Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Několik poznámek k epidemiologii včely

14. října 2008 v 18:07 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Důsledky horizontálního a vertikálního přenosu patogenů pro epidemiologii včely.

Jeden z již známých praktických závěrů, který tim byl jen potvrzen: "Rojením se mor v.p. pravděpodobně nešíří", ale hlavně se šíří vyloupením klinicky nemocných včelstev.

Abstrakt zprávy
- Míra kdy se nemoc ukáže jako zhoubná závisí částečně na tom, jestli je patogen přenášen horizontálně nebo vertikálně. Eusociální hmyzí kolonie představují zvláštní případ, protože způsobilost patogenu závisí nejenom na schopnosti infikovat a šířit se mezi jedinci v kolonii, ale také na schopnosti šířit se na nové jedince v jiných koloniích. U včel nastává přenos patogenů mezi koloniemi horizontálně (zalétáváním a loupežemi) a vertikálně (rojením). Vertikální přenos je pravděpodobně nejdůležitější cesta patogenu infekce nových včelstev. Teorie předpovídá že toto by mělo většinou rozhodovat pro benigní vztahy hostitel - parazit.
Rozhodně většina nemocí včel vykazuje nízkou nakažlivost. Jediná velká výjimka je mor včelího plodu (American foulbrood (AFB)). Ve světle současných názorů ve vývojové epidemiologii, diskutujeme důsledky horizontálního a vertikálního přenosu patogenu na nakažlivost AFB a další včelí nemoci.


Výběr z textu přehledové zprávy.

Případová studie

3.5.2. Mor včelího plodu

Mor včelího plodu (způsobený sporující bakterií Paenibacillus larvae larvae) pravidelně zabíjí včelstva za přirozených podmínek. Tato nemoc je často zákeřná, se symptomy odhalenými včelařem pozdě v procesu nemoci (Hansen and Brødsgaard, 1999; Ratnieks, 1992). Ačkoli některá včelstva jsou rezistentní k nemoci, vnímavá včelstva podlehnou infekci. Co je na životní historii parazita, který by se mohl stát nakažlivou a smrtelnou infekcí, nezvyklého?

Za normálních podmínek se nemoc snadno šíří horizontálně, když jsou vyloupena oslabená infikovaná včelstva včelami z ostatních včelstev, nebo když nové roje obsadí hnízdiště, kde předchozí včelstvo podlehlo moru v.p. Obecně se u horizontálně přenášených parazitů očekává, že vytváří rovnováhu mezi vlastní reprodukcí a úmrtností hostitele (Anderson and May, 1982).
Pokud úmrtnost hostitele zvýší přenos patogenů mezi hostiteli, jsou pro to vybrány nakažlivé formy patogenů.
Hlavní rozdíl mezi morem v.p. a jinými včelími nemocemi je přítomnost dlohodobě životaschopných spor, které mohou svoji životnost zachovat desetiletí za rozmanitých podmínek prostředí (Shimanuki and Knox, 1994). Životnost spor dovoluje patogenu čekat dlouhou dobu a stále je zajištěn eventuální přenos na nová včelstva. Dokonce když včelstvo umírá, je dostatek příležitostí pro přenos bakterií na nová včelstva.
Toto by nebyl případ u jiných bakterií, virů nebo protozoalních pathogenů které nevytváří trvanlivé spory. Sporující patogeny jako P. larvae larvae, jsou účinně šíreny loupežemi včel (Ratnieks, 1992). Loupeže se běžně odehrávají ve včelnicích. Stávají se také mezi široko oddělenými divokými včelstvy protože včely umí snadno pomocí čichu najít vzdálené úly. Není žádný důkaz že by se včelstva vyhnula loupeži u infikovaných včelstev, a infikovaná hnízda nejsou opominuta, když se vytváří nová včelstva (Ratnieks and Nowakowski, 1989).

Navíc k šíření patogenu pomocí loupeže nebo obsazování infikovaných míst roji, je možnost pro horizontální šíření moru pomocí zalétávání včel (drifting). Avšak tato cesta má malou důležitost dokonce v komerčním včelařství, kde může být hustota včelstev extrémně vysoká (Goodwin et al., 1994), a dokonce ještě menší za přirozených podmínek kde nízká hustota včelstev brání zalétávání včel. Podobně je možnost přenosu spor dospělými včelami během rojení, ačkoli je nepravděpodobné, že to skončí klinicky nemocnými včelstvy.
Z experimentů s krmením víme, že musí být dodány vysoké úrovně spor do včelstev, aby se v nich vytvořily klinické příznaky moru (Hansen et al., 1988).

Musí být ve včelstvu velké množství spor aby vznikla infekce, ačkoli jednotlivá mladá larvička může podlehnout nemoci z malé dávky spor (Hoage and Rothenbuhler, 1966).
Pouze silná včelstva vytvoří dceřiná včelstva a jak včelstva slábnou od moru, budou se pravděpodobně méně rojit, a tudíž je tu zmenšování příležitosti k vertikálnímu přenosu parazita.

Včelařské praktiky k zvládání moru jsou další důkaz že vertikální přenos rojením je málo důležitý pro tuto nemoc. Aby vyléčili infikovaná včelstva morem, včelaři setřesou dospělé včely ze starých nemocných plástů a donutí včely vystavět nové plásty (Hansen and Brødsgaard, 1999). Toto léčení je podobné přirozenému vyrojení protože roj vytváří nové plásty jak se včelstvo usadí.

Strategie životní historie moru je pravděpodobně výsledek selekčního tlaku, ve kterém se srovnatelně vysoká míra horizontálního přenosu srovnávána s nízkou úrovní vertikálního přenosu napomáhá vývoji relativně agresivního parazita.

Příležitost pro horizontální přenos by mohla být důležitá pro vysvětlení proč je mor pouze smrtelná nemoc včel, kde vztah hostitel - parazit se vytváří během doby vývoje.
Mimořádně stabilní spory vytvářené P. larvae larvae přidávají další selektivní výhodu pro patogen protože oslabená nebo zabitá hostitelská včelstva mohou stále sloužit jako zdroje přenosu nemoci mezi včelstvy.

Tabulka II.
Přehled běžných včelích patogenů, způsob přenosu mezi koloniemi a nakažlivost. + nebo +++ pod přenosem označuje jakým způsobem je hodnocen přenos, který je nejdůležitější pro utváření vztahu host-parazit.

Druh patogenu
Název patogenu
Triviální jméno
Horizontální
přenos
Vertikální
Nakažlivost
Protozoa
Nosema Apis
Hmyzomorka
+
+++
Benigní

Malphigamoeba
mellificae
Amébová nemoc
+
+++
Benigní
Plíseň
Ascosphaera
apis
Zvápenatění
plodu
+
+++
Benigní

Aspergillus flavus
Kamenný plod
+
+++
Benigní
Bakterie
Paenibacillus larvae larvae
Mor včelího plodu
+++
+
Smrtelná

Melissococcus pluton
Hniloba plodu
+
+++
Benigní
Viry
APV
Vir akutní paralýzy
+
+++
Benigní

DWV
Vir deform. křídel
+
+++
Benigní
Roztoči
Acarapis woodi
Tracheální roztočík
+
+++
Benigní až smrtelná

Varroa destructor
Roztoč varroa
+
+++
Benigní až smrtelná
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 15. října 2008 v 19:57 | Reagovat

Jsem laik a nerozumím tomu ale myslím si, že nakažlivost a vytváření vztahu host-parazit v případě roztoče varroa spolu tolik nesouvisí, nejde to hodnotit společně. Pokud jde o nakažlivost, to chápu. Pokud jde o vytváření vztahu host-parazit, tam bych dal tři křížky na horizontální přenos, na tom je parazit závislý a tímto způsobem se šíří, byť je to cestou menší nakažlivosti.  Jak to je, umí to někdo vysvětlit?

2 Eman Eman | E-mail | 15. října 2008 v 20:55 | Reagovat

Přečetl jsem si originální zprávu u případové studie o roztočích nemocech. Tam je to hodnocení komplikované původem parazita, který byl původně na Apis Cerana benigní a to je charakteristické pro převážně vertikální přenos parazita.  Evropská včela by si také měla vyvinout benigní vztah hostitel - parazit, pokud k tomu bude mít příležitost.

The European and Asian honey bees

have very similar life histories and it seems

likely that Varroa should develop a benign

host parasite relation in European honey

bees, if given the opportunity.

3 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 15. října 2008 v 21:54 | Reagovat

", pokud k tomu bude mít příležitost."

To je geniální dovětek.

4 Eman Eman | E-mail | 16. října 2008 v 6:31 | Reagovat

:-) Zatím u nás oficiálně děláme vše pro to, aby tu příležitost nedostala.

5 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 16. října 2008 v 22:14 | Reagovat

K [1] - chápu to tak, že prvotní je schopnost parazita (původce choroby) přežívat nějaký čas bez hostitele a tedy být přenášen - který to umí, má významnější horizontální přenos (tak se to vyvinulo evolucí), který ne - vyvinul se jako rozhodující přenos vertikální (z žijícího organismu na žijící).

Poměry při chovu včel člověkem (managed colonies) jsou hodně odlišné proti situaci v přírodě (natural c.) - viz přenášení kleštíka V.d., obzvláště když hostitel a parazit nedostali dosud tu příležitost...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama