.fi/science/ants/NordForsk/2008_Uppsala/fries&camazine.pdf

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama