Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Naděje v revitalizaci včel

31. října 2008 v 16:19 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Nemoci, roztoči a CCD jsou všechno hrozby včelám, které minulou zimu způsobily smrt 35 % včelstev v USA.

Profesorka Entomologie Marla Spivak se pokouší změnit 20-letý úbytek včelí populace. Spivak a její laboratoř jsou zaměřeni na bádání jak ozdravit včely, zvláště pomocí jejich přirozeného chování, řekl absolvent entomologie student Michael Simone. Jeden způsob jak to udělat je pomocí "hygienického" šlechtění, to je to, na čem Bee Lab pracovalo od roku 1993, podle její webové stránky.
Včely, které projevují hygienické chování detekují a odstraní plod - včely ve stádiu vajíčka, larvy a kukly - infikované jistou nemocí před vylíhnutím z buněk, a tak brání šíření choroby.
Včely "Minnesota Hygienic", chované v Bee Lab, jsou k dispozici komerčním a hobby včelařům po celých Spojených státech..
Propolis, prykyřice stromů sbíraná včelami ke tmelení úlů, může být další přirozený mechanismus rezistence na nemoci, řekl Simone. Pryskyřice má antimikrobiální vlastnosti a je vysoce uznávaná jako užitečná pro lidské zdraví v některých částech světa, jako je Japonsko a Brazílie.
Simonův výzkum se zaměřuje na odpověď jak a proč včely sbírají tuto pryskyřici a jak ovlivňuje imunitní systém včel na genetické úrovni. Říká, že kdyby se ukázalo, že to brání nemocem a dává včelám zdraví, mohlo by se to ve včelařském průmyslu uplatnit. Tento výzkum je důležitý k tomu, aby včelí populace byla znovu zdravá, řekl Daniel Pasche, státní včelařský inspektor Minnesoty.

"Neproslavení hrdinové"

Spivak nazývá včelaře "neproslavené hrdiny zemědělství a opylování." Navzdory všemu co ohrožuje včely, Spivak řekla, že včelaři dělají to nejlepší, aby udrželi včely naživu.
Pasche řekl, že se to stalo náročnější od doby kdy choval včely jako středoškolský student v letech 1970.
"Tehdy jste mohli dělat téměř všechno špatně při chovu včel a ony byly přesto zdravé," dodal.
S příchodem exotických roztočů asi před 20 lety, se to stalo obtížnější, řekl, a dodal že někteří včelaři říkají že už to není taková zábava jako bývala.

Pasche dělal inspekce včel od 1989, a říká že počet malých a středních hobby včelařů se v posledních 15 letech stále zmenšuje. Nyní většinu včelstev chovají velcí komerční včelaři. Ale komerčních včelařů také ubývá a jeden činitel je věk. Velká část včelařů má přes 50, a to je vážné, protože to není dobrý průmysl, kde pracují starší. Je potřeba mít mladé včelaře. Spivak a její kolegové nabízejí každý rok krátké kurzy včelaření.

Nový včelí úl

Simone říká že lidé musí vědět jsou včely důležité pro opylování a co dělají pro životní prostředí. Nový výzkum včel, učení a schopnost přesahu - současně ve stádiích návrhu -- by to mohlo usnadnit.
Laboratoř by byla umístěna na rohu Larpenteur a Cleveland avenue, blízko místa navrženého pro nové Bell Museum Historie Přírody, které se má otevřít 2010.
Spivak řekla že včelí laboratoř by nabídla jedinečnou příležitost pro spoluprácí s novým Bell Museum. Financování pro laboratoř není ještě zajištěno, ale je to nadějné, napsala Spivak v jednom e-mailu.

Jsou nutné změny

Rozlézání města, velké plochy monokultur a golfová hřiště, takové využití země má z následek snížení počtu květů pro včely k pastvě. Včely se nenakrmí na kukuřici a sojových bobech.

"Musíme přidat více opylovacích koridorů - okraje polí s květinami, květiny kolem cest, golfové kurty s květinami pro včely, zahrady pro včely," řekla a dodala že lidé musí být opatrní s používáním insekticidů které by zabíjely včely.
Zemědělství USA závisí na opylování včel. Hodnota opylování se počítá na $14.6 miliard pro zemědělství podle studie 1999 Cornell University.
Informace o lékařském využití včelích produktů jsou na www.apitherapynews.com 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama