Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Léčení moru včelího plodu bez léků

15. října 2008 v 19:46 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Floridská včelí Inspekční služba pokračuje v nalézání moru včelího plodu, který se stal rezistentní k oxytetracyclinu (Terramycin® ve Spojených státech)

Tato skutečnost upozorňuje na následky spoléhání se na antibiotické léčení této bakteriální choroby plodu.

Popis metod používaných na Novém Zélandu k potlačování moru bez léků byl publikován v lednovém vydání Bee Culture 2000 (Vol. 128, No. 1), pp. 36-39, od Mr.Cliff Van Eaton, profesionálního včelařského konzultanta z Tauranga. Rozmnožení výskytu moru mezi roky 1985 a 1991 vyvolalo nasazení programu kontroly. Program byl financován a řízen Národní včelařskou asociací (National Beekeepers Association). Práce byla prováděna vládními pracovníky na základě kontraktu a program zahrnoval také významnou poradenskou a výzkumnou složku.

Většina opatření programu byla úspěšná a tak se velmi věřilo, že mor může být z Nového
Zélandu v budoucnosti zcela vyhlazen. Recept je jednoduchý. Včelaři provádí rutinní a stálou inspekci, ošetřují včelstva takový způsobem, aby nešířily spory moru a systematicky se ničí včelstva, která vykazují symptomy onemocnění. Předpoklad k tomuto programu je, že většina infekcí moru v úlech je způsobena včelařskými praktikami, které se v těchto úlech provádí.

Výzkum ukázal, že nejpravděpodobnější materiály nesoucí infekční úrovně spor moru jsou: 1) vytočený med z medníků, který je odebrán z morových včelstev a potom vložen do zdravých včel, často o rok později, a 2) rámky s plodem a medem, které se přesouvají nevědomky z úlů se subklinickými stádii moru (ty co nevykazují symptomy) na čistá včelstva. Stejné studie odhalily, že divoká včelstva, driftující včely a kontaminované nářadí včelaře, kuřačka, rukavice, mezistěny, matky a dokonce půda před úly mají malý vliv na šíření nemoci.

Mr. Van Eaton, spolu s Dr. Mark Goodwin vypracovali manuál, který obsahuje podrobný popis novozélandského programu, nazvaný Odstranění moru včelího plodu bez léků (Elimination of American Foulbrood Without the Use of Drugs) . Publikace má části historie, příznaky, šíření, inspekce a diagnoza,a zacházení s infikovaným vybavením a úly.

Je tam nejzajímavější kapitola o přirozeném postupu nemoci ve včelstvu. Popisuje do hloubky scénář jak je včelstvo infikováno a jak ukazuje symptomy zatímco jiné nemusí. Dvě další speciální kapitoly diskutují případové studie výskytu moru v různých zařízeních a specifické plány ošetřování navržené k vyhlazení moru z nich.

Kniha má 78 stránek a obsahuje 24 barevných fotografií a 11 ilustrací, a také glosář termínů a vybranou bibliografii. Je k dispozici přímo od Mr. Van Eaton za U.S. $10.00, 25 Perkins Drive, Te Puna, RD 6, Tauranga, New Zealand, Ph/Fax +64-7-552-4156, e-mail: cliff@comvita.com. Betterbee ji také prodává za a $12.95, ph 800-632-3379.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 16. října 2008 v 8:35 | Reagovat

Skúste si prečítať článok od MVDr.Hovorku ako radikálne riešia ohniská MVP na Novom Zélande.

vcely.sk/index.php?name=News&file=article&sid=206&mode=&order=0&thold=0

Eradikácia  čiže radikálne zničenia škodcu t.j. Vd spolu s hostiteľom), bez spálenia úľov, ale ich dokonalú dezinfekciu a znovu nasadenia včiel.

Určité skúsenosti v takomto prípade som získal u jedného včelára, kde sme zachytili včas klinický prejav MVP v dvoch včelstvách.

Doporučil som mu, okamžité vysírenie včelstva a všetko musel spáliť-eradikácia. Ostatné včelstvá ponechal na ďalší vývoj.

Úle sme nespálili, dezinfikáciu sme urobili protivírusovým prostriedkom VIRKON S a budúci rok osadil do nich včelstvá . Už prešlo niekoľko rokov a včely  žijú ďalej. Doteraz sa v dedine nevyskytol ďalší prípad. Tento prípad by potvrdzoval postup novozélandských včelárov, čo však nemôže byť relevantné z hľadiska jedného prípadu.

Upozorňujem čitateľov aby spôsob takto neriešili, nie je to v súlade nariadenia veterinárnej správ!!!!

Stálo by za pokus izolovane sústrediť niekoľko včelstiev a zámerne robiť pokusy na potvrdenie tohoto ojedinelého "pokusu". Malo by byť pod kontrolou odborníkov.

Istotne ani týmto spôsobom sa MVP nedá úplne zo včiel odstrániť (je to včelia choroba), ale  umožní ekonomicky využívať včelí potenciál na jednotlivých včelniciach. Niekde som už použil ako príklad vetu: "myslím si, že ani jednu chorobu ľudí sme zatiaľ úplne nezlikvidovali, len pretrváva v skrytej forme pod kontrolou lekárov. A to sa veda snaží už tisícročia".

2 Eman Eman | E-mail | Web | 16. října 2008 v 8:57 | Reagovat

"V roku 1991 vláda oznámila, že už nieje v stave naďalej financovať štátny program kontroly včelstiev na mor včelieho plodu. Našťastie, do tohto procesu zasiahol domáci Novozélandský zväz včelárov, ktorý zmenou legislatívy dosiahol, že každý včelár je povinný vo vzťahu k vlastnej zväzovej organizácii robiť si pravidelnú kontrolu včelstiev, aby vo svojich včelstvách identifikoval MVP. Od tej chvíle prechádzalo včelárstvo na Novom Zélande pomalým a zdĺhavým procesom premien, sprevádzaným mnohými legislatívnymi požiadavkami a zmenami. Malo to však jeden významný vplyv na včelárov. Boli prinútení študovať všetko potrebné súvisiace s vývojom moru včelieho plodu. A výsledok? Z hladiny najvyššieho výskytu v roku 1990 klesla za desať rokov nákazovosť na najnižšiu úroveň."

Toto by si měl pozorně přečíst někdo z české SVS a hluboce se nad tím zamyslet. Po nedávných zkušenostech z prohlídek podezřelých včelstev v terénu tento citát podepisuji.

3 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | 16. října 2008 v 9:51 | Reagovat

U nás máme téměř 100% ní organizovanost, dalo by se to aplikovat. Jenže ihned se objevily známé výmluvy. NZ má jiné podmínky, včely tam jsou dál od sebe a pod., prostě práce. a o tu nikdo nemá zájem. Někoho si dobře platíme, a on svojí práci nevykonává.  Pokud budou včely a lidé, budou i jejich nemoci. Někteří na to neslyší.  Je to ale  přírodní zákon.

U MVP činí největší škody veterináři ne MVP sám o sobě. Až se to někomu bude hodit, bude včelařům doporučováno, aby do včel hodily lopatku antibiotik nebo něčeho jiného. Bude to ale zase jako s jedy. Řekne se A, ale již nikdo neřekne B-Z. Jenže abeceda bez zbývajících písmen není celá., tzn. v budoucnu se budou muset řešit další problémy. Nekonečný řetězec hlouposti je nastartován u nás dokonale, často pod rouškou vědy, odbornosti. Podívejte se na hlavní konferenci a reakce na konalese. Přesto, že má v podstatě pravdu a uvedl i zdroje svých, ostatní jen opakují jako flašinet stará , vlastně nová, včelařská dogmata, vyplývající často jen z nedostatečného rozhledu o dění v oboru. Prostě dělá se často jen práce pro práci, výzkum pro výzkum. Lidská moudrost se vytrácí. Moudré je nemocem předcházet (jako v NZ), ne řešit jejich důsledky jako u nás.

4 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 16. října 2008 v 23:03 | Reagovat

K (2) - přesně z téhož důvodu jsem letos do Brna na Výstaviště 6.4. připravil přednášku "Cesty a bariery šíření moru včelího plodu", snažiljsem se tam zahrnout nejnovější hlavní poznatky o moru, snad srozumitelně i pro běžné včelaře. Přítomný veterinář v diskusi ovšem řekl, že "...to jsou jen takové výzkumy ... my jsme se dohodli, že nejlepší postup je vše (rozumějte všechna včelstva na stanovišti) pálit...". Nedělejme si moc iluze, že se někdo hluboce zamyslí ... ale třeba někdy jo.

5 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | 17. října 2008 v 8:33 | Reagovat

K(4) jenže takovýto způsob je velice drahý a jde z našich daní. Ten veterinář je náš zaměstnanec, tak se to musí takovým připomínat.  Mně se nechce vyhazovat peníze na platy  takovýchto omezených úředníků. Jak se ten veterinář jmenoval? Totéž je u varroázy u nás.

6 Eman Eman | E-mail | 17. října 2008 v 17:53 | Reagovat

(5) Tak je potřeba se  na věci dívat!  O tom co se tady nařizuje dělat se včelami a kam se dávají peníze z daní nás všech, by měli rozhodovat nejfundovanější včelařští odborníci -teoreticky i prakticky. Ty určitě nejsou převážně v personálu Státní veterinární správy.  I v respektovaném Výzkumném ústavu včelařském bych je napočítal na prstech jedné ruky.  Se svými včelami si budu dělat to, co uznám za nejlepší pro jejich zdraví a můj užitek na základě svých znalostí a schopností vyhlášky nevyhlášky.  Kdo slepě vykonává nařízení VS, má možná dobrý pocit splněné povinosti, ale časem přijde na to, kde je pravda.

Nařízení SVS spálit celé stanoviště s výskytem moru mi nijak nevadí - naopak. Ale je to to pravé ořechové? Asi ne. Odborně i ekonomicky.

7 Roman Pavlica Roman Pavlica | E-mail | 17. října 2008 v 23:57 | Reagovat

Tak to chce ve vedeni a celkove v CSV reformu :]

8 Bronislav Gruna Bronislav Gruna | 21. října 2008 v 19:19 | Reagovat

(4 a 5) Myslím, že věc není takto černo-bílá. Pokud se nemýlím, "zmíněný veterinář" je MVDr. Pantůček z KVS Brno. Z osobních zkušeností jej považuji za to nejlepší, čím SVS v současnosti disponuje. Na rozdíl od mnoha svých kolegů má upřímný zájem problém moru řešit. O to nakonec svědčí i jeho účast na jarním setkání v Brně. Možná by při podrobnější rozpravě s našimi názory souhlasil. Praxi však velmi komplikuje "lidský faktor". Mor je vážná věc, vyžaduje rychlé a důsledné řešení. Včelaři jsou sobečtí a velmi vynalézaví. A lidí, kteří jsou ochotni s tím něco dělat není nazbyt. Selektivní přístup ke včelstvům je do budoucna nutný. Před tím je ale potřeba nějaké osvětové kampaně. V současných podmínkách vzdělanosti včelařů a profesionality veterinářů selektivní přístup nese velké riziko průtahů a následného šíření nemoci.

9 Květoslav Čermák Květoslav Čermák | E-mail | Web | 21. října 2008 v 21:02 | Reagovat

(8) -to ale nic nemění na tom, že jeho vyjádření zcela ignoruje současné objektivní poznatky o moru. Pokládám otázku - je správné na všechny případy výskytu moru aplikovat stejný postup? Např. pokud u mých 100 včelstev bude jedno nebo dvě včelstva pozitivní, a jsem schopen proti moru udělat vše co je v mých možnostech a schopnostech, je správné všech 100 včelstev spálit, tak jako u včelaře s 10 "včelstvy", který se o včelstva nestará a je zdrojem nemoci pro okolí? Přístup k problému moru u nás není OK - Dr. Ptáček na jaře v Ivančicích vyslovil námět rozhodně stojící za zvážení - za nalezení a nahlášení pozitivního včelstva by se mělo odměňovat. Praxe nyní je zcela opačná...

10 Eman Eman | E-mail | 22. října 2008 v 6:39 | Reagovat

Ke změně metodiky při nalezení moru dojde jedině v případě, že bude najednou stále větší počet ohnisek moru a někoho to trkne a začne uvažovat.

Nevím jak bych se zachoval, kdybych při pečlivých prohlídkách 100 včelstev našel 1 pozitivní v počínajícím stádiu. Asi bych udělal táboráček a více potom prohlížel.

11 Roman Linhart Roman Linhart | E-mail | 10. prosince 2008 v 20:05 | Reagovat

Vážení kolegové-včelaři, vidím že je téma moru velice živé a že téměř nikdo nesouhlasíte s plošným pálením včelstev. Jistě víte, že jsme na webu SZEŠ Chrudim publikovali novou metodu včelaření, bránící výskytu moru a přemnožení Varroázy. Myslím, že se blýská na lepší časy. Tento článek je již nyní obecně znám mezi veterináři a vím, že s ním většina z nich souhlasí. Jistý MVDr. z KVS Jihlava mi na setkání Komerčních včelařů řekl že včelaří roky, ale teprve tento článek mu otevřel oči. Pokud běžné veterináře (včetně MVDr. Pantůčka) požádáte o objasnění toho, proč volně žijící včelstva morem netrpí, odpovědi se nedočkáte. Pokud jim oznámíte že volně žijící včelstva žijí desítky let a nepadnou na Varroázu, neuvěří Vám. Plošné pálení včelstev považuji za právně vynutitelné, avšak odborně neobhajitelné. A nazývat pálení včelstev léčbou (jak prezentuje problém tento článek) je naprosto zcestné. Existují stejně účinné nedestruktivní a levné metody likvidace endospor, které úly nepoškodí. Navzdory tomu nám je roky vnucován názor, že endospory neumíme ničit. Přitom zničit jakoukoli formu života je tak jednoduché a levné... Takže až Vám arogantní veterinář oznámí že endospory hubit nelze, seznamte ho s lidovým rčením: Neříkej že něco nejde, řekni - Já to neumím!  S přáním krásných svátků R.L

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama