Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nemoc včel, kterou české včely netrpí

16. října 2008 v 17:39 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Ve světě se jí říká Nemoc ostrova Wight

Nebo u nás byl známý původce této nemoci jako tracheální roztočík. (Zkratka TM)

Acarapis woodi je malý parazitický roztoč který napadá vzdušnice včely. První známá epidemie roztočů vypukla na Britských ostrovech na začátku 20-tého století. Poprvé byla pozorována na ostrově Wight v roce 1904. Záhadná nemoc známá jako nemoc ostrova Wight nebyla až do roku 1921 rozpoznána jako nemoc způsobená parazitem. Rychle se rozšířila na zbytek Velké Británie. Považovala se za příčinu vyhubení celé populace včel Britských ostrovů (ačkoli pozdější genetické studie našly zbytky, které přežily) a tato nemoc udělila likvidační ránu britskému včelařství. Bratr Adam potom na opatství Buckfast vyvinul rezistentní hybridní včelu známou jako včelu Buckfast, která je nyní k dispozici a zvládá roztočíkovou nákazu.

Diagnoza nemoci TM obecně zahrnuje pitvu a mikroskopické vyšetření vzrorku včel z úlu.

Do USA se nemoc dostala v roce 1984 přes Mexiko. U nás byla také, ale od doby, kdy se používá fumigace tvrdými akaricidy (fluvalinát, amitraz...) se v ČR nemoc vůbec nevyskytuje

Dospělá samička roztoče opouští včelí vzdušnici a vyšplhá na chloupky včely, kde čeká na přechod na mladou včelu. Na nové včele se přemístí do její vzdušnice a začne klást vajíčka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama