Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Krize včel: paradoxní závěry prohlubují záhadu CCD

25. října 2008 v 10:02 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Vita vybízí včelaře, aby se stali více proaktivní při předcházení umírání včel

Včelařské praktiky se musí změnit pro přežití a prospívání včel, říká Dr Max Watkins ze společnosti Vita (Europe) Ltd, specialista na zdraví včel, po nejhorší medové sklizni ve Spojeném Království a Severní Evropě za mnoho let. Ačkoli podmínky špatného počasí mohly negativně ovlivnit sklizeň medu, řada nevyjasněných výzkumných zjištění ukazuje na více nepříznivých a dlouhodobých problémů.

V nedávné době se včelařství muselo radikálně změnit, aby se vypořádalo s příchodem roztoče varroa, včelího parazita. Minimalistická a následná reakce při ošetřování včel už nestačí. Nyní s hrozbou CCD (Colony Collapse Disorder) a jinými nevysvětlitlenými úhyny včelstev se včelaři musí stát bdělejší a pro-aktivní a používat objevující se biotechnologie z důvěryhodných zdrojů, aby zabránili včelařské katastrofě.

"Ačkoli mělo špatné počasí významný dopad na sníženou úrodu medu v SK v řádu asi 30-50%, je tu ve hře něco složitého," řekl Dr Max Watkins, Technický ředitel u Vita (Europe) Ltd. "Nikdy předtím jsem neviděl tolik paradoxních výzkumných zjištění a nahodilých zpráv ve včelařství.

"I když pevně věřím, že varroa je v jádru problému, vývoj souhry jiných faktorů jsou zatím pro včelaře matoucí a udivuje, že uvádí do zmatků výzkumníky. Odpovědi mohou přijít pouze na základě důkladného vědeckého přístupu. Vyšetřování je v běhu po celém světě a je podezíráno mnoho podezřelých a spolupachatelů - viry se stávají prominentní zabijáci, ale jasná představa uniká. Nový směr bádání v Izraeli se zaměřuje na "tlumení genů" v pokusu potlačit vyjádření včelích virů v genomu včely.

"Kontrola varroázy je nyní pouze první - a stále absolutně zásadní - linie obrany. Je také nyní nezbytná jiná akce pro udržení zdravých včel. Jako společnost pro zdraví včel hodně investujeme do výzkumu nových biotechnologií a léků. Již jsme zavedli dvě Vita krmiva k podpoře imunitního systému a celkového zdraví, a nyní vyvíjíme několik potenciálních produktů, které se stanou důležitými zbraněmi ve vybavení včelaře.
Jeden pramen našeho výzkumu a vývoje je zaměření se na alternativy léčení varroázy a jiný je sledování způsobů brzdících mikroby, které jsou zapleteny do úhynů včelstev."

Řada následujících nedávných překvapujících objevů, mnoho z nich zveřejněných na nedávné mezinárodní konferenci Společnosti patologie bezobratlých na univesitě ve Warwick, SK, organizované společnostmi Rothamsted IACR a sponsorované Vita, obsahuje toto:

Těžké ztráty včel nejsou nové. Byly zaznamenány několikrát během historie včelařství v USA a Evropě, s některými příznaky podobnými k těm co se nyní nazývá Colony Collapse Disorder. Denis van Engelsdorp, Pennsylvania State Apidolog řekl, že USA zažila takové zkušenosti v historii amerického včelařství. Mike Brown z Národní včelařské jednotky (the National Bee Unit, UK,) zdůraznil také předtím, že velké nevysvětlené ztráty včel se staly v minulosti v intervalech po celé Evropě. Možná že to, co se nyní nazývá Colony Collapse Disorder není vůbec nové, ale je to varianta vracejícího se syndromu.

Viry jsou v CCD zapleteny, ale žádný jednotlivý nebyl identifikován jako příčina. Včelstva s CCD vykazují, jak se zdá, více virových infekcí, obvykle čtyři a více virů: běžně Deformed Wing Virus (DWV), Israeli Acute Paralysis Virus (IAPV), Black Queen Cell Virus (BQCV), a Acute Paralysis Virus (APV) ze všech 18 objevených virů ve vzorcích včelstev v USA.

Varroa a nosema jsou také zapleteny do CCD a sliny varroa jsou známé destabilizátory imunitního systému včel. Dr Diana Cox-Foster z Penn State University, USA diskutovala to stručně ve spojitosti s vlivem virů a jiných sekundárních infekcí kde je imunitní systém včel již oslaben.

Viry se mohou najít v téměř všech úlech - a dokonce v pylu na rostlinách - než se dostanou do úlu. U jiných opylovatelů, jako vosy a čmeláci, byli také objeveny infekce IAPV a DWV.

Viry se ne vždy projeví oslabením včelstva: může zde být skrytá infekce - Dr Elke Genersh z Institut pro výzkum včel, Hohen Neuendorf, Německo, ukázala, že to závisí na prahu a přítomnosti infikovaného Varroa.

Výzkum Dr Ilan Sela z Hebrew University of Jerusalem se soustředil na detekování virové RNA tvoříci genom včely. Včelstva s IAPV-specific dsRNA uvnitř jejich genů ztrojnásobují produkci medu a rostou do velikosti. Včely krmené IAPV specific dsRNA mají delší život a jsou chráněny proti některým dalším virům. Avšak včely infikované živým IAPV samotným rychle hynou, padají na dno s křečemi a paralytickými záchvaty. Několik stresových faktorů může spustit vyjádření viru pokud je zahrnutý do včelího genomu; má se za to, že hlavní spouštěč je parazitace varroa, ale mohou přispívat stresy z prostředí a nutriční.

Zdá se, že v úlech po případech CCD je nějaký repelent - protože v následujících několika týdnech se nekoná očekávaná invaze škůdců a "uklízečů" (vosy, mravenci,...). Pokud se včelstvo zhroutí, obvykle je brzy vyloupeno vosami nebo napadeno zavíječem voskovým, brouky atd., ale to se nestane po nějaký čas a to naznačuje, že je tam nějaký repelentní činitel v mrtvých a umírajících včelstvech. Vědci se pokouší určit co způsobuje toto odpuzování.

V CCD včelstvech byl některý pyl oddělen nebo zapečetěn za voskovými víčkami a to ukazuje, že včely ho odložily mimo použití. Všechen takový pyl byl údajně kontaminován fungicidem chlorthalonil.

Ve včelstvech CCD byly nalezeny neočekávaně vysoká rezidua z léčení proti varroáze, zejména coumaphos, nalezen v mnoha úlech v USA - to naznačuje předávkování a zneužití nelegálního léčení. Všichi včelaři chtějí udržet své včely naživu. Ačkoli je nepochopitelné, že se někdy provádí zoufalá opatření s nějakým dostupným (a levným) ošetřením, které se aplikuje, bez rozdílu použití neregulovaných substancí a produktů může mít zničující a dlouhodobé účinky na zdraví včel.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama