Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

O rozpoznání Nosemy apis a ceranae

16. října 2008 v 16:27 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Na BEE-L vysvětluje včelařský specialista Jerry Bromenshenk, provádějící analýzy patogenů ve včelách, rozdíly.

"Dr. Robb Cramer na MSU v Bozeman (Montana State University) pracoval s námi na tomto problému. Robb umí dělat PCR - Nosemy a my tuto službu můžere zajistit pro včelaře,
ve spolupráci s ním.
Brali jsme vzorky, rozdělovali mezi laboratořemi na různé testy jak žádali včelaři.
Všechny výsledky jdou do národní databáze, takže můžeme hledat trandy a vzorce.

Pro nějaký vzorek typicky hledáme tracheálního a varroa roztoče a obě nosemy, a Robb udělá PCR pro ověření nosemy, atd. jak je potřeba, Dave Wick z BVS mapuje viry, a Armádní ECBC bude dělat kompletní analýzu na všechny známé viry a většinu dalších včelích patogenů. Můžeme získat pesticidy a jiné analýzy a děláme náš vlastní HMF, a také testujeme asi 400 prchavých chemikálií. Ale já od toho odcházím.

Hlavní důvody pro používání PCR jsou: 1) pozitivně identifikovat Nosemu (což je důležité pro všechny výzkumy tohoto škůdce , včetně hodnocení použitých materiálů ke kontrole), a důležitější, protože PCR pravděpodobněji najde vznikající infekce (Robb vidí obě Nosemy ve vzorcích na které jsme se dívali mikroskopem a nenašli jsme je).

To je problém vzorkování - jak moc času, jak moc skvrn na sklíčku, a kolik včel se musí prohlédnout a danou pravděpodobnost detekce - 50%, 75%, etc. Z jeho perspektivy, PCR vítězí nad vizuální inspekcí.

Avšak vizuální inspekce může být dostatečná pokud chceme vědět jestli máte problém s nosemou.

Randy Oliver, vyšetřovatelé ve Španělsku a někteří v Argentině tvrdí že jsou schopni rozlišit pohledem na spory. Já doufám, že to umí, ale to nejsou typičtí pozorovatelé.

Zdá se, že jestli máte oba druhy, mohli byste vidět rozdíl. Jestli se díváte na mnoho vzorků - jak předtím zmínění dělali, mohli byste rozdíly vidět. Ale jestli máte jeden druh Nosemy, pochybuji že většina lidí by mohla říct rozdíly založené na viditelných charakteristikách. Jistě my u Bee Alert necítíme že to umíme dělat s nějakou důvěryhodností - a my viděli hodně vorků.

Nyní, někdo říká že Nosema apis zmizela více nebo méně z U.S. včel. Není to tak, ačkoli Robb se divil nějaký čas - pár měsíců neviděl N. apis. Jako vždy, jsme viděli N. apis ve včele od jistých zeměpisných oblastí, na jaře. Právě jak jsme očekávali. Jestli vidíte NOSEMU v jinou dobu roku, je to téměř jistě N. ceranae. Šance že to je N. apis jsou VELMI MALÉ podle Robba z dat minulého roku a půl.

A na jaře můžete nalézt včely s oběmi nosemami. Jestli máte Nosemu nyní, vsaďte se že to je N. ceranae. "

Jerry

Není vyšetření tolika virů moc drahé?

Nutně ne. Pravda když použijete vícenásobné PCR základy. Když se stanou dostupné nástroje jako microarrays bude možné se dívat na všechny známé viry najednou za asi $100 nebo méně.

Ale nemusíme čekat. Jsou nástroje kteér mohou dělat všechny viry, bakterie, plísně atd. najednou. Cena je asi $250 za vzorek, tak to není levné, ale není to tak drahé kdy uvážíte informaci získanou z jednoho vzorku.

A další nástroj, IVDS, dává nám způsob jak se dívat na všechny viry najednou za rozumnou cenu, relativně nevysokou.

Mám za to že pomocí syntetických dat můžete dělat jisté modelování. Dobře a snadno, ale očekávám že o vánocích uvolníme databázi ve které se dá dolovat, pomocí aktuálních dat o všech známých virech a dalších patogenech ve vzorcích včel po celých USA.
Ukážeme něco z toho dnes na MT, více na Research Luncheon of CA beekeepers, a znovu na AHPA.

Jerry
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama