Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Podzim je doba loupeží

13. října 2008 v 18:18 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Také u nás včely loupí a kradou a včelař by tomu měl bránit.

Poletují nenápadně kolem, a náhle proklouznou nechráněným vstupem, vyberou co chtějí a jsou pryč. Je to domácí loupež v hmyzím světě: loupeživé včely.
Když zmizí zdroje potravy, včely při hledání volného zdroje cukru napadnou sousední včelstva, říká genetička a šlechtitelka včel Susan Cobey, manažerka "Harry H. Laidlaw Jr. Honey Bee Research" v entomologickém oddělení UC Davis. "Je to silný úder na slabé," řekla. Loupežící včely jdou hlavně po medu, a nejsou čistotné; zanechávají plásty v nepořádku s kousky vosku všude kolem. To láká jiné škůdce, jako jsou mravenci a vosy, vybrat co zbylo -- pyl a plod."

Zlodějina včel je častější v pozdním létě a časném podzimu, když květy vyschnou a příprava zásob na zimu je nezbytná pro přežití. "Loupeživé včely jsou oportunisti - využijí každé příležitosti bez ohledu na zásady slušného chování.
"Jakmile jsou zásoby vzácné, pátrají a hledají včely cukr, nebo úly kde mají málo hlídaček, včely s dírami, nebo s širším vstupním otvorem, který je těžké uhlídat. Hledají také včelstva napadená mravenci a dalšími škůdci jako jsou vosy. Včelaři mohou vyprovokovat krádeže když otevřou úl a odkryjou med. Pro loupežíci včely je vůně a chuť medu jako je pro děti cukrárna. Boje na smrt často vzplanou na vchodu do úlu, jak napadnou hlídačky vetřelce, a hází mrtvolky na zem. Úloví brouci lesknáčci se mohou přidat k hostině taky.

Cobey se ve výzkumném zařízení stará o 50 až 60 úlů a používá preventivní opatření v létě a na podzim. Jako včelaři na celém světě, kryje a zmenšuje vstupy do úlu. Malý otvor usnadňuje včelkám hlídačkám ubránit vstup před dravci. Loupeže jsou vzácné když jsou včelstva vyrovnaná v síle, zdravá a nestresovaná škůdci a včelaři. Včely a škůdci vycítí slabost a příležitost a jdou do toho. Jde o přežití nejsilnějšího. Matka příroda není vždy milá. Nemoci, pesticidy, paraziti, měnící se klima a stres dávají příležitosti pro loupeživé včely.

Cobey, která je mezinárodně známá se svými kurzy a výzkumy na chovu matek a inseminacemi říká, že včelstva jsou něco jako superorganismus. "Obdivujeme neuvěřitelnou spolupráci v úlu pro velkou a rozmanitou pracovní sílu, která provádí dynamický rozsah úkolů bez konfliktů," říká. Matka klade vajíčka a včely dělnice (sterilní samičky) dělají všechnu práci. Kromě sbírání nektaru, pylu a vody, včely dělnice slouží jako klimatizace (foukají na matku a v úlu svými křídly), staví plásty, krmí, tancují, hlídají a uklízí mrtvolky. Jediná role trubců je oplodnit matku.

Když teploty klesnou, koná se méně nájezdů. "Ráda pracuji nyní ráno, když jsou včely klidné. Jak se otepluje, pátračky jsou venku a problémy zesilují." Jak podzim přechází do zimy, včelí se zhluknou a přejdou do zimního režimu. "Je konec snášení. Tato změna je v Kalifornii pozvolnější. postupná, s mírnějším klima, proto je větší loupeživá aktivita." Loupeže mají pro zlodějkysvé léčky. Následky takové loupeže je to, že si lupičky přinesou domů také nemoci a škůdce," říká Cobey. "To je jeden ze způsobů jak se šíří."

Další nebezpečná věc kolem loupeží je to, že včely při boji vydávají poplašný feromon. Ten se šíří po včelnici a do okolí. Bez specifického cíle jsou pak včely poplašené a bodají téměř vše ve svém dosahu.. sousedovy děti, zvířata, vás a bodání se může šířít daleko od včelnice. Jestliže začne loupež ve městě je nejlépe ihned zcela uzavřít všechny úly na včelnici. Zablokovat vstup a všechny díry a jiné vstupy každého úlu. To zastaví boje a šíření poplašného feromonu. Pokud jste v méně obydlené oblasti, někteří včelaři doporučují sejmutí vršků všech úlů ve včelnici, a to způsobí že včely zůstanou doma a brání vlastní zásoby, než by lítaly ven a kradly jiným.

Originální článek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama