Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nemocné včely sráží farmáře do kolen

5. října 2008 v 14:08 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Alberta má víc včelstev než jiná provincie Kanady, ale nebude to dlouho.

Se zimou za rohem, farmáři z Alberty mohou očekávat tento rok prudký pokles počtu včelstev.

Alberta má přes 250,000 včelstev (na 3.5 milionů obyvatel), převyšující počty včelstev v jiných provinciích. Odhaduje se, že včelí populace ubývá o 30 procent zatímco v USA je velký úbytek o 36 procent.

Podle včelařského odborníka z Vancouveru a ředitele Universitního centra pro Dialog Simona Frasera, Mark Winstona, člověk a ne příroda přispívá k tomuto velkému problému v Severní Americe.

"Přehnané používání chemikálií [k vyhubení roztočů] se dostáváme do pozice, kdy nemáme léky, které jsou dostupné a účinné," řekl Winston. "Máte katastrofické ztráty ve včelstvech co tvoří neekonomickou profesi. Řekl bych že včelařství čeká velmi ponurá budoucnost."

Winston také řekl že teplo a vlhko působí že včely jsou příliš aktiví během sezony, která by měla být chladná. Jako výsledek včely rychle umírají jak spotřebují celou medovou zásobu během zimy.

Dodal že jiná příčina smrti včel v Albertě je roztoč Varroa, velký, krev sající parazit který vysává nejslabší včely. Roztoč vede k destrukci celého včelstva přibližně během jednoho až dvou let.

"Slyšíte hodně o ztrátách včelstev že mají co dělat s viry," řekl Winston. "Pouze se stávají aktivní když jsou včelstva přehnaně stresována a varroa je jedním ze stresorů které aktivují viry."

Profesor entomologie z University of Calgary Robert Longair řekl, že včely byly také ovliněny méně nebezpečným tracheálním roztočem. Tyto roztoči ucpávají dýchací trubice včel a zabíjí je.

"Jestliže máte jedno nemocné včelstvo a dojde k smíchání, můžete přenést tyto parazity a patogeny ze včelstva na včelstvo," řekl Longair. "Existuje vždy obava jestli přinesete jisté typy včel z jistých míst, můžete přinést novou nemoc nebo parazita, kterého nedokážete zvládnout."

Mnoho včelích odborníků svádějí množství úhynů včel na CCD (Colony Collapse Disorder). Situace je popsána vědci jako záhadný jev, kdy dospělé včely náhle zmizí z úlů a opustí larvy a kukly.

"Normálně dělnice nikdy neopustí včelstvo jestli jsou zavíčkované buňky s mladými v nich," vysvětlil.

"To je proč to lidi nazývají mizení včel. Skutečně nenajdou větší hromádky mrtvých včel, pouze tam už nejsou."

Nosema, střevní nemoc, je také důležitý pachatel smrti včel.

Jako Longair, věří Winston že lidé mohou zabránit kolapsům včelstev. Naopak včely mohou opylovat zemědělské plodiny a zabránit farmářům před nastávajícím bankrotem.

"Včely pomáhají jedna druhé," řekl Winston. "Včelám by se bez nás dařilo. Problémy co dnes vidíme ve včelařství jsou zcela způsobeny člověkem a všem se lze vyhnout."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 5. října 2008 v 18:49 | Reagovat

"Normálně dělnice nikdy neopustí včelstvo jestli jsou zavíčkované buňky s mladými v nich," vysvětlil.

Ja k tomuto výroku pripájam svoje krédo, že ani vtedy keď nemajú v plástoch žiaden plod. Je to ich osud, sú verné svojmu príbytku a neopúšťajú ho dokonca ani vtedy nie, keď  sa jedná o ich život, npr. ak náhodu plamene pohlcujú ich príbytky, radšej zahynú. Ak ich vyháňa z dutiny hustý a stály dym, opustia  dielo včely a i matka, ale neodletia, ak sa situácia upokojí a dielo je nepoškodené včely sa naň vrátia.

Mnoho včelích odborníků svádějí množství úhynů včel na CCD (Colony Collapse Disorder). Situace je popsána vědci jako záhadný jev, kdy dospělé včely náhle zmizí z úlů a opustí larvy a kukly.

-------------------------------------------------------------------------

Keď som sa jednoznačne vyjadril na portáli vcely.sk, na otázky pýtajúcich sa, prečo "ich" včely opustili úľ (včelár našiel len len prázdny úľ, so zásobami, niečo plodu a čistý úľový podmet), že ich včely neopustili úľ (vraj ako hladový roj), ony jednoducho postupne vypadli z "kola" a včelár to ani nezbadal, lebo nové mladé včely boli v larválnom stave poškodené a oslabené a postupne opúšťali úľové prostredie a hynuli mimo úľ.

Staršie nepoškodené vykonávali všetky práce pri ošetrovaní plodu, spracovali aj zimné zásoby, až v konečnom štádiu ostal úľ prázdny.

Keď som im to vysvetlil, neverili, vraj urobili všetko tak "ako  mali", a potom použijú vždy známe zaklínadlo, "musí v tom byť i niečo iné", čo, to nevedia. Je to len plané vysvetlenie.

Totiž tento záverečný likvidačný kolaps neprichádza s krikom, on sa doslova ticho plazí do našich úľoch. Ak niekto ošetruje svoje včelstvá systémom "urobil som všetko ako som mal", tak to nemusí byť pravda. V určitom čase ošetril včelstvá, ale nie dokonale, včelstvá prežijú, ale v ďalšom roku sa situácia opakuje, a a ďalšiu zimu prezimuje ešte väčší počet Vd, príde tretia sezóna, ale v tejto už sa nehrá o "drobné", ale už od jarných mesiacoch desiatky stovky až tisícky lariev je viac a viac poškodzovaných a v dobe keď to včelár  zistí, je už obyčajne pozde. Síce môže ešte niektoré mladé včely zachrániť, ale je ich málo a tam kde rozvoj klieštika v tretej sezóne je na vrchole, ostávajú včelie úle bez včiel.

Tohoročná invázia je všeobecne nižšia a súvisí presne s tým o čom som tu napísal, po kolaps príde ukľudnenie a odpad Vd je nízky.

Takže ja stále hovorím, že žiaden CCD neexistuje (nebudete s tým súhlasiť), existuje len nedokonalý človek, ktorý svoj boj s Vd vedie nesystematicky a podceňuje svoj prístup k tomuto parazitovi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama