Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Obhajoba Neonicotinoidu - Imidaclopridu

30. října 2008 v 18:12 | Eman |  Pesticidy a včely
James Fischer napsal zajímavý příspěvek do emailové konference BEE-L

o výzkumné studii o jedovatosti neonikotinoidu Imidaclopridu. Ať si na základě novinových článků z celého světa myslíme o nových insekticidech cokoli (včelaři asi dost špatného), je potřeba pro objektivní posouzení přijmout i tyto zprávy, které nám nehrají do našich teorií o hlavních vinících mizení včel - o insekticidech. Svalit všechno zlo, co se včelám děje, na firmu Bayer je tak lákavé. Mohlo by se ale nakonec stát to, že neonikotinoidy zmizí - (budou zakázány), zemědělci zkrachují protože jejich úroda bude škůdci poničena a včely budou stejně rychle hynout dál. Za globálním tažením proti insekticidům vidím někdy stejný fanatismus jako je u zastánců teorie o globálním oteplování, vysvětlovačů příčin a následků, nebo u odpůrců GM plodin. Fanatici patří do církví a sekt a moderní společnost by se měla řídit podle výzkumů špičkových vědců. Tak si to přeberte sami.
__________________________________________________________________
(J.Fischer): "Bylo tady docela zmatků a řada nešťastných tvrzení, tak mi dovolte tu každému objasnit to, na co jsem já a Jerry (Bromenshenk) narážel dříve."
Mám svolení od Dr.Galena Dively z U MD shrnout "celý objev" jak byl prezentován minulý týden na setkání pozvaných v NAPPC (North American Pollinator Protection Campaign = Kampaň na ochranu opylovatelů na Severoamerickém kontinentu), ačkoli nemohu ukázat specifické sestavy dat, jako tabulky a grafy.
Dr. Dively mě požádal, abych zdůraznil že objevy prezentované na konferenci NAAPC byly pouze za první rok několikaleté studie. Mají v úmyslu celý proces opakovat v roce 2009 k potvrzení těchto zjištění. Galen Dively, Mike Embry (of U-MD) a Jeff Pettis (of USDA) budou spoluautoři zprávy, která bude následovat.

Budu to podávat jednoduše, abych nevložil chyby nebo nepochopení kvůli mému výběru slov. Účel studie byl pohled skutečnou práci včelstev vystavených imidaclopridu. Studie byla financována grantem Burt's Bees který spravoval NAPPC.

Náhodně přidělili 30 oddělků do 3 různých skupin pro ošetřování:

a) Kontrolní oddělky (Nucs) krmené pylovými plackami bez imidaclopridu
b) Oddělky krmené 5 ppb imidaclopridu v pylových plackách
c) Oddělky krmené 20 ppb imidaclopridu v pylových plackách

Oddělky byly vystaveny v oblasti s velmi malou zemědělskou plochou aby se vyhnuly jiným pesticidům. Včely konzumovaly 30 gramů za den pylových placek. Pylová lákadla byla upravena aby minimalizovala množství donášeného přirozeného pylu. Pylové placky byly kreny od května po 11 týdnů (2 celé plodové cykly). Monitorovali řadu proměnných během krmení pylovými plackami a měsíce potom:
a) Množství přinášeného pylu
b) Počet vracejících se včel za jednotku času
c) Množství zavíčkovaného plodu
d) Celkovou sílu včelstva

Nebylo rozdílu ve výkonu včelstva mezi ošetřováním. Včelstva s 20 ppb a 5 ppb imidaclopridu stále prosperují dobře a budou je monitorovat přes zimu. Žádné včelstvo neuhynulo. Žádné včely se neztratily nebo že by nemohly najít cestu domů. Vše je s nimi zcela normální.

Závěr byl ten, že samotný imidacloprid neovlivňuje včelstva, dokonce na úrovni 20 ppb, a dokonce když byly včely nuceně krmeny touto úrovní delší dobu než rovných 11 týdnů.

Dále je moje analýza (J.Fischer):

Spíše než nějaké výsledky, které otřesou vaším světem ("rock your world"), tato zjištění jsou v souhlasu s přechozí prací, kterou někteří odmítli jako studie "financované firmou Bayer".

Zjištění potvrzují a souhlasí s předchozími zjištěními Kemp/Rogers (2001-2004), Scott-Dupree / Spivak (2000), Elzen (2004), a Cutler/Scott-Dupree (2007).

Zjištění jsou v naprostém protikladu co bylo hlášeno v "Palm Beach Post", ale zdá se že reportér nemohl ani citovat správně Jamie Ellise, tak si myslím že bychom měli počkat na něco v autentickém U-FL s hlavičkou než běžet k záchraném člunu v obavě ze "špičky ledovce", který snad viděl.

A tak shrnutí mého pochopení současného vědeckého konsensu o imidaclopridu je následující:

Dávka Imidaclopridu akutně orálně (LD50) pro včely je 192 ppb.

Při velmi vysokých úrovních jako je 500 ppb, můžeme začít vidět efekty "na paměť a učení", ale takové vysoké dávky jsou zároveň smrtelné.

Na úrovních 50 až 100 ppb mnoho studií ukázalo různé negativní vlivy na včely. Při 20 ppb a méně, nejsou zjistitelné problémy.

Nikdo netvrdil, že včely by byly vystaveny úrovním nějak blíže 20 ppb v poli. Většina lidí mluví kolem typických čísle jako "5 ppb" jako o nejhorším případu.

Dlouhodobé vystavení nepředstavuje významně větší riziko než krátkodobá expozice protože neonikotinoidy se rychle rozkládají (metabolizují) včelami a neakumulují se. Za 4 až 24 hodin nejsou detekovatelná rezidua ve včelách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama